autollani Porista katsastuksesta ( autoni on vanha, mutta hyvä ja kaksi vuotta sitten uudelleen maalattu eli oikein siisti.)
Ajoin pikatietä Ulvilan kohdalla pitkin kotiin, vastaan tuli maanrakennusliikkeen avolava rekka sorakuormineen. Kuorma ei ollut peitetty ja ilma oli tuulinen. Autoni katolle, ikkunoihin ja maalipinnalle kirjaimellisesti rasahti kuorma soraa.
En heti älynnyt pysähtyä, mutta kun kotona näin autossa maalipinnalla ja ikkunoissa vaurioita, palasin heti naapuripaikkakunnalle paikalliseen maansiirtoliikkeeseen eli Ulvilaan selvittämään asiaa.(Asun nykyään Nakkilassa, mutta olen entinen Ulvilalainen)
"Ei ollut meidän auto", he sanoivat. Eli olisi pitänyt toimia heti. Yleensä kaikissa epäillyttävissä / ristiriita tilanteissa otan heti auton rekisterinumeron ylös, nyt oli niin kova liikenne ja ruuhka-aika, etten saanut rekkaria ylös. Sitäpaitsi en millään voinut tietää etukäteen, kun auto tulee vastaan, että: "Tuo varmaan ropsauttaa soraa autolle, otanpa rekkarin ylös."
Naapurikunnissa on paljon samankaltaisia / värisiä kuorma-autoja. En ole sokea, mutten havainnut/ ehtinyt/ tajunnut katsoa, mitä autossa luki, kenen kuljetusfirman kyseinen auto oli.
Nyt ketään ei voi laittaa vastuuseen teosta, vai voiko ???
Kannattaako minun aamulla soittaa asiasta poliisille ?
Mitä auton ajopiirturi yleensä kertoo, tauot, milloin on lähdetty ja milloin palattu ?
Mutta millä reitillä auto on päivän mittaan kulkenut, sitä piirturi ei varmaan kerro vai kertooko ? Asian varmaan tietää vain kyseisen auton kuljettaja ja kuljetusliikkeen omistaja.
Onko kellään vastaavanlaisia kokemuksia? Miten olette menetelleet kyseisessä tilanteessa ?
Kävin siis Snällstömillä, millaisia Maanrakennus Mykrän autot ? Ovatko kirkkaamman punaisia? Tiedän että Kuorma-auto oli varmaan Järilän soramontuilta tulossa, ketkä sieltä oikein ajavat soraa?
Olin tänään autokatsastuksessa ja
5
645
Vastaukset
- Kaaleppi
Siis tuliko autoon jotain pahojakin vaurioita? Autosi on vanha, niin itsekin sanoit, kyllä siinä käytön jälkiä saa olla. Tuskin oli rekkakuskin tarkoitus heittää päällesi soraa. Aina roiskuu kun rapataan, näin se vaan menee. Eli jospa nyt vaan kärsisit nahoissasi tämän suuren onnettoman tapahtuman ja unohtaisit koko jutun. Älä nyt ainakaan poliisia vaivaa tällaisilla jutuilla, niillä on varmaan ihan oikeitakin töitä.
Itsellekin joskus tulee liikenteessä autoon ties mitä jälkiä ja naarmuja, mutta entä sitten, kyllä silti pääsen sillä sinne mihin haluankin.- kuormurikuski.
Kuorma pitää peittää eikä siitä saa varista mitään muitten päälle.
Toinen juttu on, että todistustaakka on vahingon kärsijällä. Eli jos kuski kiistää aika vaikea on korvausta perätä. Vaikka hän olisi ajellut samaan aikaan samassa paikassa pitää todistaa, että juuri hänen kuormansa on vahingon aiheuttanut.
- sitä verten vakuutus on
Tätä vartenhan vakuutus otetaan: yllättävien, ennalta arvaamattomien asioiden varalle.
OK, omavastuu on ehkä 300 euroa, mutta entä sitten?
Autoon uusi tuulilasi ja konepellin maalaus -> 600 euroa. Vakuutus maksaa siis puolet. - Finia
Mykrän autot ovat keltaisia.
- epäselvyydetpoistuvat
Just tällaisten takia pitäisi joka autossa olla sekä edessä että takana jatkuvasti ajossa päällä oleva kamera.Gopro tai vastaava joka videokuvaa aina kun ajetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390