Kaikki kehuu täällä aina omaa lajiaan. Mut voisitte kertoo mikä oikeesti on paras laji. oon just alottamas jonku mut en oo valinnu mitä eli kehukaa omaanne ja haukukaa toisten
paras laji harrastettavaksi?
äijä
163063
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mieti ensin, että kiinnostaako kilpailut vaiko oikea ip. Ja sit etsit salin ja lähdet seuraamaan
treenejä. Ne jotka ei selittele tekemisiään vaan treenaa ja treenaa on niitä oikeita osaajia.
Älä usko kavereiden juttuja, koska he eivät todennäköisesti tiedä juuri mitään. Monet kaverit turvautuvat lajinperustajan taustoihin ja vetoavat sillä sinuun. Eli tyyliin "Mestari oli aikoinaan siellä sun täällä sodassa, jossa hän sai taivaallisen näyn ja perusti SING SANG SON systeemin". Vältä näitä ihmisiä ja hakeudu oppiin opettajalle jolla ei ole motiivina raha tai maineen hakeminen. Ja mitä tulee kommentteihin "Toisi oloissa testattu", niin ole epäilevä. Erillaiset seminaarit on hyviä paikkoja tutustua lajeihin, vaikkakin tekniikkavalikoima on monesti aika suppea leireillä ja ovat kalliita.
Mielestäni EHDOTTOMASTI muay thai. Kickboxing eli thai nyrkkeily (aka Muay Thai) on tehokas kuntoilulaji mutta myös realistinen itsepuolustuslaji.
No Kickboxing ei ole sama kun Thai-nyrkkeily.
Kannattaisi varmaan mennä seuraamaan vain paikallisiin harrastuspaikkoihin tarjolla olevia lajeja ja sitten hieman netistä selvitellä niistä lisää. Ei kuitenkaan ehkä keskustelupalstoilta.. Yksi laji sopii toiselle, toinen toiselle. Toisen on hyvin vaikea sanoa kenellekään mikä laji juuri sinulle olisi hyvä. Mutta kuten sanottua, mieti mitä haluat lajiltasi. Minkätyylistä tekniikkaa, itsepuolustusta? Painia? Mutta se on varmaa, että joku laji löytyy sinullekin!
Kuule kerrohan kuinka usein teidän thai nyrkkeily reeneissä käydään läpi seuraavia asioita:
-Toiminta useaa vastustajaa vastaan
-Toiminta maassa
-Toiminta veitsihyökkääjää vastaan
-Toiminta veitsiuhkaa vastaan
-Stressireaktioiden vaikutus kehossa
-Suomen rikoslaki ja itsepuolustus
-Irtautumisia erilaisista kuristuksista/otteista
-Miten puhumalla ja kehon kielellä rauhoitetaan uhkaava ihminen
-Miten torjutaan lyönti jos ei ole hanskoja kädessä, molemmilla...
-Reenaatteko arkivaatteissa ulkosalla useinkin thainyrkkeilyä?
Voisin jatkaa listaa loputtomiin mutta en nyt viitsi eiköhän idea tullut selväksi. Itsekin olen thainyrkkeilyä ja potkunyrkkeilyä harrastanut useita vuosia mutta ne eivät todellakaan ole realistisia itsepuolustuslajeja. Hyviä lajeja silti mutta ihan eri tarkoitukseen. Vähän kuin vertaisia tankkia ja formulaa. Molemmilla mennään eteenpäin mutta helvetin eri tarkoitus.
Hyvää thaissa on se mikä puuttuu useimmista "itsepuolustuslajeista", eli käytännön reeni. Tulee lyöntivoimaa ja oikeaa silmää, mikä on tärkeää.
Huonoa on se, että potkut tehdään sääriluulla, joka on hitaampaa kuin vaikkapa taekwondo-potkut, jotka voi tehdä kengät jalassa nopeasti..
Tosin tuota asiaa harva laji ottaa huomioon, mikä on mielestäni ihmeellistä.
No mielestäni näitä luettelemiasi asioita ei tarvita kunhan pysyy poissa vaarallisista paikoista ja välttää taistelua viimeiseen asti.
Mutta sitten jos tämä osoittautuu mahdottomaksi...
Hyvin treenattua apinan raivolla taistelevaa Maui Thai miestä on vaikea jopa suurehkon ihmisjoukon voittaa. Tähän kuitenkin vaaditaan rautaista fysiikkaa ja tarkkaa koordinaatiota. Se ei kaikilta onnistu mutta silti kannattaa harjoitella ja tehdä parhaansa harjoituksissa.
Niih... Jos tällä thaiboxerilla ei ole hajuakaan tekniikasta useampaa vastustajaa vastaan ja tällä joukolla on edes aavistus, niin jopa kahden henkilön kokoisen suurehkon ihmisjoukon ei ole kovin ylivoimaista voittaa tätä... :)
No voi helvetti,lyönti on lyönti ja potku on potku. Ei ole olemassa erikseen mitään potkua kahta tai useampaa vastustajaa vastaan.Kaikki riippuu ihmisestä itsestään. Jos hänellä on tekniikat selkärangassa, on taistelu kuin maalaamista. 4 tavallista ihmistä viidestä koittaa paeta alakautta "niskapainiotteesta" , joka on suurin virhe mitä voi tehdä,sillä silloin tulee polvea naamaan ja kovaa.
Thaibokraaminen ei ole itsepuolustuslaji,mutta se antaa harjoittelijalle valmiudet selviytyä,jos joudut kahakkaan. Ja kahakoiden välttämiseen ei tarvita mitään ip-taitoja,oma järki riittää hyvin pitkälle.
Ja noista puukolta puolustautumisista,ne pitäisi kieltää lailla
Ihan oikeassa olet...
Itse en ole vielä sillä tasolla että voisin isoja massoja hallita thai nyrkkeilylläni, mutta olen varma että sellaisiakin suomesta löytyy. Mutta kuten sanottu, ilman tiettyjä perusominaisuuksia on mahdotonta edes yrittää.
Esimerkiksi juuri tuo niskapainiote ja siitä annettavat polvipotkut ovat juttuja, joita kannattaisi välttää useita vastustajia vastaan tapellessa, jos vain mahdollista. Mietipä miten hyvin kykenet torjumaan toisen vastustajan iskuja, kun olet niskapainissa.
Tietty thaitausta on hätävarjelussa kuningas verrattuna harjoittelemattomaan, mutta on juttuja, joita siinä ei käsitellä - eikä esitetä käsiteltävän.
Thai boksarit potkii kyllä tolkuttoman voimakkaita ja nopeita potkuja. Sehän on hyvä asia...ottelussa. Mikä mahtaa olla oikeuden päätös "katutilanteen" jälkeen jos hyökkääjällä on useampi luu poikki ja vaikeita ruhjeita liioitellun hätävarjelun seurauksena. Pidetään mielessä että Suomen oikeusjärjestelmä usein rankaisee lajien harrastajia taidon käytöstä, sillä oletuksella että tilanne olisi pitänyt kyetä hoitamaan vammoja aiheuttamatta, koska puolustautujana oli kamppailuun perehtynyt yksilö.
Mielestäni tuollaisesta useamman hyökkääjän skenaariosta on aika mahdoton selvitä ilman että vahingoittaa hyökkääjiä. Oikeuden päätösten miettiminen tuollaisten tilanteiden varalta on siis aika typerää.. Varmasti käy itselle pahasti jos rupeaa varomaan ettei vastustajat vaan loukkaannu. Se "kamppailuun perehtyminen" ei tee ihmisistä mitään supersankareita, jotka pystyisivät hoitelemaan ison lauman porukkaa ja vieläpä siten ettei kehenkään satu.
Viittasinkin aivan yleisesti itsepuolustus tilanteeseen, en kaksi/useampi vastaan yksi tilanteeseen (kuten voi päätellä jos katsoo keskustelun kulkua kuvaavaa "puuta"). Kamppailuun perehtyminen ei todellakaan tee ihmisestä supersankaria, mutta käräjäoikeus tuntuu niin monessa tapauksessa ajattelevan. Surullista mutta totta. Käytettävien kamppailutyylien/lajien väleillä on kuitenkin eroja siinä, kuinka todennäköisesti hyökkääjää vahingoitetaan itsepuolustustilanteessa. Jos ainoa käytettävä keino ovat lyönnit ja potkut, ovat vammat todennäköisiä. Noniin...kaikki tämä on jonkun mielestä spekulointia, ehkä jopa itseni mielestä. Koitetaan nyt vaan selvitä hengissä edes reeneistä kotiin.
Antti on asian ytimessä. Väkijoukkoja vastaan kamppaillessa ei ole mahdollista tehdä mitään sidontoja tai muuta.
Paras ratkaisu on vain sulkea silmät ja lyödä ja potkia joka suuntaan apinan raivolla. Tulosta tulee. Uskon että Muay Thai itämainen nyrkkeily on omiaan juuri massoja vastaan taistellessa.
Tuliaseet sitten tietysti erikseen. Silloin on paras antautua.
Harjoittelun iloa täältä Muay Thai salilta!
Paras laji on se jossa sinä jaksat harjoitella ja joka palvelee sitä minkä vuoksi lajin aloitit. Ei ole olemassa yhtä parasta lajia, kysymys on itsestäsi ja päämääristäsi. Mitä sinä haluat? Itsepuolustusta? Henkistä tietä? Molempia? Vetää turpaan kehässä mitaleiden toivossa?
Näitä lajeja löytyy, mieti mitä haluat.
paras laji ei tarkoita sitä, että se on kirjaimellisesti paras jonkun mielestä. Kaikilla ei ole vaadittuja ominaisuuksia. Valitse sellainen laji, joka sopii sinun koordinaatiokyvyllesi sekä sinun kropallesi. Muista myös, että sinusta ei todennäköisesti ikinä ole tulossa maailmanmestaria, joten lähde siltä pohjalta ja anna aikaa kehittymiselle.