Tämä on vaikeaaa... :)
Ostaako ihan vain jonkin lelun?
Vai ostaisikohan jonkin korun?
Vai oistaisikohan vaatteita? Käyttötavaraa?
Ja mikähän olisi hyvä runo korttiin? :)
Mitä vuoden täyttävälle kummitytölle?
3
409
Vastaukset
- tässä...
Jostain luin, että vuoden ikäiset lahjat ovat oikeastaan hänen vanhempiensa lahjoja, sillä tuon ikäinen ei vielä ymmärrä syntymäpäivän päälle. Korttiin ei tarvitse keksiä runoja, kaupassa on sellaisia valmiiksi. Lelukaupasta kannattaa katsella.
Mutta vaate tai lelu, ehkä pehmolelu tai nukke, mutta kannattaa niitä ikärajoja katsella. Tai sitten sellainen, että nätti kesämekko/-pusero ja pieni pehmolelu samaan pakettiin, voihan niinkin tehdä. Myös ensikengät voisi olla kiva lahja kummilta, mutta numero kannattaa tarkistaa vanhemmilta, sillä tuonikäisellä saattaa jalan koko heitellä paljonkin ja kävelyä opettelevalla pitää kengän olla sopiva. Korua en noin pienelle ostaisi, ehkä vasta 5-vuotiaalle. Mutta jos on jotain ensikoruja, niin ei sekään sitten hassumpi vaihtoehto ole.
Lasten aterimet voisi olla aika kiva lahja myös. Esimerkiksi tämmöiset: https://www.karkkainen.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10101&storeId=10551&productId=22149&langId=-11&parent_category_rn=20652&top_category=20650&selectedTopCategory=20537&selectedSecondLevel=20649&selectedThirdLevel=20650&categoryId=20652&searchMethod=- MarinaIlli
Toi on aika hyvä pointti, vaikka lahja onkin lapselle se on noin pienellä usein myös vanhemman ilostuttamiseen. Löysin itse kivan sivuton, jossa myytiin pelkästään lasten paitoja. Kivoilla teksteillä - jotkut roisejakin, riippuu vähän vanhemmista minkä tyyppisiä ovat ja mikä on huumorinsietokynnys :D.
Jää ainakin albumeihin kuvia lapsellekin muisteltavaksi, vaikka vaate jääkin jossain vaiheessa pieneksi. Tässä linkki sinne: http://www.pikkujuttu.net/index.php
Mä tilasin meidän rinsessalle tämän festaripaidan http://www.pikkujuttu.net/product_details.php?p=332 Nyt voidaan 'Lokata'!
En tiedä saako jostain kaupoista, en ole kyllä nähnyt näitä missään.
- äiti...
Jos sinulla on kuvia kummitytöstä, laita muutama niitä albumiin aluksi. Muutkin kivat kuvat toki käyvät (älä unohda itseäsi) Voit itse täyttää albumia myöhemmin lisäkuvilla. Pienet tykkäävät katsella kuvia ja ainakin meillä paperikuvat ovat jo käyneet harvinaisiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017573
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075648- 835067
- 1394466
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113160- 522867
- 522779
- 612397
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102384Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561986