EU-keskustelu

Niin Vanhanen kuin Katainenkin ,kuin yhdestä suusta, kuuluttaa työurien pidentämisen puolesta.
Nuoret valmistuu suoraan kortistoon ja vanhemmasta päästä väkeä työnnetään eläkeputkeen.
Bkt tippunut yli 10%.
Ennenkuin työurat pitenee ,täytyy tulla se Jäbän "mainostama"
työvoimapula.
Kelamaksu poistettiin(800milj) ja Häkämies varmaankin Venäjän pelossaan lisäisi puolustusmenoja.
Veronkorotukset ja leikkaukset alkavat vielä tämän hallituksen aikana,koska työurien pidentäminen on tällaisessa taloudellisessa tilanteessa mahdottomuus.
1396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Puheet työurien pidentämisestä on irvokasta vittuilua valmistuville nuorille, joille työpaikka on vain haave.

Äänestä
  • Työttömyyden nousu supistaa kotimaan kysyntää ja tulee iskemään talouteen vielä pitkään sen jälkeen kun vienti on saatu elpymään.
    Työttömyyden noustessa työurat lyhenee ratkaisevasti ,mutta työeläkeyhtiöt ovat vakaalla pohjalla,Kelalle tämä tuo lisäponnistuksia!

    Äänestä

  • Kipuraja kirjoitti:

    Työttömyyden nousu supistaa kotimaan kysyntää ja tulee iskemään talouteen vielä pitkään sen jälkeen kun vienti on saatu elpymään.
    Työttömyyden noustessa työurat lyhenee ratkaisevasti ,mutta työeläkeyhtiöt ovat vakaalla pohjalla,Kelalle tämä tuo lisäponnistuksia!

    Veronkorotukset ja leikkauslistat.
    Eläkeiän korotus on täyttä huuhaata näissä oloissa!

    Äänestä

Olisi kovin irvokasta, jos hallitus ei kantaisi vastuutaan 15-20 vuoden päähän tästä hetkestä ja alkaisi valmistella sitä, että työvoima riittää, kansantulo kasvaa ja veropohja pitää vielä 2020-luvullakin niin, ettei silloin tarvitse leikata palveluja vain siksi, että väkeä on eläkkeellä tai opiskelemassa enemmän kuin työikäinen joukko pystyy elättämään omilla palkkatuloillaan ja niiden verotuksella.

Nyt on tilanne tietenkin vakava, kun työttömyys lisääntyy vielä vuoden pari senkin jälkeen, kun talous alkaa kääntyä nousuun ja lamasta selvitään. Työpaikat nimittäin eivät lisäänny heti samalla hetkellä, kun talous kääntyy nousuun, vaan talouden täytyy ensin kasvaa reilusti ennen kuin lisäväkeä palkataan; tavaraa nimittäin ovat varastot täynnä tällä hetkellä ja kunnat pystyvät palkkaamaan väkeä vasta sitten, kun ne ovat alkaneet saada verotuloja sisään, eli ainakin vuoden viiveellä siihen, kun yksityinen sektori alkaa toipua. Siinä mielessä KELA-maksun poistaminen olikunnille lahja, koska se pienentää kuntien palkkamenoja merkittävästi.

Puolustusmenoja ei kukaan korota minkään pelon vuoksi, se on turhaa puhetta. Korotuksen syy on yksinkertaisesti sama kuin joka-asiassa: kustannukset nousevat, kun asejärjestelmät, tekniikka, energia, palkat ja kaikki muukin kallistuu. Puolustusmenojen nostamisen vaihtoehto on tietenkin turvallisuustason alentaminen, mikä on aina eduskunnalla vaihtoehtona, jos se niin haluaa. Häkämiehän ei yksin tee mitään, ellei eduskunnan enemmistö sitä kannata.

Veronkorotukset ja leikkaukset alkavat toivottavasti jo tämän hallituksen aikana, vakka eduskuntavaalit lähestyvätkin, koska veroja on korotettava ja budjettikuria tiukennettava heti, kun talouskasvu maailmalla käynnistyy. Me nimittäin emme voi enää ottaa yhtään lisää velkaa elvytykseen, vaan julkisten menojen kasvu on pysäytettävä jo viimeistään vuoden 2011,eli vaalivuoden budjettiin.

Annas kattoo, millaisen oppositiopolitiikan vasemmisto, kd ja soinilaiset siitä rakentavat, kun ne ovat nyt vastustaneet ostovoiman ja työllisyyden ylläpitämistä elvytyskeinoilla, mutta nousukauden alkaessa todennäköisesti alkavat vastustaa veronkorotuksia ja julkisten menojen hillitsemistä pelkästään vaalipopulistisista syistä.

-Jäbä

Äänestä
  • Tämänhetkiseen taloustilanteeseen olisi syytä keskittyä ja antaa tietoa eduskunnalle aivan kuin puhemies tivasi.
    Heikoista talousluvuista on tietenkin vaikea kertoa ennen vaaleja.
    Toisaalta jos hallitukselta puuttuu tarvittavia tietoja ,niin pitää mennä peilin eteen ja katsoa syyllistä sieltä.

    Tämänhetken taloustilanne on huomattavasti tärkeämpi kuin tilanne 20 vuoden päästä.Edellisen laman jäljet näkyvät vielä tänäpäivänä ja siitä on kohta tuo 20 vuotta."Odotellaan elvytyksen vaikutuksia",odottavan aika käy pitkäksi.
    Jostain se Kela-maksun poisto on otettava ja on poissa kulutuksesta poissa.

    Häkämiehen suurin uhka Suomelle on Venäjä,pitäiskö sanoa kolme kertaa,kuten hän.


    http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Katainen Niinistölle Kaikki on kerrottu/1135246632217

    Äänestä


  • eläkeikä kirjoitti:

    Työttömyys lisääntyy ja eläkeiän nostoa pidetään vaihtoehtona veronkorotuksille.
    On varmaankin se leuka jäänyt kengälle kun tuollaista pääsee suusta ulos.
    Hätä on suuri.
    http://www.pohjalainen.fi/Article.jsp?article=425930

    ...työvoimapula.

    Silloin veronkorotusten vaihtoehtona on työssäkäyvien veronmaksjien lukumäärä.

    Vai onko tämä jotenkin ylivoimainen ajatustehtävä sinulle?

    Äänestä

  • meillä on... kirjoitti:

    ...työvoimapula.

    Silloin veronkorotusten vaihtoehtona on työssäkäyvien veronmaksjien lukumäärä.

    Vai onko tämä jotenkin ylivoimainen ajatustehtävä sinulle?

    15 vuoden päästä sinäkin tämän viimeistään ymmärrät.

    Äänestä

Mistähän löytyy rikas vasuri,joka työllistää vakituisesti kunnon palkalla.Siitä on hyvä jatkaa keskustelua työllisyydestä.

Äänestä
  • No niin nyt päästiin tuosta eläkeiästä tähän työllisyyteen ja sen ratkaisemiseen.
    Ei tarvi olla rikas eikä vasuri,mutta hyvä idea on tarpeen ja yrittäjyyttä.

    Äänestä

kanssa.

Itse olen ymmärtänyt, että työura luonnollisesti pitää nykyään sisällään työttömyysjaksoja. Kun puhutaan työurasta, niin kysymyksessä on synonyymi ajanjaksolle koulun ja eläkeen välissä. On siis kysymys ajanjaksosta, ei siitä onko töissä vai ei. Ja tässä piilee se porvarin erityinen viekkaus: Työuran pidentämisellä tarkoitetaan itseasiassa eläkeiän nostoa. Jos ja kuten nykyään yleensä on, työttömyys ajoittuu "työuran" loppuun, on seurauksena eläkkeen odottelu omalla kustannuksella tai mahdollisilla korvauksilla. Ja silloinhan siinä pienenee "uraputkilaisen" tuleva eläke.

Työuran pidentäminen=Eläkeikän nosto.

Viekkaita nuo porvarit. Eikö totta, aina ronkkimassa kukkarollasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työurat kirjoitti:

Niin Vanhanen kuin Katainenkin ,kuin yhdestä suusta, kuuluttaa työurien pidentämisen puolesta.
Nuoret valmistuu suoraan kortistoon ja vanhemmasta päästä väkeä työnnetään eläkeputkeen.
Bkt tippunut yli 10%.
Ennenkuin työurat pitenee ,täytyy tulla se Jäbän "mainostama"
työvoimapula.
Kelamaksu poistettiin(800milj) ja Häkämies varmaankin Venäjän pelossaan lisäisi puolustusmenoja.
Veronkorotukset ja leikkaukset alkavat vielä tämän hallituksen aikana,koska työurien pidentäminen on tällaisessa taloudellisessa tilanteessa mahdottomuus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu