Kokoomus lisäsi kannatustaan

Kokoomus lisäsi kannatustaan viime eduskuntavaaleista 0,9 %, Keskusta menetti 4,1 %, Vihreät lisäsivät 3,9 %, RKP lisäsi 1,5 %.

Hallituskoalition kannatus nousi viime eduskuntavaaleista 2,2 %. Näin ollen hallitus sai selvän luottamuslauseen.

Kansa on puhunut, demokratia voitti, pulinat pois.
8135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

40% kansasta puhui.
Oikeisto populisti puolue voitti.
Kokoomuksen mainostoimisto menestyi.
Työläiset hävis.

Äänestä
  • Kokoomus = koko hallitusko mielestäsi. Toisaalta 4,8% lasku hallituksen pääpuolueiden kannatukseen ei tosiaankaan ole millään tavalla minkäänlainen voitto. Sekä jos otetaan huomioon että äänestysprosentti oli alhainen vain hieman rapiat yli 40% kansalaisista vaivautui uurnille niin Kokoomukselle tämä oli tappio. Koska oikeistolaiset joka tapauksessa äänestävät varmimmin, näissä olisi pitänyt Kokoomuksen prosentit olla kaiken puolin parempia. Lasku on alkanut ja hyvä niin...

    Äänestä

  • jo pitkään, että se on ottamassa takaisin asemaansa sin a puolueena, joka se oli vielä 80-luvun lopulla. Jos SDP kärsi 1991 vaaleissa huonosta työllisyyden hoidosta, niin SMP sai rökäletappion. SDP nousi takaisin valtaan jo seuraavissa vaaleissa, mutta PS on saamassa synninpäästön vasta nyt.

    Muiden puolueiden on turha vastustaa tätä muutosta - ainakaan liiaksi. SDP on ollut suurin häviäjä ihan omasta syystään, Keskusta on menettänyt maaseudun ääniä ja Kokoomus on kärsinyt lähinnä PS:n hyvästä imusta. Kokoomuksen osalta tilanne on lienee tasapainoisin, eli suuria tappioita ei ole enää odotettavissa koska puolueet puhuttelevat suurelta osin erilaisia äänestäjiä. Onko siis syytä laajentaa viestintää, vai terävöittää sitä?

    Media puhuu siitä, että poliittisen kentän polarisoitumista olisi yhä tapahtumassa. Mutta onko niin? Ottaako puolue federalistisen vai nationalistisen näkökulman EU:hun. Jälkimmäinen vaihtoehto tarkoittaisi Britanian konservatiivipuolueen jalanjälkien seuraamista.

    Äänestä

Aika avutonta on etsiskellä "positiivisia" merkkejä kenellekään muulle kuin Soinille näistä vaalipippaloista, tai kuvitella että hallituspuolueet ovat onnistuneet kotimaan politiikassa. Tällaisella äänestysprosenteilla voi todeta kaikki muut paitsi Persut, että vituiks mänt, eikä ole positiivista asiaa näistä prosenteista väännettävissä.

Äänestä

matematiikka niinkuin on tuo politiikkakin,kokoomus hävisi,kannatus putos 0,5 prosenttiyksikköä ja menetti yhden meppipaikan:D.eli se siitä.

Äänestä

ja roikkuu myös laskijan asenteesta.

Äänestä
  • Kokoomus todellakin menetti melkein kaksi paikkaa, kun Ranskaa edustanut Ari Vatanenkaan ei enää istu kokoomusmeppien aamukahveilla.

    Sehän se olisi vielä puuttunut, että autohurjastelija olisi paikkansa uusinut. Nyt ei kokoomuslaisten puolesta suomalaisten tarvitse hävetä silmiä päästään.

    Suotta ei Vatanen hiilidiksidipäästöjä vähättele, niin suuren aukon hän on ilmakehään touhunnut.

    Äänestä

Se on mennyt tuo paska ilmeisesti silmiin, Kataisen perseen nuolennasta, ettei tajua selvää asiaa. Kokoomus hävisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyyris Tyllerö kirjoitti:

Kokoomus lisäsi kannatustaan viime eduskuntavaaleista 0,9 %, Keskusta menetti 4,1 %, Vihreät lisäsivät 3,9 %, RKP lisäsi 1,5 %.

Hallituskoalition kannatus nousi viime eduskuntavaaleista 2,2 %. Näin ollen hallitus sai selvän luottamuslauseen.

Kansa on puhunut, demokratia voitti, pulinat pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu