Onko Kuopiossa mitään yhdistystä tms joka olisi kiinnostunut vanhojen arvokkaiden puutalojen suojelelusta? Näitä kohteita ei ole enää paljon jäljellä.
vanhojen puutalojen
suojelu
6151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Museovirasto. Kuopiossa vanhoja puutaloja on vastaavan kokoisista kaupungeista eniten jäljellä. Kaikkea kehitystä ei ole järkevää torpata suojelulla.
ja säilytetä jäljellä olevia puutaloja. Onhan niitä täällä vielä jäljellä enemmän kuin muissa saman kokoisissa kaupungeissa, mutta syynä siihen on ollut rahan puute silloin kun muualla niitä tuhottiin uusien talojen tieltä. Vasta viime ja tällä vuosikymmenellä on muualla alettu suojella kaupunkien harvoja säilyneitä taloja. Kuopiossa ei heräämisestä ole vieläkään merkkejä.
Arvokas ja arvokas???
Kuopiossa on suojeltu arvokkaat puutalot, joten älä valehtele. Paljon on puutaloja jäljellä ja vieläpä sellaisia aivan onnettomia talon rötisköitä joilla ei ole mitää arvoa. Sellaisia pikkutupia joita on maaseudut täynnä. Ei niistä tee arvokkaita se että ne sijaitsee keskustassa. Kuopion keskustassa on hienoja puutaloalueita ja sellaisina ne tulee pysymäänkin. Toivottavasti sen sijaan ne tarpeettomat ja keskustaa vain pilaavat talot hävitetään ja rakennetaan keskustaan paremmin sopivia taloja tilalle.
rakennettu "paremmin sopivia taloja" puutalojen tilalle. Kovin on kaunista katsottavaa torin ympärillä ;=)
Kyllä samaa mieltä olen minäkin. Kuopion keskustassa on riittämiin vanhaa hienoa puukorttelia säilytetty. Yksittäiset lahot "tönöt" onkin ollut asiallista purkaa keskustasta.
Itsellä kiinnostuksen kohteena on hieman toinen asuinalue, jonka muutamat talot Museovirasto on merkanut jo suojeltavaksi, mutta onko se lopullinen päätös siitä ei tietoa. (?)