On outoa kuinka nykyinen venaja ja entinen Neuvostoliitto samaistetaan useissa kirjoituksissa samaksi maaksi. Vallanpitajathan ovat kuitenkin eri ihmisia (okei, monia ex-KGBlaisia sielta nykyaankin loytyy). NL:ssa oli poliittisena suuntauksena kommunismi ja nykyvenajalla Kokoomuksen ihannoima riistokapitalismi. On jokseenkin outoa etta nama kaksi "maata" silti liitetaan yhteen hyvin monissa, seka puolustavissa etta vastustavissa kirjoituksissa Venajaa kohtaan. Vaikka johdossa olevat henkilot (Venajalla) ovat osittain samoja kuin neuvostoaikaan, on outoa etta kovin monet puhuvat NL:sta ja nykyVenajasta kuin yhdesta ja samasta valtiosta suurista eroista huolimatta.
Venaja/NL
345t
4311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitä outoa tuossa nyt on.Samaa paskaa eri paketissa,vai onko kansa vaihtunut takinkäännöksessä toiseksi.Vanhoja rikoksia naapurimaille ei ole mitenkään korvattu tai sovitettu,eikä nykymenokaan näytä muuttuneen n-liiton vuosista oleellisesti.Vieläkö yhä meiltä löytyy näin ääliömäistä porukkaa etteivät silmät ole edes nyt auenneet.
kohti tietokone yhteiskuntaa.
http://bomg.ru/photo/index.php?photo=306
Putin on selvästi halunnut osoittaa, että Venäjä ja Neuvostoliitto ovat yksi ja sama maa. Neuvostoliiton kansallislaulu ("Suuri ja mahtava Neuvostoliitto") palautettiin Venäjän kansallislauluksi muutama vuosi sitten.
Putinin aloitteesta Venäjän parlamentti on hyväksynyt lain, jonka mukaan Neuvostoliiton sota-ajan toimien arvosteleminen on rikos.
Muitakin esimerkkejä on. Kaikki osoittavat, että Venäjä on pikkuhiljaa ottamassa Neuvostoliiton osaa.
Onko Venäjä tai Neuvostoliitto nimellä merkitystä. EI. Siellä ihmisillä ei ole koskaan ollut vapautta sanan varsinaisessa merkityksessä. Rupusakki ei merkitse
siellä mitään vahvemman oikeus sanelee kaiken. Putin on omanedun tavoittelia ja
vallan halu on kova. Ihmis oikeudet on poljettu maanrakoon, jos niitä koskaan siellä on ollutkaan. Laki siellä on sama, kun Putin vaihto ehtoja ei ole.
EMPÄ IHANNOI SITÄ YHTEISKUNTAA.