keuhkopussien "liimaaminen"

anjala

Minut leikattiin muutama viikko sitten. Keuhko keräsi nestettä ja vaikka punkteerattiin useamman kerran noin 1,5 litraa kerrallaan, kaikki tuli aina takaisin. CT-kuvissa näkyi etäpesäkkeitä mutta niiden hoito alkaa myöhemmin. Keuhkopussit "liimattiin" toisiinsa ja kenties rintalastaan talkin avulla. Eli laitettiin pussiin talkkia, aiheutettiin paha allerginen reaktio jonka vaikutuksesta keuhkopussit liimaantuivat kiinni toisiinsa. Näin jatkuvasti kertyvälle nesteelle ei jäänyt enää tilaa ja kertyminen loppui. Neste kertyi aina pussien väliin.

Leikkaus tehtiin tähystyksessä ja olen tässä parannellut itseäni siitä lähtien. Särky pysyy joten kuten aisoissa voimakkailla lääkkeillä, mutta kummia tunteita tuolla sisällä on. Kyljellään makaaminen on hankalaa koska tuntuu kuin jokin iso möykky painaisi kylkeä ja se sattuu. Välillä vaakatasossa makaaminenkin painaa.

Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta liimaamisesta ja siitä paranemisesta? Olisi kiva tietää ovatko muut kokeneet samanlaisia tuntemuksia.

3

2422

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anjala

      ole todellakaan kokenut vastaavaa. Tuntuu, että tuolla syöpäsivuston keskustelupalstalla olen myös erikoistapaus. Ehkä sitten olen. En tiedä, olisi vain ollut niin kiva löytää kohtalotovereita.

      • liimaukseenmenijä

        Kiinnostaisi, miten olet toipunut? Itselleni on ehdotettu tuota liimausta, kun joudutaan poistamaan yli litran kerrallaan, eikä mitään syytä liman kertymiselle ole löytynyt.


    • kjkjkjkjkj

      Lapselleni tehtiin lobektomia (keuhkolohkon poisto) sekä rintaontelon pintojen kaavintaa kasvaimen vuoksi. Leikkauskohdasta tuli drainiin imunestettä, etenkin ruokailun jälkeen paljon sellaista maitomaista valkoista tavaraa, litra/vrk. Oli imusuonivuoto joka korjattiin tähystysleikkauksella, ymmärtääkseni juuri tuollainen talkin avulla tehy tukkiminen. Vuoto lakkasi heti ja seuraavana päivänä pääsi kotiin. Ei mitään jälkioireita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      161
      2498
    2. 80
      1087
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      81
      666
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      96
      581
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      542
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe