Salainen NATO-sotaharjoitus

Suomi mukana.

NATO:n sotaharjoitukset koodinimellä "Loyal Arrow" (Lojaalinen Nuoli) alkoivat eilen 8. kesäkuuta Ruotsin Lapissa. Sotaharjoitukset kestävät 10 päivää ja ne käydään samanaikaisesti Suomen maa-, meri, ja ilmavoimien sotaharjoitusten ”Maanvyöry” kanssa.
Sotaharjoitusten operatiivisena keskuksena toimii Ruotsin Lapin Kallaxin lentotukikohta lähellä Luulajaa. Harjoituksiin osallistuvat mm. Turkki, Norja, USA, Britannia ... sekä NATO:n liittolaismaat Suomi ja Ruotsi.
Lentotoiminnoilla on ulottuvuuksia myös Etelä ja Itä-Suomeen.
Nämä sotaharjoitukset ovat jatkoa juuri päättyneille Kaukasuksen NATO;n sotaharjoituksille joihin myös osallistuivat Georgian ja Ukrainan lisäksi USA, Britannia, Ruotsi ja Turkki.
Sotaharjoitukset ovat Ruotsin ja Suomenkin puolueettomuuden kannalta arkaluontoiset. Suomen media on saanut määräyksen vaieta sotaharjoituksista.

Eli sotaharjoitukset ovat siis 8 - 17.6.
Media on ihan hiljaa, vain salamyhkäisiä kieltoja.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200906099740534_uu.shtml

http://www.iltalehti.fi/helsinki/200906099740660_hi.shtml

Luulin, että Suomi on vielä jonkunlainen demokratian, mutta onko Stubb, Häkämies ja kumppanit päättäneet, että kohta ollaan mukana 3 maailmansodassa ja Venäjälle hyökätään?

Meininki on kuin -30 luvulta, samaa uhoa ilmassa, ei hyvältä näytä tavallisen suomalaisen kannalta.

Lentotoiminnoissa käytetään myös suomalaisia lentokenttiä.
http://www.mil.se/sv/Forsvarsmakten/Ovningar/Loyal-Arrow-2009/Nyheter/Loyal-Arrow-har-startat/

Suora lainaus sivuilta:
"Fakta




Deltagare

Sverige (F 21, F 17, LSS och Lv 6), Finland, Norge, Storbritannien, Polen, Tyskland, Portugal, Turkiet, Italien, USA

Antal flygplan

Cirka 50

Övningsdatum

8-16 juni

Antal deltagare

Cirka 2 000 personer, inklusive besättningen på hangarfartyget (cirka 1 000 personer)

Huvudbas

F 21, Luleå

Övriga baser

Vidsel, Uleåborg, Bodö och Örland

Relaterad information
Norrbottens flygflottiljBlekinge flygflottiljLuftstridsskolanLuftvärnsregementetFrågor om sidans innehåll?
Norrbottens flygflottilj
Informationssektionen
0920 - 23 40 00
[email protected]"
http://www.mil.se/sv/Forsvarsmakten/Ovningar/Loyal-Arrow-2009/

Sotaa jotkut haluavat? itse kuitenkin mm. nämä Stubbit ja kumppanit karkaavat tarvittaessa varmaan Ruotsiin jos tulee liian kovat paikat.

Onhan Stubb ja Carl Bildt kavereita.

6

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsftgre

      tuo lentokielto johtui Herlinin sukulaisen kaappauksesta :)

      >Media on ihan hiljaa, vain salamyhkäisiä kieltoja.>


      "Viranomaiset menivät jopa niin pitkälle, että lavastivat sieppauksen aikana Varsinais-Suomen alueella "sotaharjoituksen", jonka verukkeella ilmatila saatiin suljetuksi."

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8226414

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      91
      2439
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      140
      2208
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2038
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1550
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      876
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      449
      786
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      51
      657
    Aihe