Lainaanko ystävältä?

Olipa kiva yllätys ystävältä,olisin lainannut rahaa kun olen tiukoilla hautajaiskulujen takia.Kehui ensin ostaneensa sohvakalustoa ja uusia mattoja ynm.
Sitten kysyin oisko hänellä lainata hieman rahaa ei hänellä ollutkaan ,on kuulemma niin tiukkaa ja tarkkaan saa rahat laskea.Piru et suututti,kehutaan kaikenlaista ja sanotaan että pyydä apua jos tarvitset.Siinä mulla ystävä.Aina kun kun nähdään kehuu ostaneensa sitä sun tätä.
Yritän vielä kysyä muilta ystäviltä apua,jos ovat todellisia ystäviä.
4325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ystäväsi voi toisaalta toimia aika järkevästikin. Raha on pilannut monta ystävyyttä. Miksi sotkea ystäviään omiin rahavaikeuksiin - lainaa saa muualtakin. Anna ystäväsi nauttia rahoistaan, mutta ei kai todellisen ystävyyden merkki ole se, lainaako joku rahaa. Surullista, jos näin on. Sitäpaitsi, voihan olla, että ystäväsi ostaa kaikki tavarat velaksi/luotolla, joten eipä silloin olekaan välttämättä mistä lainata.

Äänestä
  • Ollan aina lainattu puolin ja toisin .
    Minä aina autan ystäviä mielelläni.Joskus voi olla vaikeaa
    joissakin elämän tilanteissa,

    Äänestä

Ystäväsi on jo ehtinyt käyttää rahansa näihin kalusteisiin ja muuhun, ehkäpä jopa ottanut niitä varten luottoa. Sinne ne ylimääräiset rahat ovat menneet.

Noin yleensäkin on viisasta olla lainaamatta ystäviltä tai ystäville. Velanhoidossa voi aina sattua jotakin sellaista mikä tekee ystävistä entisiä. Selvintä on ottaa laina pankista niin raha-asiat ja tunteet eivät mene sekaisin.

Äänestä

Tuli mieleen, että oletko itse todellinen ystävä?
Todelliset ystävät eivät yleensä edes ajattele lainaavansa (=sekoittavansa)
ystäviään/sukulaisiaan omiin rahaongelmiin.

Tosin, sulla on kyllä poikkeussyy, ymmärrettävää on juuri nämä hautajaiskulut.
Mutta, yleensä saa hautajaiskustannuksiin apuja muualta?? Perinnönjako-tilaisuudessta nyt viimeistään??

Voin sanoa, etten lainaisi edes siskolle rahaa, mutta lahjoittaa voisin. Jos lahjoittaa, ei tarvitse miettiä, maksaako toinen takaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kitte-kat kirjoitti:

Olipa kiva yllätys ystävältä,olisin lainannut rahaa kun olen tiukoilla hautajaiskulujen takia.Kehui ensin ostaneensa sohvakalustoa ja uusia mattoja ynm.
Sitten kysyin oisko hänellä lainata hieman rahaa ei hänellä ollutkaan ,on kuulemma niin tiukkaa ja tarkkaan saa rahat laskea.Piru et suututti,kehutaan kaikenlaista ja sanotaan että pyydä apua jos tarvitset.Siinä mulla ystävä.Aina kun kun nähdään kehuu ostaneensa sitä sun tätä.
Yritän vielä kysyä muilta ystäviltä apua,jos ovat todellisia ystäviä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu