Poika sai toukokuun puolessa välissä ajokortin ja sen jälkeen perheen A6:ta ei pahemmin ole kotona näkynyt. Päätin ostaa pojalle oman ajoneuvon ja kävin kiertelemässä muutamassa autoliikkeessä. Parissa niistö tarjottiin 94-96 mallisia Citroen Xantia merkkisiä autoja todella halvalla,,,hiukan kyllä epäilyttää, vaikka myyjät väittivät että olis hyvä ostos.
Selasin täällä Xantia keskusteluja ja tuli melko selväksi ettei Xantia ole mikään talviauto, mutta onko niissä muita vikoja, vai kelpaisko kakkosautoksi, lähinnä pojan käyttöön ???
Kiitokset kaikista vinkeistä,
P.T
Loma lähestyy......
Selasin täällä Xantia keskusteluja ja tuli melko selväksi ettei Xantia ole mikään talviauto, mutta onko niissä muita vikoja, vai kelpaisko kakkosautoksi, lähinnä pojan käyttöön ???
Kiitokset kaikista vinkeistä,
P.T
Loma lähestyy......
Vastaukset 60
Vanhimmat
kohta saat vaihtaa toiseen autoon kun poika jää tien päälle. Hinaus maksaa melkoisesti nykyään. Kannattaa ostaa jo hyvä auto ensimmäisellä kerralla että poika ei pety heti autohommiin.
päälle. Vanha Xantia on muuten parempi ajettava kuin yksikään uusi Toyota.
Minkäslainen auto sinulla kun on tietoa hinausmaksuista ?
Sinnehän se poika on jo tielle Audillakin jäänyt kun ei ole kotona näkynyt.
Vai xantia, itselläni on -95 nyt oon siitä pääsemässä vaihdon myötä eroon eikä ikinä enään semmosta, koko mulla olo ajan harmia, millon hydraulijärjestelmässä millon missäkin, on auto tullut kalliiksi.
Eikös C5 ole jotenkin Xantian seuraaja ? Minä olen vitosellani ajellut yli 400 tkm eikä ole ollut muuta kuin kerran öljyjen vaihto, muuta ei ole jousitus hydrauli järjestelmään vaihdettu. Sitten on moottoriin kerran joku anturi vaihdettu, rekisteri kilven polttimet kertaalleen kumpainenkin. Kaikki muu on alkuperäistä.
Xenonitkin pelaavat vielä. Eli C5 on kulkenut varmemmin kuin postijuna. Määräaikaishuollot tietenkin aina ajallaan ja niitä onkin jo 21 kappaletta. Renkaita on mennyt erinäinen määrä. Nokian kitkoilla ajan talvet ja aina talven tullen vaihdan uudet kitkat jos on tarpeen, kesäisin sitten kulutan nuo kitkat loppuuun. Ovat osoittautuneet nuo kitkat hyvin kulutusta kestäviksi ja ovat hiljaiset, ainakin alkuperäiset kesäMichelinit olivat äänekkäämmät kuin nuo Nokian kitkat ja kulutusta kestivät huonommin.
Itse ajelin Xantialla viisi vuotta ja vaihdoin sen kun sillä oli ajettu 270.000 km. Ostin auton käytettynä. Ongelmaton auto ja erittäin mukava.
Itse ajelin Xantialla viisi vuotta ja vaihdoin sen kun sillä oli ajettu 270.000 km. Ostin auton käytettynä. Ongelmaton auto ja erittäin mukava.
mutta kerran kumi (sultan) meni ouhki ja se tuli kalliiksi
menikö sultan ouhki kun 400 miljuunaa oli rapsahtamassa rikki,onni oli ettei ohimolla pullistanut
poika.
Minä ajelin Xantia VSX automaatilla kuusi vuotta. Aina lähti talvella käyntiin, jopa Kilpisjärvellä miinus 34 ja ilman tolppaa, oli lämmin, kun vaihdettiin kuumempi termari, meni semmoisista kinoksista, joihin muut henkilöauto olisivat jääneet kiinni, öljyt pysyivät koneessa, kun käytti viimasuojaa. Oli erinomaisen huoleton auto.
Nyt meillä on C4 ja E-sarjan mersu. Ensin vaimo käytti mersua, mutta kun kun hyytyi kaksi kertaa kovilla pakkasilla, niin vaihdoimme kärryjä. Onhan se mersu kiva, mutta ei tykkää isoista pakkasista.
Jos on aamulla pakko päästä liikkeelle, niin sitten lähden C nelkulla.
Samanlaisia kokemuksia minullakin. Vajaa vuosi sitten mersuni vaihtui C vitoseen ja eipä ole ollut mitään kaduttavaa. kyllä Mersullakin kelpasi ajella mutta ei siinä ollut sitä kaikkea mitä Citroenissä on. Mersua kyllä muut ihailivat mutta C5 on mukavampi ja on talviautona parempi. Tuo muitten ihailu ei lämmitä minua edes talvellakaan.
Se, että Xantia ei ole talviauto, on täysin pskapuhetta. Oma Xantia lähti käyntiin pakkasessa kuin pakkasessa - ilman lohkolämmitystä yli 30 asteen pakkasessa. Ei sylkenyt öljyjä tielle, eikä ikinä jättänyt matkaa kesken. Ei talvella, ei kesällä. Varmempaa autoa saa hakea. Nyt ei ole enää Xantiaa, mutta ei mitään muutakaan autoa.
Tekniikan Maailman suuren talviautotestin vuonna -93 tai -94. Itse ajelin Xantialla neljä vuotta. Se oli todella hyvä talvi- ja kesäauto.
Talvella oli hyvä mennä mökkitietä kun nosti jousituksen ylös. Eipähän sekään tietysti nelivetoiselle pärjää.
ranskiksissa joten kannattaa näköjääm ostaa japsi niin ei laatu vaihtele ja saa varmemmin hyvän auton.
on ja ruostuvat käsiin. Ja ovat surkeita ajettavia.
Kannattaa vilkaista peltejä, varsinkin listojen alta ja ikkunoiden saumakohdista.
Ja junnut eivät varmaan pidä niiden ajo-ominaisuuksista, melkoisia "keinutuoleja" 2000-luvun autoihin verrattuna.
SY
tutkimukset ja tilastot ja ranskikset aina viimmeisiä. Se jos mikä on faktaa eikä nämä höpöjutut täällä.
Sitikka voitti ADAC:ssa ja tässä tärkein tutkimus:
6 Citroen 152.7
7 Peugeot 152.7
8 Ford 170.0
9 Volkswagen 190.3
10 Opel 199.3
11 Lexus 220.7
12 Toyota 242.1
13 KIA 244.9
14 Nissan 245.1
15 Seat 252.5
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Saksalaiset ja japanilaiset kärjessä Dekra-katsastusraportissa/1135243157417
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Saksalaiset ja japanilaiset autot taas vähävikaisimpia /1135242982065
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyotat vähävikaisimpia Suomen laajimmassa katsastustilastossa/1135241630321
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyota nousi laatuvertailun kärkeen/1135240407850
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyotan laatu on säilynyt vahvana/1135239947520
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Hondalla BMWllä ja Toyotalla tyytyväisimmät kuskit/1135237768625
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyota vahva Ruotsin katsastustilastossa/1135235316273
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyota Avensis Ruotsin turvallisin/1135231894175
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Bensiinipihi Toyota Yaris Vuoden Ekoauto/1135243783676
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/ADACin parhaat ja huonoimmat kautta aikojen/1135235861622
katsastustilastoja varmaankin.
Minulle ei ole luotettavuudella mitään merkitystä auton valinnassa.
Tässä uusimpien Toyotien tyyppivikoja:
Starttimoottorivikoja.
Polttoainepumppuvikoja.
Vikoja polttoaineensuihkutusjärjestelmässä.
Jäähdytinvuotoja.
Automaattivaihteistovikoja.
Suuntavakavuusongelmia.
Takajarrulevyt ruostuvat.
Jarruputket ruostuvat
Käsijarruvikoja.
Keskuslukitusvikoja
Lasinnostimet reistailevat.
Lasinpyyhkimien vivustovikoja.
Takavaloihin kertyy vettä.
Lämmityslaitteen puhallinvikoja.
Ilmastointilaitteen vikoja
Moottoriongelmia (suuri öljynkulutus)
Turbovikoja
Dieselversioissa vauhtipyöriä hajonnut
Dieseleissä kansivikoja
Jakohihnoja hajonnut
Moottorin boxi särkynyt
Epätavallisen suuri polttoaineen kulutus
Jarrulevyt kieroutuvat
Jarrulevyt ruostuvat
Jarrupalat kuluvat epätavallisen nopeasti
Jarrut laahaavat
Kytkinlevy kuluu epätavallisen nopeasti
Kytkin naukuu tai narisee
Vaihteiston synkronointivikoja
Ajonestolaite temppuilee
Ajovaloissa vikoja
Kori löystyy
Korin osia asennettu huolimattomasti.
Nitinöitä huomattavan paljon eri puolella koria
Verhoilu ei kestä kulutusta
Maalipinnassa vikoja
Maalipinnassa ruostetta
Polttoaineen täyttöputken puutteellisesta korroosionkestävyys aiheuttaa polttoainevuotoja.
Tuulilasit halkeilevat
Kojelauta ja muut muoviosat ääntelevät
Penkit lössähtävät
Ruostevaurioita esiintyy runsaasti
Ohjausakselin alanivelen uraliitos voi olla virheellisesti asennettu.
Pakoputkistovikoja
Sytytysjohdinvikoja.
Sytytyspuolavikoja.
Moottorin ylikuumenemisia.
Männänrengasvikoja.
Jakoketjuvikoja.
Ajoittaista tehottomuutta ja nykimistä.
Jäähdytysnesteletkuvikoja.
Jäähdyttimen lamellit syöpyvät.
Jäähdyttimen puhaltimen lämpökytkin rikki.
Virtalukko juuttuu.
Käsijarrun vaijerit ja takajarrujen sylinterit juuttuvat
Korkeat päästöarvot
Happianturivikoja
Moottorin öljyvuotoja
Vesipumppu vuotaa.
Jäähdytysnesteletkuvuotoja.
Solenoidi juuttuu.
Taka-alatukivarren kiinnityspisteen ympärillä kiveniskumassa (PVC) olla ruiskutettuna väärään paikkaan. Tästä johtuen saattavat taka-alatukivarren kiinnityspultit löystyä, aiheuttaen mm. epänormaalia ääntä takapyöräntuennasta.
Takatukivarren sisemmän puslan kiinnitys tukivarteen pettää.
VSC -varoitusvalo palaa ja VSC -järjestelmä kytkeytyy pois toiminnasta. Joissain harvinaisissa tapauksissa saattaa VSC järjestelmä kytkeytyä pois ilman että varoitusvalo palaa.
Virtalukkovikoja
Jäähdytinvikoja.
Tukos jäähdytysjärjestelmässä.
ABS-jarruvikoja
Turvatyynyvikoja
Vetonivelien suojuskumit rikki
Jarruputket ruostuvat.
Käsijarrun vaijerit takertelevat.
Iskunvaimentimet heikkotehoiset.
Tuulilasinpyyhkijän jumiutuminen.
Istuimien sähkölämmitys reistailee.
Polttoainesäiliön täyttöputki ruostuu. Polttoainesäiliön keskisauma ruostuu.
Polttoainemittari näyttää väärin.
Äänimerkki ei toimi.
Nopeusmittari näyttää liikaa
Ilmastoinnin ollessa päällä moottori rynkyttää
Ohjausakselin nivel kuluu
Pallonivelet kuluvat nopeasti
Ennenaikaista renkaiden kulumista
Sylinterikannen tiivisteen palamisia.
Dieseleissä ruiskutusjärjestelmän vikoja.
Vilkkurele rikki.
Vilkkukatkaisin rikki
Valosulakkeet palaneet.
Vaihteiston öljyvuotoja
Vaihteisto-ongelmia. Kulumisesta johtuen vitosvaihde ei pysy päällä.
M-MT-vaihteistossa suuria ongelmia.
Ohjaustehostimen nestevuotoa.
Liian löysä takajousitus, heikko kuormattavuus ja pohjaa helposti.
Ajonvakautusjärjestelmä ei tykkää vaunun tai kärryn vedosta, jarruttaa ????
Akku vuotaa tyhjäksi
Perävälitys ääntelee voimakkaasti
Vaihdelaatikoita särkyy
Jousia katkeilee
Lattiamatot saattavat jumiuttaa kaasupolkimen.
kuin mutupellejutut:
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Saksalaiset ja japanilaiset kärjessä Dekra-katsastusraportissa/1135243157417
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Saksalaiset ja japanilaiset autot taas vähävikaisimpia /1135242982065
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyotat vähävikaisimpia Suomen laajimmassa katsastustilastossa/1135241630321
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyota nousi laatuvertailun kärkeen/1135240407850
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyotan laatu on säilynyt vahvana/1135239947520
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Hondalla BMWllä ja Toyotalla tyytyväisimmät kuskit/1135237768625
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyota vahva Ruotsin katsastustilastossa/1135235316273
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyota Avensis Ruotsin turvallisin/1135231894175
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Bensiinipihi Toyota Yaris Vuoden Ekoauto/1135243783676
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/ADACin parhaat ja huonoimmat kautta aikojen/1135235861622
tajuta, että nyt ollaan Citikkapalstalla! Vie nuo perseestä olevat mielipiteesi muualle, täällä kukaan ei ole paskan vertaa kiinnostunut niistä.
tojon ylivoima niin että verenpaine nousee ja kaulasuonet pullistuu.
ole mikään kunnon tutkimus, kun Tojota ei voita. Jos Tojota ei ole tuloksissa kärjessä, niin se on höpöhöpötutkimus. Ainoa asiallinen ja luotettava, puolueeton tuktimus on se, jonka Tojota voittaa.
Siis tuo kun tuo yksi ja sama Sitikkafoobikko viikosta toiseen paasaa noista tilastoista, mutta erittäin tarkoin valitsee ne jotka ovat "luotettavia", eli ne ovat luotettavia jotka tukevat hänen näkemystään, muut ovat pelkkää "mututietoa" ja "epäluotettavia" tilastoja.
No, tämähän vain osoittaa todeksi vanhan lauseen "Vale, Emävale, Tilasto". Kunhan tilastoja tarpeeksi kääntelee, niin voidaan osoittaa että Saksalaiset oikeastaan voittivat molemmat maailmansodat.
Mitähän pahaa muuten Sitikka on tehnyt tuolle foobikolle, kun on jäänyt noin pahat traumat... Oisko hänelle lapsena käynyt niin että Xsantia ois kusassut hydenesteet pikkuvesselin nilkoille. Tai rakkaimman lelun päälle. Tai ehkä ihan tutin päälle. Mene ja tiedä.
keljuttaa kun tojo voittaa tilastot siis myös myyntitilastot ja rakas shitikka jää kauppaan pölyttymään. Siis faktaa on se että tojo on auto ja shitikka vain kulkuneuvo. Se näkyy vaihtohinnoissakin vai kiistätkö senkin shittikkalover?
myöntää, eikä keljuta mikään. Mukava että nuo tilastot antavat sinulle täytettä muutoin ilmeisen tyhjään elämääsi, ja pönkittävät edes jotenkin muutoin varsin heikkoa itsetuntoasi.
Kuten on todettua, tutkimukselle voidaan aina tehdä vastatutkimus, ja kumota aiemman tutkimuksen tulokset. Riippuu siitä millaiset tulokset halutaan.
Tilastot puolestaan voidaan aina kääntää sellaiseksi kuin itse halutaan, ja - kuten sinulla on tapana - valita ne tutkimustulokset ja tilastot joihin halutaan uskoa.
Mutta jaksamista sinulle elämässäsi, arvaan että se ei mahda olla helppoa, kun koko elämä on pyhitetty sille että etsitään ohimosuoni pullistellen lisää tuloksia joilla voit todistaa ITSELLESI että mielipiteesi on oikea. Muita se taas ei edes kiinnosta.
Kyllä se ihan kelpo auto on kesän ja syksyn ajaksi, mutta talviautoksi siitä ei kyllä ole......... tai ainakin parempia löytyy samasta hintaluokasta.
Se että onko poikasi sitten tyytyväinen merkkiin, on toinen asia. Citr Xantia ei ole lainkaan nuorison suosiossa, vaiko onko joku nähnyt junnujen käytössä, tuskin ??
Hinnasta vielä sen verran että Xantia on yksi pahiten arvonsa menettävistä autoista, taakkana varmaankin 90 -lukulaisten "sitruunoiden" maine pohjolassa.
Muta kysymykseesi : Kyllä ja VAIN kesäautoksi
S Meiro
on rehellinen eikä väitä sitikkaa hyväksi autoksi varsinkaan talviautoksi.
talviauto ja tuo Xantia voitti TM:n talvitestin.
Paljonko pitäisi olla pakkasta, että Citikka olisi hyvä talviauto?
Olen ajanut Xantialla vain -38 asteen pakkasessa, valitettavasti kovempia pakkasia ei ole ollut ajokortin omistamisen aikana. Ajoin Xantialla päivittäin työmatkaa 180 km kelissä kuin kelissä, ei moittimista.
Mutta niin se vaan hydrauliikka toimi silloinki moitteetta.
ihan oikeasti joka menettää arvonsa hetkessä. Ilmankos ei myy hyvin meillä täällä pohjolan vaativissa olosuhteissa.
Ruotsissakin diesel C5 myi enemmän kuin Avensis.
Ruotsissakin diesel C5 myi enemmän kuin Avensis.
myy kuin siimaa ja c5 jää kauppaan. Myös koko maailman myynnissä ave myy niin paljon paremmin kuin c5.
Olen siitä skitso mies, että on koko ajan ollut perheessämme yhtä aikaa yksi Citikka ja yksi Toyota. Molemmissa on hyviä ja myös huonoja puolia. Nyt 04 Ave ja 00 Xantia.
Xantia on pelannut (vm -00, 1,8 16) talvella ihan hyvin. Huohotinputkessa on sähkövastus eikä jäätymistä ole tapahtunut. Auto lämpiää nopeasti ja lämmityslaite on todella tehokas, selvästi tehokkaampi kuin Avensiksessa. Toyotassakin tarkenee, mutta kaupunkiajossa kovalla pakkasella lämpöä saisi tulla enemmän.
Viimasuojaa Citroenissa kannattaa käyttää. Xantian hiljainen alusta pitää nastaropinat kurissa. Vaikka ei se Ave niitä pahimpia tuossa ole. Peräkärryn veto sujuu paremmin Xantialla, sillä siinä ei perä notkahda ja kantavuus on paljon Toyotaa isompi. Toyotan vahvuuksia ovat luotettavuus ja etenkin sähkövikojen vähäisyys sekä hyvä moottoritekniikka. Mutta nämä autot ovat niin erilaisia ja tehty eri segmenteille, että vertailu ei ole ehkä edes mielekästä!
Xantian kanssa pärjää, kun muistaa vaihtaa (vaihdattaa) LHM-nesteen riittävän usein. Se on helppo ja halpa homma ja edesauttaa auton toimintaa. Toimenpiteellä on suuri merkitys hydraulijärjestelmän toiminnan kannalta. Samaten jakohihna täytyy muistaa vaihtaa toisin kuin Aven huoltovapaa ketju.
Mutta on hyvä pitää mielessä, että kaikissa autoissa on hydrauliikkaa, Toyotassa myös kytkin. Ja samalla tavalla jarrut ja kytkimen saa niissä epäkuntoon, jos nesteitä ei vaihdata.
Mutta sitten alkuperäiseen kysymykseen. Edullisesti saa tosiaankin Xantioita. Ilmeisesti markkinat suhtautuvat niihin epäillen, kuten aika moniin muihinkin vanhoihin autoihin. Vanha auto on aina yksilö ja kunto täytyy selvittää huolella. Citroen ottaa huonosta hoidosta ehkä hieman enemmän itseensä kuin jotkut toiset autot. Ilmeisesti hydrauliikka on saanut vähän turhankin huonon maineen juuri johtuen huonosta huolenpidosta. Kaikki autot saa rikottua, jos oikein yrittää.
Ruostetta Xantia vastustaa aika hyvin, mutta sitäkin varmasti vanhoista löytyy. Hydrauli- ja jäähdytinneste kannattaa vaihtaa, samaten jakohihna. Etenkin jos ei ole tietoa aiemmasta huollosta. Samaten moottoriöljy suodattimineen. Omassa Citikassamme vaihdekeppi alkoi liikkua liukkaammin kun vaihdoin vaihteistoöljyn, joka oli mustaa kuin mörön ahteri.
Mutta sitä vaan mietin minäkin kuten joku muukin aiemmin, että mahtaako nuorta miestä "sohva-sitikka" miellyttää? Tuossa iässä kun muiden mielipiteet vaikuttavat paljon. Auton pitää olla voimistelumallia. Kannattaa ainakin varmistaa tulevalta kuskilta mielipide. Tuossa segmentissä kun näyttävät vanhat japanialaiset jyräävän. Ehkäpä tykkäävät treenata hitsaustaitojaan...
Mutta loppujen lopuksi tärkeintä on merkistä huolimatta löytää hyvä ja ennen kaikkea itseä miellyttävä autoyksilö joka mahtuu budjettirajoitteen sisään. Apuna kannattaa käyttää autotohtoria tai asiantuntevaa henkilöä. Onnea siis vaan etsintään!
15-vuotta vanhat autot alkaa merkistä riippumatta olla yksilöitä. Hyvällä yksilöllä ajelee huoletta ja halvalla, huonossa yksilössä riittää vikoja ja korjaus saattaa olla kallistakin. Tuon ikäiset Xantiat alkavat olla siinä hintaluokassa, ettei niitä paljoa enää kannata korjaamolla huollattaa/korjauttaa. Ensimmäisenä kannattaisi siis kysyä pojalta, riittääkö hänellä mielenkiinto Xantian hydrauliikkaan tutustumiseen. Ei sillä että se erityisen herkkä olisi vikaantumaan, eroaapahan vain muiden merkkien jousitusratkaisuista varsin merkittävästi, ja tarvitsee pientä huoltoa silloin tällöin toimiakseen kunnolla. Kannattaa huomioida myös se, että jos pojan haaveena on 8 cm:n maavaralla varustettu kuoppatutka, niin Xantiaa ei välttämättä kannata hankkia aihioksi...
Ennen auton ostoa kannattaisi muutenkin vähän tutustua sen hydrauliikkajärjestelmään, jotta pystyy kaupantekotilanteessa toteamaan jousitusjärjestelmän kunnon. Asiallisemmilta palstoilta ja harrastajien sivuilta kyllä löytyy tietoa hyvin.
Jos auton epämukavuus ja ajo-omituisuudet eivät häiritse, eikä mielenkiinto riitä kulkineen huoltamiseen, niin silloin tuon hintaluokan laitteista puhuttaessa kannattanee kääntää katse japanilaisvalmistajien tuotteisiin...
PS. Jos tuo talviauto-kommentti liittyi noiden naapurin Citroënin viimasuojasta traumoja saaneiden teinien kirjoituksiin, niin ne kannattaa jättää omaan arvoonsa. Tietoa etsivän kannattaa suunnata aivan toisille palstoille.
ollut epämukava ja huonoilla ajo-ominaisuuksilla varustettu mutta se onkin isoin malli.
Hommasin vanhan Xantian pojalle. Ensin oli ihan tyytyväinen, mutta luultavasti kaveripiirin opastuksella on jättänyt sitikan kotiin aina kun mahdollista ja ottanut polkupyörön taas alle.
No turhat ajot on ainakin jäänyt pois ja kuulemma kyytipyynnötkin ovat karsiutuneet lähes tyystin.
Pitää katsoa syksyllä mitä kokeilu tuli maksamaan kun myyn Xantian pois.
lomaterkkuja, PT
mutta ajan sillä mahdollisimman vähän jotta kukaan ei näkisi tulotasoani koska xantut ovat niin halpoja jolloin naapuri tietäisi heti että olen köyhä.
No niin, lomat pidetty ja poika saa taas alleen kunnon pelin, lomareissut on takanapäin.
Xantialle ei 6 viikon aikana kertynyt kovinkaan montaa sataa kilometriä, ei tainnut olla nuorison suosima merkki. No auto annettiin kesämökkimme lähistöllä asuvalle neidille joka hankkii parhaillaan ajokorttia. En edes viitsinyt harkita myymistä, tuskin olisi saanut vaivanpalkkaa ja myyntikuluja takaisin. Mutta eipähän se paljon maksanutkaan.
Kiitoksia kaikille neuvoista, tuli melkoisesti kommentteja aiheeseen.
Ja olipahan pojalle (karvas) kokemus, ehkäpä opiskelut taas maistuvat paremmin.
Uutta lomaa odotellessa, P.T
Eli tykkääkö jenkkimeiningistä. Xanttiahan on tollain pehmeejousitteinen vanha "jenkki" ajettavuudeltaan, mutta menee tosin tasasemmin kuin jenkit. Talvikeleillä pehmyt jousitus on vähän sellain totuttelu juttu, tarpeeks ku ajelee niin sen oppii tunteen ja ompi meiksin mielestä jopa vallan miellyttävä ajettava. Nuorelle "Rallikuskille" en hydraulijousitusta talvikurvailuun suosittele.
Xanttian kestosta en voi muuta sanoa kuin, että paraikaakin sellaisella ajelen ja paras auto mulla on tähän mennessä ollut. Kohta kahdeksan vuotta katsastuksessa käyttäny ja kertaakaan ei oo uusinnassa tarvinnu käydä.
Mitä automyyjien puheisiin tulee niin noi autokaupoissa lojuvat "halvat" Xanttiat on yleensä just niitä huoltamattomia ja korjausta vaativia yksilöitä. Eli toimiiko keskuslukitus(ovipiuhat uusiksi). Pelaako moottorin flekti. Lämppärin kennon tiivisteet, onko ehjät(vaihto toisilla teetynä maksaa aivan sairaasti). Laahaako takajarrut (alumiini rauta=oksidi), hoituu avauksella ja kupari/hopeatahnalla. Ilman ilmastointia olevissa kandee ajella vähän aikaa ja kokeilla toimiiko sisätilanlämppäri, jos ei toimi virtalukko menee todennäköisesti uusiksi. Ja tietysti noi perus jutut eli bensansuodatimen ja moottoriöljyn sekä hydrauliöljyn(60 000km) vaihtovälit olis hyvä tietää... Ai niin, koliseeko monttuihin ajettaessa silloin on koiranluiden pallonivelet loppu (orkkis koiranluut kestää oikein vaihdettuna melkein 100 000km, normaali urbaanikäytössä)
Ps. Toistaseks ei oo tarttenu Xanttian hydraulijousitukselle tehdä muutakuin öljyjä vaihdella 60 000 km:n välein. Onhan tuo jo 13 vuotta vanha pirssi, mutta katsotaan miten se seuraavat vuodet käy ja kukkuu...
Hyvin pidettynä ja huollettuna huoleton ja luotettava auto.
Jos edellinen omistaja laiminlyönyt hydrauliikan huollot, niin saattaa olla varsinainen äpärä. Taitaa sama päteä autoon kuin autoon.
Issellä kaksi vuotta ollut tosi sitikkameheltä ostettu yksilö ja ikäisekseen
vähäongelmainen. 13v 250000km takana ja kahdesta katsastuksesta heittämällä läpi. Kallein vika oli keulan ABS-tunnistimet ja virtalukko. Muuten riittänyt normaalit öljynvaihdot ja muut perushuollot. LHM:t vaihettu kerran.
Oliskohan se sun menopeli vaan vahingossa pakkaan eksynyt hyvä yksilö ??? Melkoisestihin noissa 10v vanhoissa Xantuissa on vikoja, ja sitten vielä kylmässä kelissä esiintyvät "ominaisuudet".
Kai toikin jotain kertoo että hinta putoaa nopeammin kuin muissa merkeissä. Hiukan samaan malliin kuin Samara ja Kia.
JM
Ei eksy silla siinä on navigaattori.
350000 km, sitten vasta meni koneesta kannen tiiviste. Että sellasta ajoa.
Kuten tästäkin viestiketjusta voi havaita, Xantiasta puuttuu yksi monen muun merkin ominaispiirre. Xantia ei ruostu. Ihan turha hakata helmoja, ei siellä mitään vikaa ole. Samaa ei voi monesta autosta sanoa.
Minä ajelin omaani 10 vuotiaaksi ja 270.000 mittariin ilman murheita. Tietysti kuluvaa osaa vaihdettiin huolloissa, mutta ei muuta. Huonona puolena oli se, että kun on tottunut Xantiaan, on seuraavan auton valinta hankalampaa. Jäljelle jäi oikeastaan vain C5. Kaikki muut tärisevät häiritsevästi.
Ostin tonnilla kakkosautoksi vanhan -95 Xantian kevät-talvella. Ajoja takana on nyt 5-6 tankillista ja mitään vikoja ei ole ilmennyt.
Katsastaa tuo piti, mutta ei löytynyt mitään huomautettavaa.
Ja kyllä on hyvä ajaa vaikka laitoin alle 45 sarjalaist 16" vanteet, pehmeä jousitus antaa anteeksi matalille renkaille ja kyyti on edelleen ruhtinaallista. Vanteet kruunaavat bertonen muotokieltä, joka miellyttävää vaativammankin katsojan silmää ja tekevät lähtemättömän vaikutuksen.
