tommonen crcn näköinen purkki. ensi pitäs autoo pyörittää ilmastointi päällä 10min niin että painaa purkin päälle.sitte kun pullo tyhjä jä 10min menny. avata ovet ja sulkee ja pyörittää jonku aikaa uudestaan ilmastointi päällä. onko kukaan saanu raikkaampaa ilmaa tuolla?
sisäilman raikastimen(pullo) käyttö
ilmastointi päällä
71387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joku "ruusu" tuoksu oli. Tein kaikki ohjeiden mukaan, operaation jälkeen jätin auton kolmeksi tunniksi, sitten kun tulin ei ollut tietoakaan mistään "ruusu"-tuoksusta. Samanlainen "tuoksu" kuin enen operaatiota. Täys kusetusta.
PS: Wunderbaumissakin on enemmän "tuoksua".
http://www.crcind.com/csp/web/ProdDisp.csp?lng=9&country=FI&product=AIRCO CLEANER (car)&business=AUTOMOTIVE
http://www.crcind.com/csp/web/ProdDisp.csp?lng=9&country=FI&product=AIRCO CLEANER (car)&business=AUTOMOTIVE
Itse tein niin että poistin vanhan raitisilmasuodattimen, ruutasin puhdistusaineen sisällön puhaltimen jälkeiseen ilmakanavistoon. (Välillä käytin puhallinta täysillä jotta ilmavirta pukkaisi mömmöt pidemmälle ilmakanaviin) ja lopuksi odottelin 15 minuuttia.
Näytti samalla kondenssivesiputkesta tippuvan jonkun verran vettä jonka mukana kai tuli sitten likaa ulos. Ainakin auton alle tuli lätäkköä.
Koitin varoa ettei puhdistusvaahto mene puhaltimen moottoriin, ohjeissa kun sanotaan että varo sähkölaitteita ja jostakin luin ettei tuo puhdistusaine ole hyväksi puhaltimen moottorin laakereille.
Kun aine oli vaikuttanut 15minuuttia jätin vielä auton käymään hetkeksi puhallin ja ilmastointi päällä.
Lopputulos: raikas ja puhdistusaineelle tuoksuva auto. Entinen tunkkaisempi haju oli kokonaan kadonnut vaikka ilmastointia käytti päällä ja otti pois.
Ensimmäisenä käyttöpäivänä autossa oli aika voimakas puhdistusaineen haju eli luulen että osa aineesta jäi sinne kanaviin ja kuivui pois vasta ajaessa. Riippunee vähän autosta miten se valuu putkistossa menemään...
Isoin homma oli tunkea se letku puhaltimen jälkeiseen kanavaan. Hintaansa nähden ( 8 euroa motonet) tuo on kyllä hankkimisen arvoinen jos ei ole ilmastointia raikastettu muutamaan vuoteen.
ei siinä konetilan kanavaiin käsketä laittaa vaan auton sisällä vain purkki posottamaan.
siis mulla on myös crc airco, siinä käsketään niihin kanaviin vaahto suihkuttamaan
pesu on kaikkein paras ratkaisu ja tietysti tupakoinnin välttäminen .