Moikka
Ongelma on sellainen, että pitäisi saada kannettavaan (Windows Vista) langaton nettiyhteys. On hankittu tuollainen nettiboksi, jossa kopan päällä lukee "Homeline Wireless LAN, Broadband Router with VPN, HLW-BR500".
Noin periaatteessa homma on selvä, mutta nyt tämä boksi pitäisi saada kiinni vanhaan MAC-koneeseen ja siitä sitten nettiyhteys langattomasti tuohon kannettavaan. Millaiset MAC-koneiden vastaavat asetukset ovat (siis niitä vastaavat, jotka Windowsissa on Verkkoyhteydet-kohdassa)? En ole MAC-asennuksia tehnyt. Macissa on tällä hetkellä joku vanha laajakaistaboksi, josta ei saa kuitenkaan toiseen koneeseen yhteyttä eikä siinä ole vapaita reikiä johtoja varten. Riittääkö tuon boksin korvaaminen tällä uudella vai pitääkö koneella tehdä jotain asetuksia? En tiedä tuosta Macista mitään muita tietoja (on siis sukulaisen luona, kuten se kannettavakin).
Kaisu
langaton nettiyhteys (mac-> vista)
2
659
Vastaukset
- 1stMacFinn
Se kannettavahan menee tällä wlanilla nettiin, wlan-kortti on kaikissa koneissa nykyään.
Mac liitetään sitten ethernet-kaapelilla siihen samaan routeriin. Joten sen vanha laajakaistapääte joutaa pois käytöstä.
Asetusten muutos on sitten kiinni siitä, miten vanha se Mac on. Yleensä kaapelin liittäminen riittää.- Kaisu92
Hei ja kiitti vastauksesta.
Tutkin tuota vempelettä toissapäivänä ja yritin niitä jälleen kytkeä. Tuo Mac taitaa olla tosi vanha, näytössä vilahti teksti Mac Os 9.2 tai jotain siihen suuntaan, kun se avattiin.
Tuossa mainitsemassani routerissa ei ole ollenkaan sellaista reikää, mihin saisi sen puhelinjohdon kytkettyä. Siinä on vain niitä "isoja" kaapelinreikiä sekä sähköjohdon reikä. Näin kaapelit pitäisi vetää tuosta vanhasta laajakaistaboksista tähän uuteen laitteeseen ja siitä maciin, eikö? Vaan ei toimi kuin hetken. Kannettava ei puolestaan löydä signaalia ollenkaan (tai ilmoittaa, että yhteys nimeämääni laitteeseen on erinomainen, mutta nettiin ei kuitenkaan pääse).
En pääse myöskään enää sille routerin hallintasivulle 192.165... -jotain - se aukesi hetkeksi, jolloin sain sinne nimettyä yhteyden ja laitettua suojauksen, mutta sitten lakkasi toimimasta. Ei auta, vaikka kaikista laitteista on ollut virrat pois ja kytketty uudestaan.
Kaisu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 763418
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753137Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683012On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611739
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181689- 601628