lämpökaivo

Olen todella tyytyväinen kun vihdoin sain kaivon. Edellytti että vaihdoin porausfirma, odotin 6kk kunnes hermot petti. Joka kerta kuin soitin niin sanoivat että ensi viikolla. Sain sitten vihjeen firmasta joka tuli kuin oli luvattu. Ei voi sanoa muuta ku että olivat ammattimiehiä joka kävi. Nopeat ja ennen kaikkia SIISTIÄ jälkiä. Sain kaikki poraus jätteet puhallettua pois tontilta. Suosittelen...
www.groundenergy.fi
4543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kuinka syviä lämpökaivoja he pystyvät tekemään?

On tuossa naapureilla käynyt tuonnäköistä kalustoa ja ne porasivat heille kaksi matalaa reikää yhden syvän sijaan ja se tuskin on optimaalista?
(kiertonesteen virtauksen turbulenttisuus vähenee -> energiansaanti pienenee ja virtauksen säätäminen kaivojen kesken lisää hankaluutta saada systeemi toimimaan viimisen päälle hyvin, lisäksi joutuu maksamaan 2x määrän suojaputkea ennen kalliota, lisäksi 200m syvyydessä lienee lämpöisempää kuin 100m syvyydessä)

Meillä kävi sotkamolaiset joiden aikataulu oli hieman löysähkö mutta saatiinpa ainakin kunnollin noin 210m lämpökaivo.
(maaputken osuus yhdessä kaivossa noin 1100€ ja sama kahdella kaivolla 2200€, eli jos pikkukaivon porareilla ei ole paljon halvemmat hinnat niin heiltä saanee samaan hintaan huonommat systeemit)

Äänestä
  • Pystyy yli 300m tehdä.. Mutta se on yleensä pumpusta kiinni että mitä se jaksaa. on sellaisia kohteita jotka on tehty 5 reiällä. Ja on sellaisia 20 reiän kohteita.

    Äänestä

  • Putki99 kirjoitti:

    Pystyy yli 300m tehdä.. Mutta se on yleensä pumpusta kiinni että mitä se jaksaa. on sellaisia kohteita jotka on tehty 5 reiällä. Ja on sellaisia 20 reiän kohteita.

    jos maalämpökone ei jaksa 400m lenkkiä pyörittää (200m alas ja sama ylös), semmoinen kannattaa laittaa hankkimatta, mun mielestä.

    Äänestä

  • Jossain kohteessa on järkevämpää porata useampi reikä kuin yksi syvä. Virtaukset sitten hoidetaan jakotukilla kokoomakaivossa tai sisällä. Isoimmat kohteen mitä olen tehnyt on ollut 20 x 200 reikää kun vanha koulu muutettiin maalämmmölle. Tukholmasta löytyy kokonainen kauppakeskus jonka alla on 146 reikää.

    Maaputken osuus sisältyy jollain porausliikkeillä ns. läpihintaan ja toiset laskuttavat erikseen ja jotkut tietyn metrimäärän jälkeen esim. 12 m sisältyy.
    Joten tapoja on monia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tsaukkis kirjoitti:

Olen todella tyytyväinen kun vihdoin sain kaivon. Edellytti että vaihdoin porausfirma, odotin 6kk kunnes hermot petti. Joka kerta kuin soitin niin sanoivat että ensi viikolla. Sain sitten vihjeen firmasta joka tuli kuin oli luvattu. Ei voi sanoa muuta ku että olivat ammattimiehiä joka kävi. Nopeat ja ennen kaikkia SIISTIÄ jälkiä. Sain kaikki poraus jätteet puhallettua pois tontilta. Suosittelen...
www.groundenergy.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu