P12 jarrupalojen vaihto+muuta

Nissan kestää ja säästää

Terve

Onko p12 primeran etujarrupalojen vaihdossa mitään erikoista ?
Tarvitseeko mäntää kiertää sisään painettaessa ja jos tarvitsee niin pitääkö tähän olla joku erikoistyökalu ?

Toinen kysymys:
Auto on muutaman kerran tehnyt sellaisen tempun, että virta-avaimesta käännettäessä ei tapahdu mitään eli starttimoottori ei pyöri.
Mitäs veikkaatte onko vika todennäköisimmin startissa (solenoidissa), virtalukon pohjassa vai missä ?
Startti on kyllä vaihdettu reilu vuosi takaperin.

8

10790

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Smart_

      Smart

    • P12...

      Takajarrujen mäännät on kiertämällä, etu normaalisti painamalla.
      Itsellä P12:ssa poljintuma muuttunut paljon palojen vaihdon seurauksena ainakin joksin aikaa, enemmän kuin aikaisemmissa autoissani.

      Startti juttu on tuttu. Tehnyt mulla noin kerran vuodessa keväisin. Starttaan ja mitään ei tapahdu. Käännän virrat pois hetkeksi ja uudelleen startatessa käynnisty kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan.

      Olen pistänyt asian lämpötilan / kosteuden piikkiin. Lienee jotakin kontaktihäiriöitä, hapettumaa akun ja startin suunnalla mahdollisesti. Sitä en tosin tiedä miten ajonesto toimii, jos ei tunnista avainta. Antaako startin pyöriä vai estääkö senkin.

    • M777

      Primera P12 ja farkku vm -05.
      Etupalat on nopea ja helppo homma vaihtaa. 12mm lenkkiavaimella, vasaralla ja putkipihdeillä hoitui koko remppa. Jarrunestesäiliön korkki kannattaa muistaa avata, niin jarrumäntä liikkuu helpommin. Etujarruissa ei ole kierrettävää mäntää vaan se menee ihan vaikka noilla putkipihdeillä.

      Takapalat on hieman työläämpi homma, jos ei satu olemaan juuri sopivaa työkalua männän kiertämiseen ja painamiseen samaan aikaan. Satula lähtee 7mm kuusiokoloavaimella. Jarrumäntää kierretään myötäpäivään ja painetaan samalla mäntää sisäänpäin. Onnistui hikisesti kärkipihdeillä ja hyvän kokoisilla putkipihdeillä, kun muuta sopivaa ei sattunut olemaan käsillä. :D

    • kaapo

      saisko apuva vaihdoin jarrupalat nissan primeraan sitten syttyi aps sen jälkeen esp ja palaa edelleen ajattelin että otanpa akun navan irti jos se kuittaisi sen ei muuten auttanut onko konstia kellään millä sen kuittais pois vai tuliko vika sittenkin samaan aikaan omituista kiitos tiedosta

    • Anonyymi

      Helppoa kuin heinänteko, paitsi ne 22mm pultit tiukassa!!

    • Anonyymi

      12mm avaimella jarrusatulat irti ja 22mm avaimella itse pideke irti, ja ne pultit oli tiukassa. Metrin jatkovarsi tarvittiin aukaisuun.

      • Anonyymi

        En minä irrottanut kuin jarrusatulan edestä. Jarrupalat meni jonkin aikaa äheltämällä paikoilleen. Primera 1,6 P12 bensiinimalli, 2006. Satulan pidike oli siis paikallaan koko ajan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1077
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe