Rinta-aortta pullea ja skleroottinen

tietäviä

Heippa!

Lueskelin tossa tajuttomana otettuja tutkimuksia ja siellä thooraxin natiiviröntgenlausunnossa lukee näin:

"Kookas vasenvoittoisesti suurentunut sydän. Rinta-aortta pullea ja skleroottinen. Normaalia runsaampi verekkyys. Ei tuoreeksi sopivia parenkyymitiivistymiä, ei merkkejä pleuranestekertymistä."

Miten lie tämä on jäänyt minulta lukematta eikä enää ole edes sydänklinikalle aikojakaan, että saisi kysyttyä, mitä tuo skleroottinen aortta käytännössä tarkoitta.
Oman selvitykseni mukaan se tarkoittaisi kovettunutta, mutta kun asiasta ei ole kukaan kuitenkaan mitään maininnut sairaalassa, onko tuolla suurtakaan merkitystä? Osaako tämän palstan kävijät tulkita tuota asiaa?

Poliklinikka ja lääkärikäynnit ovat loppuneet, niin että tuota vartenko pitäisi tilata aika lääkärille? Ei kait?

1

3157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla myös todettu skleroottinen aortta natiiviröntgenissä. Eipä lääkäri reagoinut mitenkään....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      185
      8519
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4608
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4168
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3702
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3186
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2940
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2646
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      40
      2421
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2133
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2086
    Aihe