Eurovaalien tuloksesta voi päätellä, että Viro palaa takaisin sosialismiin. Vaalien ehdoton voittaja oli vasemmistopuolueeksi luettava Keskerakond. Viro on tiellä takaisin sosialismiin.
Suomessa menestyi oikeisto ja sosialisminvastaisuudesta tunnettu Timo Soini. Kokoomus sai enemmän ääniä kuin molemmat vasemmistopuolueet yhteensä.
Suomessa menestyi oikeisto ja sosialisminvastaisuudesta tunnettu Timo Soini. Kokoomus sai enemmän ääniä kuin molemmat vasemmistopuolueet yhteensä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Viron vapaus on meille saavuttamaton unelma kiitos kartellien ja kähmijöiden puolesta rakennetun poliisivaltion.Suomessa duunaria kusetetaan valtion toimesta erillaisin maksuin tästä esimerkkinä mediamaksu jota länsimaat ei käytä.
Eikö tuo keskerakond ole enemmänkin kuin keskusta...
virolaisilla on vapaus olla köyhiä.
viel henkisestikin köyhä.
Enpä ole noin erikoiseen viestiin vielä törmännytkään tällä palstalla. Suomi on ollut vapaa ja itsenäinen maa jo melkein 92 vuotta keskeytyksestä. Ja nyt sinä tulet sanomaan, että "Viron vapaus" on Suomelle saavuttamaton unelma. :D :D :D
Miksi tekeydyt suomalaiseksi?
Tiesitkö, että Suomessa on asukasta kohti maailman vähiten poliiseja? Latviassa on enemmän poliiseja kuin Suomessa.
http://www.vvk.ee/ep09/static/et/id_11205_aunit_c_0000_popup_1.html
üks, kaks
vasak, parem
marss!
Miks keegi kirjutab siin Timo Soini nime all?
Mujal maailmas teise inimese täisnime kasutajanimeks ei valita. Kas siin on teised põhimõtted?
Tiimo Soini nimisiä on Suomessa useita satoja. Ketä heistä tarkoitat?
ketä heistä tarkoitat?
Tarkoitatko minua? Minäkin olen Timo Soini.
Hääletamistulemuste kontroll ei muutnud mandaatide jaotust ning tänase seisuga lähevad Eestit europarlamenti esindama keskerakondalsed Siiri Oviir ja Vilja Savisaar, sotsiaaldemokraat Ivari Padar, IRL-i liige Tunne Kelam, reformierakondlane Kristiina Ojuland ning üksikandidaadina Indrek Tarand, teatati vabariigi valimiskomisjonist Päevaleht Online’ile.
Viiron lehtiä vaalien jälkeen tulee mieleen lähinnä Valkovenäjä. Tuntuu, että Virossa on vähän joka puolueella epäilykset vaalien rehellisyydestä tai ääntenlaskennan oikeellisuudesta.
Miten tälläinen valtio otettiin EU:hun? Eikö vaalit sentään pitäisi osata järjestää niin, että kansa voisi niiden rehellisyyteen uskoa. Ensin talous onnistuttiin panemaan aivan p...leen, mutta että vaalitkin järjestetään vieläkin neuvostohengessä eli tuloksia manipuloidaan. Uskomatonta!