EU vaalitulos ilmentää, että oikeiston sisälle on hiipinyt hajottaja, Perussuomalaiset, joka on varsin fasistinen ja rotuhygieeninen olemukseltaan. Tämä edustaa kehitystä, joka rikkoo perinteisiä oikeistopuolueiden rajoja, oikeiston sisällä. on siis oikein kysyä, onko kapitalismin tie alkanut tukkeutumaan omaan mahdottomuuteensa, kun se nostaa fasistisia aineksia pintaan.
On vain kaksi osapuolta, riistetty ja riistäjä siis vasemmisto ja oikeisto eli luokkajaon molemmat osapuolet. Nykyinen ja lopullinen taistelu käydään näiden välillä, ja koska oikeistolla on monopoli ylivalta mielipidemuokkaukseen eli mediaan, tarkoittaa se, että siirrämme vallankumousta riistetyn osapuolen kokemusperäiseen ymmärrykseen. Hehän kokevat kaikki yhteiskunnan sosiaalipoliittiset ja eriarvoistavat tekijät itseensä kohdistuvaksi rangaistukseksi. Kun tähän lisätään sekä anarkististen ryhmien, että teoreettisten vallankumouksellisten eli kommunistien panos, on laadullisen harppauksen lopputulos väistämättä edessä. Oikeisto siirtää siis väistämätöntä ja vain typeryyttään, ja kyvyttömyyttään teoreettiseen ajatteluun, sillä riisto ei ole ikuinen olotila, se nyt tulisi tyhmemmänkin ymmärtää.
Se mikä syntyy kokemuksen kautta Ihmiselle, jolla ei ole asioihin teoreettista otetta kuten arkiajattelevalla kansalla, on myös aina hallitsematonta. Joukko psykologiana tämä tarkoittaa massan itsensä kiihdyttämää raivoa, anarkian aikaa, joka purkautuu mielivaltaisena. Tätä tarkoittaa, kun sanon, että porvaristo kaivaa verta nenästään.
Porvariston olisi siis syytä sivistyä ja miettiä asioita teoreettisena, mutta yksilökeskeisyys ja ahneus ovat heidät sokaisseet.
Hannu Rainesto
On vain kaksi osapuolta, riistetty ja riistäjä siis vasemmisto ja oikeisto eli luokkajaon molemmat osapuolet. Nykyinen ja lopullinen taistelu käydään näiden välillä, ja koska oikeistolla on monopoli ylivalta mielipidemuokkaukseen eli mediaan, tarkoittaa se, että siirrämme vallankumousta riistetyn osapuolen kokemusperäiseen ymmärrykseen. Hehän kokevat kaikki yhteiskunnan sosiaalipoliittiset ja eriarvoistavat tekijät itseensä kohdistuvaksi rangaistukseksi. Kun tähän lisätään sekä anarkististen ryhmien, että teoreettisten vallankumouksellisten eli kommunistien panos, on laadullisen harppauksen lopputulos väistämättä edessä. Oikeisto siirtää siis väistämätöntä ja vain typeryyttään, ja kyvyttömyyttään teoreettiseen ajatteluun, sillä riisto ei ole ikuinen olotila, se nyt tulisi tyhmemmänkin ymmärtää.
Se mikä syntyy kokemuksen kautta Ihmiselle, jolla ei ole asioihin teoreettista otetta kuten arkiajattelevalla kansalla, on myös aina hallitsematonta. Joukko psykologiana tämä tarkoittaa massan itsensä kiihdyttämää raivoa, anarkian aikaa, joka purkautuu mielivaltaisena. Tätä tarkoittaa, kun sanon, että porvaristo kaivaa verta nenästään.
Porvariston olisi siis syytä sivistyä ja miettiä asioita teoreettisena, mutta yksilökeskeisyys ja ahneus ovat heidät sokaisseet.
Hannu Rainesto
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mustavalkoisuutena?? Tässä osoitat ihan ilman sarvia ja hampaita
miten yksinkertainen ajatusmaailmasi on.
Riisto on mennyttä maailmaa ja siksi tuo kommunistien sanomakaan
ei pure, koska se ei vastaa todellisuutta.
Julistan Raineston maailman suljetuksi muussa paitsi huvitustarkoituksessa.
Ota opiksesi siinä että näin käy kun valehtelee ja kieltää jatkuvalla
syötöllä olemassa olevaa.
Riisto ei todellakaan ole ollut ikuinen olotila. Se on Suomesta loppunut
kymmeniä vuosia sitten.
Mutta jatka ihmeessä valehtelua ja vääristelyä!
Se tekee gutaa vasurien kannatukselle eli teet meikäläisen hommaa
kympin arvoisena apupoikana!
Tse tse Hande! Hommiin!
sitä tehdään joka päivä kaikkialla missä on työväekeä!!!
Riisto on objektiivinen ominaisuus kapitalismissa, se ei siis ole loppunut, sillä silloin olisi myös kapitalismi loppunut.
T.Urpon vääristely on läpinäkyvää, miettikää Ihmiset hieman mitä tämä mies hokee ja mitkä voivat olla hänen motiivinsa.
mitään lisäarvon riistoa. Mitä enemmän olen asiaa miettinyt sen todennäköisemmältä se alkaa näyttää. On lisäksi varsin tyhmää jos antaa riistää itseään koska aina on toinenkin mahdollisuus käytettävänä vapaassa yhteiskunnassa. Jokainen voi alkaa yrittäjäksi ja hoitaa itse oman elantonsa jättäen samalla riistäjät, jos niitä kuitenkin on, nuolemaan näppejään.
Jos riistoa todella halutaan kuvata niin Neuvostojärjestelmä on siitä hyvä esimerkki, se riisti ihmisiltä kunnon elinolosuhteet, vapauden ja monelta lisäksi terveyden ja hengenkin. Noita minä pidän varsinaisena riistona ja rikoksena ihmiskuntaa vastaan. Sama peli jatkuu kuitenkin edelleen varsinkin P-Koreassa ja te typerät komut vielä puolustatte sitä. Ei todellakaan ole ihme kun teidän tilaisuuksiinne tulee 15 ihmisen "joukko" kun pelkkään ulkoilma Jumalanpalvelukseen samassa ympäristössä (ero noin 200m) tuli noin 5000 kansalaista sanaa kuulemaan. Aika julma ero ja te vielä piditte saavutustanne mediavoittona, salli meidän nauraa!! HAH HAH
T.Urpon kommentit, joskin lienevät joskus hieman kärkeviäkin, ovat kuitenkin tästä maailmasta jota ei voi sanoa sinusta. Vääristely on kommunistien ja siksi itseään väittävien helmasynti ja lienee ainoa keino jolla ne saavat asian näyttämään edes itselleen hyvältä ja uskottavalta.
Tukehdut ellet vedä välillä henkeä.
Pitkin vaali-iltaa viisaat miehet analysoivat vaalien tuloslaskentaa,näin ainakin meidän televisiossa.Eikö teidän? Niin television kuin muiden viestimien asiantuntijat ovat tuoneet julki melko yksimielisen kannan; kolmekymppisiä miehiä kiinnostaa kokoomuksen arvomaailma,nuoret naiset äänestivät vihreitä,Perussuomalaisten vaalivoitto perustui äänten siirtymään vasemmalta. Väittäisin etteivät nuo asiantuntijat ole vetäisseet käsityksiään ja lukujaan hatusta,näin todella tapahtui.Ja kun näin tapahtui,eikö olisi hämmästyttävää jos se olisi tapahtunut sattumalta? Eikö siis ole olemassa oikeistolaista hegemoniaa tai vasemmistolaista hegemoniaa? On yksi lysti miksi sitä tahdomme nimittää,käteen jää se,että Raineston analyysi eurovaaleista on yhtä vahvalla tieteellisellä pohjalla kuin viestintäprofessorienkin esittämä analyysi. Pane merkille se,että Raineston analyysi perustuu samoihin toteutuneisiin tapahtumiin kuin heidänkin. Minusta tuntuu kuin puhuisit taas väärin sammutetusta tulipalosta.
Nimitteleminen on rumaa. Ryssitteleminen,huoritteleminen ja herroitteleminen on rumaa ja erityisen rumaa on hulluksi nimitteleminen.
Lasnaollessa olosuhteet pyörittelivät Wäinää kuin pierua nahkahousuissa. Ajauduin tuonne pohjoisempaan Karjalaan ja siellä puheenparsi oli toinen, Wäinää kuunneltiin kummajaisena. Siellä esimerkiksi pihlaja oli pihjala. Pohjoiskarjalalaisen hegemonian mukaan se oli pihjala,senhän tiesivät kaikki koska se oli olemassa ja selvästi silmällä nähtävissä. Muuta tulkintaa ei ollut ja Wäinää lienee pidetty pikkaisen hulluna. Kun Wäinä pyydettiin kylään,pyydettiin pihaan. Wäinä seisoi pakkasessa pihalla ja odotti,käsitys outoudesta vahvistui.Pirustakos olisin tiennyt että niilläkulmin piha tarkoitti taloa.
Muorin mielestä ulkomaankielet olivat rumia,ruotsalaisilla oli se kutonen ja englantilaisilla lukusana 99. Se oli muorin totuus ja hän olisi varmaankin kirjoittanut siitä keskustelupalstalle jos sellainen olisi silloin ollut olemassa.Ei muori olisi kuitenkaan ketään hulluksi nimitellyt.
Pohjoiskarjalan mummot tarjosivat aina seksiä. Seksi tarkoitti Ilomantsin kulmilla keksiä. Mummoni nimitti maissihiutaleita komplekseiksi,olen saanut paljon komplekseja.
Pitäisiköhän sinun Urpo opetella erottumaan mummojen moraalisesta enemmistöstä lakkaamalla kiinnittämästä päähuomio sanaan sinänsä ja keskittymällä sen sisältöön? Mehän olemme hulluja jos riistämme toisiltamme omalla totuudellamme oikeuden sanomiseen,se kurjistaa olemisemme ja saatamme jäädä elämänkoulussa luokallemme.
Eli tämän:"Mehän olemme hulluja jos riistämme toisiltamme omalla totuudellamme oikeuden sanomiseen,se kurjistaa olemisemme ja saatamme jäädä elämänkoulussa luokallemme."
Näin todella asia on. Ääri kommari on sitä mieltä että vallankeikauksen jälkeen
toveri Urpo ja hyvin todennäköisesti myös toweri Wäiski pitävät turpansa
kiinni.
Kyllä Esko Antola esiintyi meidänkin töllössämme.
Vahvistaen vasemmiston rökäletappion.
Sisältöön nimenomaan pitää keskittyäkin! Siinä toweri Wäinä on samaa
mieltä toveri Urpon kanssa.
Nimittäin muutamien viime vaalien voittaja on ollut se joka on keskittynyt
sisältöön.
Sellaiseen sisältöön jolla on vastakaikua äänestäjissä.
Vanhat partapaskan jorinat eivät ole sellaista sisältöä.
Nimittely on tosiaan rumaa. Rainestokin nimittelee meikäläistä porvariksi!
Minä sitten siihen vastailen kuten metsä huudettaessa vastaa.
Tosin "tämä metsä" vastaa ei välttämättä samoilla sanoilla.
Hegemoniat voi minusta unohtaa. Vasemmiston häviö perustuu siihen että
vasemmisto on kokonaisuutena eniten ajastaan jälkeen jäänyt poliittinen
suuntaus Euroopassa.
Eväät söivät muut! Viime eduskuntavaaleissakin Kokoomus vei demarien
eväät noin sata nolla.
Tosiasiassa Kokoomus ei ole se sama Kokoomus kuin 70 ja 80 luvuilla.
Tässä se uudistuminen ajassa nähdään.
Mutta kirjoita sinäkin edes yhden kerran Rainestolle mitä mieltä olet
sen vallankumous höpinöistä ja safkoista pakmanneineen.
Jotenkin on sellainen tuntuma että toweri Wäiski ja jopa toveri SetäPuhuuPuppuaUlkoLukiessaankin ette olekaan ole vallankumouksen
asialla ihan samalla intensiteetillä?
Mie eppäilen nyt vahvasti.
Vapaassa muassa suapi eppäillä!
Kalakaverini ovat kolmenkympin korvilla,he eivät puhu sen paremmin vasemmistolaista kuin oikeistolaistakaan politiikkaa. He puhuvat työstä,naisista ja autoista. Ja juuri tuossa järjestyksessä. Nämä kaverit ovat älykkäitä ja fiksuja,työssään he ovat erinomaisia. He käyvät kaikki mahdolliset työnantajan maksamat koulutustilaisuudet,kurssit ja messut.He perehtyvät hitsaukseen,sähkötekniikkaan,pneumatiikkaan ja hydrauliikkaan myös omalla ajallaan. Oppiakseen he rakentavat puoli-ilmaiseksi isännille 4 tonnin puristusvoimaisia halkaisukoneita traktorien periin. He rustaavat viikonloppuna tanssilavan kokoisia ponttoonilaitureita tumpeloille tekniikantohtoreille.Heiltä syntyvät savustimet,trailerit,perävaunut,verkonpesukoneet,kiukaat,sirkelit. He tekevät raudasta ja silikonista vaikka naisen - ellei avarakatsanto sellaista enää muualta saa.
Näiden kavereiden tietoinen johtoajatus on hankkia ammattitaito,jolla pärjää missä tahansa ja maksattaa se työnantajalla. Ei heidän tarvitse olla työpaikoistaan huolissaan,työnantaja on huolissaan heidän lähtemisestään.
Nämä kaverit ovat aktiivisia ammattiyhdistysliikkeessä.He kurssittavat itseään myös sen piirissä. Porvari opettaa heille par´aikaa päivänpolitiikallaan,että ammattiyhdistys- ja poliittinen toiminta käy rinnan, ei minun tarvitse kertoa heille "Antti Duhringista". He huomaavat asioiden yhteyden ajanmyötä itsekin.
Nämä tyypit ovat vasemmistolaisia,heille sosialidemokratia ei ole ratkaisu. Siitä huolimatta he toimivat sosialidemokraattien tapaan vaistonvaraisesti. Tuosta samasta erosta puhut kaiketi silloin,kun puhut erosta minun ja Raineston välillä.
Tuollainen puhe on teiltä porvareilta melko turhaa. Mielestäni 1956 Suomessa ei ollut vallankumouksellista tilannetta,tästä on kapulaa väännetty. Jos olisi ollut,porvaripresidentin valinta hieman jälkeen yleislakon ei olisi ollut mahdollista.
Me komut voimme keskustella keskenämme teorian mittapuilla vaikka vuoden 1956 tapahtumista,pirujakos te porvarit sekaan tungette. Eihän teillä ole luokkia,riistoa tai lisäarvoa. Oman todistuksenne perusteella teiltä puuttuu käsitteet,tarve ja välineet.
Wäinä on aina elänyt niin,ettei hyväksyntää ole tullut sen paremmin taivaan kuin helvetin puolelta. Kuoliaaksisyleilyihin on totuttu. Rainestolla on erinomaisen vankka teoriapohja,hänellä on myös taito havannoida yhteiskunnallisia ilmiöitä ja analysoida niitä teorian mittapuilla. Minä olen pillinsoittaja joka on keksinyt pari omaa luritusta. Teiltä porvareilta on jäänyt huomaamatta,että Rainesto soittamisen ohella säveltää ja siihen harvasta on. Kun te porvarit puhaltelette pillistänne niitä marssin alkeita isienne tapaan,niin älkää nyt helkkarissa nostako pääasiaksi sitä,että Wäinän askel sattuu kohdalleen joskus,Raineston ei mielestänne koskaan. Ei siinä mitään kiilanlyömisen paikkaa ole.Me kumpikaan emme suostu nostamaan jalkaa marssin tahtiin,meillä on syymme variaatioihin mutta perusperiaate on sama.
Nyt kirjoitit kyllä aivan omiasi. Paitsi valehteluahan toisaalta sanotaan
säveltämiseksi.
Raineston teoriapohja on mennyt ylilyönnin puolelle jo ajat sitten.
Mitä vittua tekee teorialla jota voi vain itsekseen mässyttää?
Ei mitään, se on viraton.
Kyllä kuule marssit on puhalleltu loppuun jo aikoja sitten.
Kommareilla on vanhat marssit vielä savikiekoilla.
Tässä mitään kiiloja pyydetä lyömään, mutta tuo safkasössö mitä Rainesto
on viime aikoina tuottanut inhottaa normaaleja ihmisiä.
Jos sinulla ei ole kanttia sanoa russofiiliyttä negatiiviseksi niin se on sinun
oikeutesi.
Vapaassa maassa.
Tässä me näemme asiat ,kuinka porvarit hallituksessa kusettavat eduskuntaa kansalaisia,että ei tule Kataisella ja tällä kaiken tietävällä T Urpolla,edes budjetin teosta mitään,salataan,kun ei osata tehdä mitään,kommunistinen hallitus jos olisi,niin T Upolle olisi budjetissa löydetty sovhoosi tilalta maataloustyöälisen työpaikka,myyty rutkasti öljyä,viljaa,kaikkea mahdollista,kyllä Neuvostoliiton aikana teollisuus tuprusi täysillä,asuntoja oli kaikilla,töitä kaikilla, 5-vuotis budjetti piti kutinsa,nyt kapitalistisessa,porvarien hallituksen Suomessa,ei osata edes nenää niistää!
Samoin on budjetin laatija T Urpollakin,vaahto käy suupielestä,kun porvarit mepit menevät eu-parliamenttiin,paskaa saa mitä tilataan,saas nähdä,kaatuuko porvari hallitus ja saadaan vasemmistoinen hallitus töihin!?
toveri suhoi-160
ainakin veli venäläistä kun heillä ei ollut T.Urpoa joka olisi ratkaissut kolhoosien tuotanto-ongelmat kädenkäänteessä. Muuthan siihen eivät pystyneet tunnetuin seurauksin.
Mikä ihme teistä komuista tekee noin hiivatin typeriä? Kun enemmistö äänestää oikeistoa ja keskustaa, vasemmiston äänimäärän jatkuvasti laskiessa, niin miten ihmeessä sinä aiot saada vasemmistoenemmistöisen hallituksen kokoon ja vielä sille enemmistön eduskunnassa? Taitaa meillä olla varsin erilainen matikan kurssi käytynä.
On tehnyt, oikeistopopulistinen puolue,joka ei ole saanut mitään aikaan,muuta kuin Soini on aivopessyt äänestäjiä,katsotaan,että EU-parilamentissa mies ei saa mitään aikaan,kohta jättää paikan,ja ottaa varamiehen tilalleen,ei mies voi edustaa kansaa 3 päivänä viikossa ja neljänä päivänä Puoluetta,erittäin vallanhimoinen puoluejohtaja,aikaa kutakin,ennustan EU-liittovaltion kaatumisen,sosialismi tulee vielä takaisin,sillä kansalaiset eivät oikein tajua,kelle äänensä antoivat.
Toveriksi tituleeraava T Urpo on karjalan karhukoira,joka räkyttää siellä ja täällä,hänen tietämyksensä politiikasta on iso 0 !
Eduskuntavaaleihin tullaan satsaaman,siinä vaihessa kansalaiset huomaavat,kuinka EU on petosta kansalle,Soinihan kiinnostaa iso rahapussi,mutta siihen se sitten jääkin,todelliset asiat ovat sivuseikka,mediajulkkis,se on oikea nimitys hänelle,samoin T Urpolle on palstan palstajullkis,mitään ei tiedä,muuta kuin osaa räkyttää karjalan metsissä oravaa.
STP puolueena tulee nousemaan ainakin yhdellä edustajalla ohi vasemmistoliiton,eduskuntaan,mainoskamppanja hyvissä ajoin pystyyn,mutta tämä T Urpo ei tajua sitä,että Soini pääsi puoluetuilla EU-parliamenttiin,kun taas STP ja SKP pikkupuolueena eivät saa selliaisi tukiaisia,tämä on huomioitava,näkihän sen kun porvarit satsasivat 100 000 euroa rahaa vaalikamppanjointiin,kaikki eivät siltikään yltäneet parlamenttiin,no sekin raha otetaan köyhälistöltä pois,tavalla tai toisella.
Jos STP puolueen voimaehdokkaat olisivat saaneet 100 000 euroa pulla,tv-mainos,lehtimainos ym,niin toveri Bäckman olisi ollut vahvoilla.
T Urpo ei pääse iekä saa minkäänlaisia ääniä,muuta kun kuulee metsässä partisaanien varoitusäänen, RUKI VER !
toveri suhoi-160
samaa luokkaa pököpää kuin toveri hannukin.
Ei mitään havaintoa siitä mitä kansa ajattelee ja kuitenkin puhutaan kansasta. Kansa on siis väärässä ja nämä toverit tietävät totuuden. Tuollainen tietäminen on täysin hyödytöntä jos muut eivät siihen usko, pojat vaan hakkaavat päätään seinään ja kuvittelevat muiden välittävän.
PerSujen Soini on paljon teitä kumpaakaan parempi ja uskottavampi, siksi hän saa kannatusta ja te ette. Minä en häntä kannata henkkoht mutta ymmärrän niitä jotka sen tekevät. Ne äänet jotka menivät oikealta ja keskustasta sekä monelta muultakin Vihreille, PerSuille ja KD:lle menivät oikeaan paikkaan ja se teidänkin on otettava huomioon.
Ihmisten viisautta on sekin, että SDP:n joukostakin lähti Brysseliin vain oikeistolaisia lähestyvä rouva ja sitoutumaton pappi joskin ortodoksi. Yhtään oikeaa "työläis"edustajaa ei sinne lähtenyt. Vasureiden ja komujen yhteisäänetkään eivät olisi saaneet sinne ketään. Eikö vieläkään kellot kilise muutoin kuin uhkaamalla partisaaneilla?
Eivät hyvät ideat ja kannatus ole mistään 100k€:sta kiinni vaan siitä, että teidän sanomanne, vaikka sen saattekin tempauksillanne julkisuuteen, ei kiehdo ihmisiä, rahasta ei ole kysymys. Teidän ohjelmanne jossa pääosa on ollut, ainakin julkisuudessa, Viron sortoa ei todella pure suomalaiseen. Meillä kansana on suuret sympatiat virolaisia kohtaan heidän jouduttuaan kärsimään 5 vuosikymmentä venäläisten miehityksestä ja sorrosta. Heidän taloutensa ja elinolonsa jäivät sen vuoksi tasolle joka meillä oli sodan jälkeen -40 luvun lopulla.
Pienestähän se on PerSujenkin joukko lähtenyt mutta kasvanut vaali vaalilta, samat mahdollisuudet on teilläkin SKP:ssa ja STP:ssa jos muokkaatte ohjelmanne ihmisiä kiinnostavaksi muutoinkin kuin iva mielessä. Ne teidän tempauksenne Venäjän ja venäläisten puolesta herättävät vain vahingoniloa ja halveksuntaa, tehkää jotain oikeasti Suomen puolesta siten, että enemmistökin sen hyväksyy. Me emme koe mitään fasisti invaasiota mutta kommunistit ainakin yrittävät ja se on meille sama peikko kuin fasismikin.
Minä en sano metsässä kenellekään "ruki ver" vaan HYVÄÄ PÄIVÄN JATKOA!!
t. Pitkänlinjan työläinen, nykyinen Työeläkeläinen
esittelet totuuksina.
"Vasureiden ja komujen yhteisäänetkään eivät olisi saaneet sinne ketään."
Vaaliliitoilla
Vas 98 593 ääntä SKP 8 106 ääntä = 106 699 ääntä = vaaliliiton eniten ääniä saaneen vertausluku
tai
Vas 98 593 ääntä STP 3 179 ääntä = 101 772 ääntä = vaaliliiton eniten ääniä saaneen vertausluku
olisi molemmilla saanut yhden edustajanpaikan ja pudottanut alimman nyt valitun (Carl Haglund RKP), jonka vertailuluku oli 101 390
Edellinen vaihtoehto olisi jättänyt jälkeensä myös kaksi silloinkin valituksi tullutta (Riikka Mannerin KESK vertausluku 105 508 ja Satu Hassin VIHR vertausluku
103 083)
Jos tuollainen vaaliliitto olisi tullut, olisi puolet äsken yhteenlaskemiesi äänien saajista eli ehdokkaista pudonnut pois, koska vaaliliitolla voi olla tasan yhtä paljon ehdokkaita kuin yhdellä puolueella.
Sori vaan mutta 1 1 ei ole 3.
Eihän äänestäjien määrä muutu miksikään vaikka ehdokkaita olisi vähemmän.
ne ovat kuin PerusNATSEJA, ei yhtään mitään muuta.
vasurin ääni olisi mennyt PerSuille jos olisi ollut vaara saada joku Bäckmanni edustajaksi Brysseliin. Vaalimatematiikka ei ole aina 1 1 laskua, ihmiset ajattelevat aivoillaan ja tunteella. Toisaalta mikseivät komut ja vasurit tehneet vaaliliittoa? jään ihmettelemään.
Lisäksi moni antaa äänensä juuri tietylle ehdokkaalle niinkään puoluetta ajattelematta, näitä ääniä ainakin olisi menetetty jos seuraavaksi haluttu ehdokas olisikin ollut vaikka Vihreissä tai PerSuissa..
Väitteessä
"Vasureiden ja komujen yhteisäänetkään eivät olisi saaneet sinne ketään."
ei puhuta ehdokkaiden määrästä saati vaalipsykologiasta, vaan yhteisäänistä, joten väite on väärä. 1 1=2
oivaltanut vapaata yhteiskuntaa, ei se oikeastaan mikään ihme olekaan koska ajatusmaailmasi kieppuu vain yhden "totuuden" ympärillä ilman laajempaa perspektiiviä.
Sinua tietysti v-tuttaa kun mahdollinen muutoksentarve ja tyytymättömyys eivät kanavoidukaan kommunistien ja STP:n kautta mutta minä ymmärrän sen varsin hyvin kansalaisten kannalta. PerSut ja Vihreät ovat sentään vapaan kansan puolella kun taas sinun kantasi ajaa suljettua yhteiskuntaa. Siihen eivät ihmiset enää ole valmiita suostumaan. Jokainen vaali näyttää sen yhä paremmin ja selvemmin. Vihreiden etuna on lisäksi heidän ajamansa tulevaisuuden parempi yhteiskunta kun taas teillä on ohjelmassa historiallinen vääryys ihmiskuntaa kohtaan.
On turhaa harrastaa teoreettista ja tieteellistä ajattelua jos se ei kelpaa muille, tietysti ja varsinkin vapaassa yhteiskunnassa sitä saa tehdä jos kokee sen itselleen hyödylliseksi. Sivusta katsoen se on kuitenkin vienyt sinut ja ehkä myös perheesi sivuraiteelle ja pilannut teidän elämänne. Toisaalta, varsinkin jos vaimosi ja lapsesi ovat vakaasti samassa uskossa, se saattaa olla teillä yhdistävä tekijä.
On varsin rohkea väite väittää kansan olevan arkiajattelevaa, mitä se sitten tarkoittaakaan, jos se on erimieltä kanssasi. Kansan mielipide, olkoonkin vaikka arkinen, on kuitenkin se jolla meidän hallituksemme ja eduskuntamme sekä kunnanvaltuustot valitaan. Ennen kuin sinä opit sitä kansan mielipidettä kunnioittamaan et pääse eteenpäin eikä STP:kaan. Taidat lisäksi olla kovapäinen tai kovin ryytynyt samaan ajatusmalliin, vaikka tieteelliseenkin, joten et näe metsää puilta ja hommasi tyssää siihen.
Meillä sekä kommunistien että anarkistien määrä on niin pieni, ettei niistä ole juurikaan ollut haittaa. Reuhaavia anarkisteja varten meillä on lisäksi lääkkeenä sekä poliisi että armeija. Epäjärjestystä ei voida sallia kovinkaan suuressa määrin.
Porvaristomme on varsin sivistynyttä ja koulunkäynyttä porukkaa, vastoin kuin se sinun sakkisi joka vieläkin uskoo ihmisen luomaan uuteen järjestelmään joka on jo osoittautunut epäkelvoksi. Teidän pitäisi alkaa alusta ja miettiä miten maailma makaa varsinkin kun määränne asymptoottisesti näyttää lähenevän nollaa.
Olkaamme molemmat mielissämme hyvästä kansan tekemästä vaalituloksesta ja siitä, että 5 vuoden jälkeen taas saamme olla uurnilla jos Herra suo meille elinpäiviä.
millään uskovan, että heidän aikansa oli ja meni. Yltiökapitalismi varmaan jossain maailmassa loppuu missä sitä on sitten ollutkin, ei kuitenkaan koskaan Suomessa.
Jo sanalla "kommunisti" niin paha kaiku menneisyydestä, että sillä tai kommunismilla ei voi olla mitään tulevaisuutta. Se on aivan jos natsi ajaa asiaansa "natsi"- nimikkeellä. Ei kai kukaan normaalisti ajatteleva ihminen halua leimautua kommunistiksi tai natsiksi?