Tarhasalkoruusun hoito-ohjeet

Uusi tuttavuus

Ostin tarhasalkoruusun taimia, kukka on kerrottu versio (alcea rosea). Luulin ostaneeni monivuotisen perennan, mutta sieltä täältä olenkin lukenut ettei se välttämättä olekaan monivuotinen. Eli jos kukka kukkii pitää ottaa siemeniä talteen, joista voi yrittää kasvatella uusia taimia. On myös talvenarka.

Ostin taimet summamutikassa sen enempää kukasta tietämättäni. Istutuspaikka on kuiva ja aurinkoinen. Nyt lehdet ovat alkaneet kellastumaan yksi toisensa jälkeen. Olen kastellut, lannoittanut ja yrittänyt hoitaa sitä oikein viimeisen päälle. Peitellyt taimet aina kylmiksi öiksi jne. Onko kenellekään hyviä neuvoja tämän kasvin suhteen, otan ne kiitollisina vastaan : )

2

911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin teen

      Siitä saa perennan, jos leikkaa kukkineen varren pois, juuri ennen kun se alkaa tekemään siemeniä.
      Jää vain se ruusuke , josta lähtee kasvamaan seuraavana keväänä. Talveksi kannattaa laittaa havuja päälle ja pitää pitkälle keväällä, ettei aurinko kuivata sen lehtiä.
      Varminta tietysti on laittaa siemenistä kasvamaan.
      Älä hoida liikaa, anna kasvaa itsekseen.

      • neuvoista : )

        Kiitos näistä ohjeista, katsotaan miten käy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      323
      7482
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      69
      5285
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4544
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4362
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      121
      4159
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3907
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3790
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3697
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3586
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      84
      3422
    Aihe