Minkähänlaisen japskin olis tonnilla saanut? Luultavasti sellaisen savuttavan ja mätivän kotteron, josta ei kehtaa julkisella paikalla nousta ylös, kuten kylpyammeesta.
On se vaan hienoa, että voi saada tonnillakin siistin ja tyylikkään ja ennenkaikkea mukavan kulkineen. Xantialla kehtaa ajella, todellakin!
Varmasti kehtaa ja se nautinto vielä kaiken kruununa.
on autojen huonoimpia. On aivan turha kuvitella että siihen ei tulisi vikoja. Elämme reaalimaailmassa jossa automallin arvostus näkyy suoraan hinnassa. Siinä on rankisrakastajien mitään päiväunipuppua suoltaa keuhkoistaan.
Ei mikään ranskalaisen rakastaja. Olen kuitenkin saanut Citroeniltäni luotettavaa ja murheetonta kyytiä. 20000 km välein kyllä määräaikaishuollot ja eikä niistä ole mitään varaosalaskujakaan kertynyt, eikä ole ollut edes yhdenkään lampun palamista. Joten valvo sinä siellä öitäsi tuhertamalla luulojasi, nytkin puolilta öin piti tulla tänne Suomi24 kaeskusteluun. Eipä taida olla lukijoita tuohon 02:23 aikaan jollion tuon unenpöppöröisen sepustuksesi sait lähtemään. Ainakin Citroen omistajat nukkuvat rauhallisesti, ei huolta omasta eikä toisten autoista.
Meillä ollut C2 jo yli kaksi vuotta, eikä muuta ole tarvinnut tehdä kuin vaihtaa etupolttimot. Mukavaa ja huoletonta kyytiä tarjoaa Citroën!
-Terveisin C2 2004
Santun ja sitikan yleensäkin kova hinnanlasku on tosiasia.
Mutta mutta mistä se johtuu, tosiasiat vai ennakkoluulo????
Kuulemiani kommentteja:
Se jäätyy (jousitus) talvella.
Joustintuki maksaa tonnin. -Mikähän se sitten on. Sitrosen hinnastossa jousisylinteri 100 euroa.
Iskunvaimentajat hajoaa ja kalliita. -Eihän niitä ole koko autossa.....
Ranskalaiset ruostuu. -No joo taidetaan muistella 60-luvun renuja.
Se kuulemma vuotaa öljyä ja sotkee parkkipaikan. -Eikö vanhat japsit sitten????
Omalla parkkipaikalla ei mitään läiskiä.
Autoa etsivä käytyään liikkeessä:"Olihan siellä niitä sitikoitakin, mutta ei uskalla ostaa"
Yleensäkin sitikasta tietää eniten ne, jotka eivät ole koskaan edes kokeilleet.
Erikoista tekniikkaa pelätään, kun sitä ei tunneta. Jos tuo auton myynyt sitikkamies ei olisi ollut tuttu, olisi saattanut minunkin valinta mennä toiseen merkkiin.
Vanha sitikka kaupassa - tojomies ei uskalla ostaa ja sitikkamiehet tietävät tuon ennakkoluulon vanhoja sitikoita kohtaan eiväkä taatusti tarjoa liikaa. Bexiä löytyy ihan hyväkuntoisia vieläkin, mutta sellaista myyvälle sanotaan suoraan, että jos tuot itse, saat pullakahvit. Sitikkaväki itse painaa vanhojen hintaa alas.
Taitaa olla tuon minunkin santun tulevaisuus olla se, että ajetaan niin kauan, kun inssi antaa luvan ja sitten paaliin.
kuinka yrität sitä romuasi kehuskella. Vaihtoautoje hinnat sen kertoo kaikkein luotettavimmin mitä autoja arvostetaan ja SHITikka on sitä alinta kastia Ldan kanssa.
kuinka yrität sitä romuasi kehuskella. Vaihtoautojen hinnat sen kertoo kaikkein luotettavimmin mitä autoja arvostetaan ja SHITikka on sitä alinta kastia Ladan kanssa.
ettei halvalla saa hyvää. Ja saahan sitä aina puolustella omaa merkkiä :)
ex-Xantianisti
Se oli lyhyesti sanottu, mutta joka sana totta !