Salainen NATO-sotaharjoitus

Suomi mukana.

NATO:n sotaharjoitukset koodinimellä "Loyal Arrow" (Lojaalinen Nuoli) alkoivat eilen 8. kesäkuuta Ruotsin Lapissa. Sotaharjoitukset kestävät 10 päivää ja ne käydään samanaikaisesti Suomen maa-, meri, ja ilmavoimien sotaharjoitusten ”Maanvyöry” kanssa.
Sotaharjoitusten operatiivisena keskuksena toimii Ruotsin Lapin Kallaxin lentotukikohta lähellä Luulajaa. Harjoituksiin osallistuvat mm. Turkki, Norja, USA, Britannia ... sekä NATO:n liittolaismaat Suomi ja Ruotsi.
Lentotoiminnoilla on ulottuvuuksia myös Etelä ja Itä-Suomeen.
Nämä sotaharjoitukset ovat jatkoa juuri päättyneille Kaukasuksen NATO;n sotaharjoituksille joihin myös osallistuivat Georgian ja Ukrainan lisäksi USA, Britannia, Ruotsi ja Turkki.
Sotaharjoitukset ovat Ruotsin ja Suomenkin puolueettomuuden kannalta arkaluontoiset. Suomen media on saanut määräyksen vaieta sotaharjoituksista.

Eli sotaharjoitukset ovat siis 8 - 17.6.
Media on ihan hiljaa, vain salamyhkäisiä kieltoja.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200906099740534_uu.shtml

http://www.iltalehti.fi/helsinki/200906099740660_hi.shtml

Luulin, että Suomi on vielä jonkunlainen demokratian, mutta onko Stubb, Häkämies ja kumppanit päättäneet, että kohta ollaan mukana 3 maailmansodassa ja Venäjälle hyökätään?

Meininki on kuin -30 luvulta, samaa uhoa ilmassa, ei hyvältä näytä tavallisen suomalaisen kannalta.

Lentotoiminnoissa käytetään myös suomalaisia lentokenttiä.
http://www.mil.se/sv/Forsvarsmakten/Ovningar/Loyal-Arrow-2009/Nyheter/Loyal-Arrow-har-startat/

Suora lainaus sivuilta:
"Fakta




Deltagare

Sverige (F 21, F 17, LSS och Lv 6), Finland, Norge, Storbritannien, Polen, Tyskland, Portugal, Turkiet, Italien, USA

Antal flygplan

Cirka 50

Övningsdatum

8-16 juni

Antal deltagare

Cirka 2 000 personer, inklusive besättningen på hangarfartyget (cirka 1 000 personer)

Huvudbas

F 21, Luleå

Övriga baser

Vidsel, Uleåborg, Bodö och Örland

Relaterad information
Norrbottens flygflottiljBlekinge flygflottiljLuftstridsskolanLuftvärnsregementetFrågor om sidans innehåll?
Norrbottens flygflottilj
Informationssektionen
0920 - 23 40 00
[email protected]"
http://www.mil.se/sv/Forsvarsmakten/Ovningar/Loyal-Arrow-2009/

Sotaa jotkut haluavat? itse kuitenkin mm. nämä Stubbit ja kumppanit karkaavat tarvittaessa varmaan Ruotsiin jos tulee liian kovat paikat.

Onhan Stubb ja Carl Bildt kavereita.

6

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsftgre

      tuo lentokielto johtui Herlinin sukulaisen kaappauksesta :)

      >Media on ihan hiljaa, vain salamyhkäisiä kieltoja.>


      "Viranomaiset menivät jopa niin pitkälle, että lavastivat sieppauksen aikana Varsinais-Suomen alueella "sotaharjoituksen", jonka verukkeella ilmatila saatiin suljetuksi."

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8226414

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2300
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1327
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1256
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1181
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      904
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      788
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      741
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      596
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      575
    Aihe