mistä johtuu?

Mikä vika mahtaa olla Toyotassa, vai miksi kaikki Skodan omistajat vertaa skodaa ja tojoa? Kaikki sanoo että ei ottais mistään hinnasta tojoo, joka on kuiteskin eniten myyty auto Suomessa. Mielellään asiallisia vastauksia jos sopii, mutta niin metsä vastaa, kuin sinne huudetaan.
5905
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jospa Tojon suuri yleisyys nimenomaan huvittaa, sekä Tojo-miesten ryppyotsaisuus....
Siitä käsite "tuulipuku-auto".

Äänestä

Toyotan ongelmana on - siis Toyotan maahantuojan lausuntojen mukaan - se, että Suomessa valtaosa Toyotan Corollan ostajista on yli 50-vuotiaita miehiä Keski- ja Pohjois-Suomesta. Imago on aivan liian väritön ja huomaamaton, minkä vuoksi Toyota meni muutama vuosi sitten myös F1-bisnekseen. Tämän värittömyyden ilmauksia ovat jutut karvanopista ja tuulipuvuista. Siis Toyotan imagosta on kysymys. Ja loistavat myyntiluvut johtuvat siitä, että Toyotassa laadunvalvonta on aivan erinomaisella tasolla.

Äänestä

Toyota & Skoda kamppailevat samoista asiakkaista.Tästä syystä Skodaa verrataan usein Toyotaan. Itse päädyimme pari vuotta sitten Skodaan. Toyota vaikutti hieman muovisemmalta ja myös hieman värittömältä tuotteelta, vaikka varmasti onkin ihan OK laite. Uusi Avensis alkaa olla jo hieman enemmän euroopplaisen tuntuinen auto.

Äänestä

Yksi syy ylitse muiden: ruostuminen.
Meinaan pitää autoa muutaman vuoden kerrallaan. Ocussa ei viiden vuoden iässä näy ruostumisen häivääkään ilman lisäsuojausta. Samat suojaussysteemit kuin muissakin VAG-autoissa. Ja tunnetusti myös kotelorakenteet suojattu kunnolla.
Toyotaa en uskaltaisi viiteen vuoteen asti pitää lisäsuojaamatta sitä. Japsit ei oikein ole varautuneet suomalaiseen teiden suolausmentaliteettiin, Mazda6 viimeisin surullinen esimerkki.

Ja toinen syy ennakkoluuloton kiinnostus testeissä hyvin menestynyttä autoa kohtaan. Ja pieni nautinto tulee siitäkin, että Skoda tuntuu vielä herättävän muiden autojen omistajissa vähän tulisempia tuntojakin, mihin ei Toyota pysty ;-)

Äänestä

Valitsin juuri työautoksi octavia Combi 1.8T:n, koska minulla on sellainen nytkin alla, tosin oma. Toyotaakin kävin katsomassa (Ave Farkku) ja ihan hyvin olisi sekin kelvannut. Olisin vain joutunut tyytymään hintarajan takia huonommin varusteltuun ja vähemmän tehokkaaseen malliin.

Ja kyllä minulle moni muukin vaihtoehto kävisi, onneksi on vaihtoehtoja. Turha kinastella, kun kuitenkin kaikki uudet autot ovat ihan kelvollisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelijä kirjoitti:

Mikä vika mahtaa olla Toyotassa, vai miksi kaikki Skodan omistajat vertaa skodaa ja tojoa? Kaikki sanoo että ei ottais mistään hinnasta tojoo, joka on kuiteskin eniten myyty auto Suomessa. Mielellään asiallisia vastauksia jos sopii, mutta niin metsä vastaa, kuin sinne huudetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu