Hoiva-alan yrityksen perustaminen

Koulutusvaatimus??

Jos perustaa hoiva-alan yrityksen, niin pitääkö olla alan koulutus vai riittääkö jonkun muun alan yrittäjäkoulutus? Työntekijöiksi palkataan hoitoalan ammattilaisia ja itsekin kai voi toimia hoitoalan aputehtävissä ja kouluttautua alalle myöhemmin?

9

13404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luvanvaraista
    • Tiedän varmasti

      Luvanvaraista toimintaa ovat mm. kaikki ympärivuorokautiset palvelut ja terveydenhuollon palvelut. Ilmoituksenvaraisia ovat esim. kotipalvelut. Lääninhallitusten sivuilta löytyy tarkat ohjeet lupa-asioista.

      Kannattaa ottaa huomioon myös se, että hoiva-alan yrittäjältä (esim. vanhusten palvelukodit) vaaditaan alan koulutusta ja kokemusta.

      Kannattaa ehkä ensin hankkia alan koulutus, kokemusta ja sitten vasta perustaa yritys :-) Säästyt monelta murheelta pykälä- ja kilpailutusviidakossa...

    • professionaalinen

      Kuka tahansa voi perustaa hoiva-alan yrityksen! On olemassa ympärivuorokautista tehostettua palveluasumista->hoitajat paikalla 24h, ei ympärivuorokautista ei tehostettua->hoitjat aamu-ilta ei yö!
      Ympärivrk = luvanvaraista kts lääninhallituksen sivut sosiaalialan lupahakemus. Ympäri vrk:n toimivan yksikön vastaavan täytyy olla sairaanhoitaja työntekijät sosiaali-tai terveysalan koulutuksen saaneita. Ei ympäri vrk:n toimivassa ei vaatimuksia koska se ilmoituksen varaista, mutta vähintään katson itse että lähihoitajan tutkinto olisi toimijoilla suotava, koska kuka luottaa ja ostaa palveluita jos ei pätevyyttä? Käsitteet on hyvä selvittää että pääset eteenpäin! Toiminnan mitoittamisessa tulee ymmärtää miten hoitajien määrä tulee olla suhteessa asiakkaisiin! monta asiaa, jotka tulee hiffata! Yritä etsiä sellainen hoivayrittäjä joka neuvvoo sinua. ota puhelin käteen ja ala jututtaa! Niin minäkin aloitin! Mitä markkinointiin tulee niin hoiva-alan myytävät palvelut määrittävät miten sitä markkinoit! Jos tuotat kotiapua voit markkinoida lehdessä, mutta jos tuotat palveluasumista tehostettua tai tehostamatonta et voi markkinoida lehdessä, koska se kääntyy sinua vastaan! hoiva-alalla markkinoidaan tehoikkaimin "puskaradiolla"! Hyvä maine ja palvelu hoitaa markkinoinnin "itsestään"!

    • kokemuksia?

      löysin nyt vasta tämän keskustelun!!

      olisi hienoa kuulla hoiva-alan yrittäjät, että miten olette aloitaneet yritystoimintanne, mitä haasteita on ollut ja miten yrityksesi menestyy?

      luulisi että tuolla alalla voisi vaikka rikastuakin pitemmän päälle, jos hommat hoitaa hyvin kotiin.

    • erer45

      Itsellä vähän sellainen näppituntuma että esim yksityisissä vanhusten palvelukodeissa suuntaus on suurempiin yksiköihin.Tarkoitan 25-40 asiakaspaikkaa.Tietysti työntekijöitä tarvitaan vastaavasti enemmän mutta tulos asettuu vasta sitten kunnolla plussalle.Ilahduttavaa monen yrittäjän kannalta on se,että niihin on kuulemma pitkät jonot.Kaiken kaikkiaan luulen että ei nämä parhaita bisneksiä ole jos rahaa ajatellaan mutta leivässä pysynee ja palkat saanee kaikille maksetuksi.Monet ovat mukana vain rakkaudesta lajiin.....!

    • teukki1

      Näen asian näin: Monet tarvitsevat sosiaalista kanssakäymistä, välittämistä ja apua arjen askareissa. Autettavat ovat pian niin suuri ryhmä, että kaltaiseni ihmiset, jotka ovat eläkeiän kynnyksellä, mutta eivät saa enää palkkatyötä, pitiäisi ohjata ja kannustaa hoivatyöhön (esim. toiminimellä). Passiivisten sos.tukien sijasta siinä tehtäisiin oikeasti motivoivaa työtä. Tai, esimerkiksi TE-palkkatuettu henkilö saisi vastaavan tuen OMALLE yritykselleen (10 - 24 kk). Se olisi eräänlainen starttiraha sosiaalisen yrityksen perustamiseen. Tai sitten kunnan myöntämä sosiaalilaina yritykselle (helpottaisi myös kunnan paineita). Itse aion perustaa hoiva-yrityksen, jota tytäreni jatkaisi. Yli 30 vuoden kokemukseni yrityselämässä, sen johtotehtävissä, on hyvä perusta. Nyt tilanne on se, että tarve ja auttajat eivät kohtaa. Ja vaarana on se, että hoivasta tulee holtiton business. Siis: oma TE- yrittäjäväylä vastuuntuntoisille työttömille! Totuus on se, että monet yritykset käyttävät härskisti hyväksi palkkatukea. Tässä mennään suoraan tekemisen ytimeen ja työttömyyden todelliseen hoitoon. Tässä on jatkuvuus. Tähän on huutava tarve.

    • Yrittäjäksikö?

      Täälläkin kotipalveluyritys suunnitteilla. Mietityttää, jääkö koulutetun työntekijän palkkaamisesta mitään käteen? Montako tuntia laskutettavaa työtä yksi työntekijä ehtii tehdä, jos tuntihinta on esim 35 e, sehän menee jo palkkakuluihin? Puhumattakaan matkakuluista yms...

    • Anonyymi

      Mitä tarkoittaa hoiva ala yrittäjyys

    • Anonyymi

      No älä ainakaan pestaa töihin mamuja eikä varsinkaan somaleita kun somaleiden kulttuuriin kuuluu lyöminen ihan järkkyä porukkaa paska puhetta että mamuista on työelämään. Hehhhhhh. Viihtyvät parhaiten sossun jonossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4373
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2026
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      63
      1703
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1363
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      969
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      933
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      706
    Aihe