Olen koittanut vähän tutustua tähän veneilymaailmaan näitä keskusteluja lukemalla.
Olen alkanut miettiä, mikä on tuo vetolaite? Olenko pahasti hakoteillä jos veikkaan, että sisämoottoriveneissä on sen isomman moottorin lisäksi pienempi, jota käytetään pakitukseen ja sitä kutsutaan vetolaitteeksi?
Voitte murjoa minut maanrakoon, mutta yksi asiallinen vastaus pelastaisi iltani.
Mikä on vetolaite?
13
2044
Vastaukset
- perämoottorissa
yläosa on kone ja alaosa on vetolaite, niin sisäperässä kone on veneen sisäpuolella ja ala osa ulkopuolella vedessä, Voihan se sisällä oleva olla pienempi kuin ulkona oleva, mutta yleensä sisäperäkoneet ovat teholtaan isohkoja.
että tällaista tälläkertaa. - soutelija.
Vetolaite on se, mihin potkuri on kiinnitetty. Potkuri vetää venettä eteenpäin, joten veneen ulkopuolella oleva mekaaninen osa on vetolaite.
- Anonyymi
👍 just näin.
- Anonyymi
Keulaanko se potkuri ja vetolaite asennetaan? Yleensä potkuri työntää venettä eteenpäin... niissä ilmeisesti sitten työntölaite?
- veto...
Melkein löin vetoa että vetolaite on se mistä moottori vedetään käyntiin :D
- mosah
Heheh :)
- Anonyymi
Vetolaite on vaihteisto joka siirtä sisämoottorista syntyvän pyörivän liikkeen potkuriakselille.
Näitä vetolaitteita on useampaa mallia purjeveneeseen ja moottoriveneeseen jossa eroja tekniikassa, mutta perus ajatus kohtaa.
Parhaimmissa veneissä on ns. Suora akselilinja jossa koneen jatkeena vaihde ja akseli lähtee vaihteesta potkuriin saakka.
Ero on luotettavuudessa, huoltojen määrässä ja hinnassa, sekä elinkaaressa.
Miinusta on hieman korkeampi polttoaineen kulutus vs vetolaite liukuvissa veneissä. - Anonyymi
Juu totta.
Akseli on ikuinen ja talipoxsi.
VPn pelkät trimmiosat 1900€ siihen sitten paljekumit sun muut. - Anonyymi
Vetolaite on vinssi. Sillä vinssataan.
- Anonyymi
Sinä päivänä Google oli rikki 🤣
- Anonyymi
Käteenvetolaite eli tekopimpero.
- Anonyymi
Hi hi hi, voi miten älyllinen oot.
- Anonyymi
Osuvampi nimitys kyllä olisi työntölaite sillä teho perustuu potkurin synnyttämään paineeseen jota potkuri yrittää paeta ja siksi liikkuu syntyneestä paineesta poispäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115037Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493302Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853059Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku362112- 811787
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411540450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1211454Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1181130- 161099
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431067