Salainen NATO-sotaharjoitus

Suomi mukana.

NATO:n sotaharjoitukset koodinimellä "Loyal Arrow" (Lojaalinen Nuoli) alkoivat eilen 8. kesäkuuta Ruotsin Lapissa. Sotaharjoitukset kestävät 10 päivää ja ne käydään samanaikaisesti Suomen maa-, meri, ja ilmavoimien sotaharjoitusten ”Maanvyöry” kanssa.
Sotaharjoitusten operatiivisena keskuksena toimii Ruotsin Lapin Kallaxin lentotukikohta lähellä Luulajaa. Harjoituksiin osallistuvat mm. Turkki, Norja, USA, Britannia ... sekä NATO:n liittolaismaat Suomi ja Ruotsi.
Lentotoiminnoilla on ulottuvuuksia myös Etelä ja Itä-Suomeen.
Nämä sotaharjoitukset ovat jatkoa juuri päättyneille Kaukasuksen NATO;n sotaharjoituksille joihin myös osallistuivat Georgian ja Ukrainan lisäksi USA, Britannia, Ruotsi ja Turkki.
Sotaharjoitukset ovat Ruotsin ja Suomenkin puolueettomuuden kannalta arkaluontoiset. Suomen media on saanut määräyksen vaieta sotaharjoituksista.

Eli sotaharjoitukset ovat siis 8 - 17.6.
Media on ihan hiljaa, vain salamyhkäisiä kieltoja.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200906099740534_uu.shtml

http://www.iltalehti.fi/helsinki/200906099740660_hi.shtml

Luulin, että Suomi on vielä jonkunlainen demokratian, mutta onko Stubb, Häkämies ja kumppanit päättäneet, että kohta ollaan mukana 3 maailmansodassa ja Venäjälle hyökätään?

Meininki on kuin -30 luvulta, samaa uhoa ilmassa, ei hyvältä näytä tavallisen suomalaisen kannalta.

Lentotoiminnoissa käytetään myös suomalaisia lentokenttiä.
http://www.mil.se/sv/Forsvarsmakten/Ovningar/Loyal-Arrow-2009/Nyheter/Loyal-Arrow-har-startat/

Suora lainaus sivuilta:
"Fakta




Deltagare

Sverige (F 21, F 17, LSS och Lv 6), Finland, Norge, Storbritannien, Polen, Tyskland, Portugal, Turkiet, Italien, USA

Antal flygplan

Cirka 50

Övningsdatum

8-16 juni

Antal deltagare

Cirka 2 000 personer, inklusive besättningen på hangarfartyget (cirka 1 000 personer)

Huvudbas

F 21, Luleå

Övriga baser

Vidsel, Uleåborg, Bodö och Örland

Relaterad information
Norrbottens flygflottiljBlekinge flygflottiljLuftstridsskolanLuftvärnsregementetFrågor om sidans innehåll?
Norrbottens flygflottilj
Informationssektionen
0920 - 23 40 00
[email protected]"
http://www.mil.se/sv/Forsvarsmakten/Ovningar/Loyal-Arrow-2009/

Sotaa jotkut haluavat? itse kuitenkin mm. nämä Stubbit ja kumppanit karkaavat tarvittaessa varmaan Ruotsiin jos tulee liian kovat paikat.

Onhan Stubb ja Carl Bildt kavereita.

6

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsftgre

      tuo lentokielto johtui Herlinin sukulaisen kaappauksesta :)

      >Media on ihan hiljaa, vain salamyhkäisiä kieltoja.>


      "Viranomaiset menivät jopa niin pitkälle, että lavastivat sieppauksen aikana Varsinais-Suomen alueella "sotaharjoituksen", jonka verukkeella ilmatila saatiin suljetuksi."

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8226414

      • Jopas..

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2434
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      29
      1817
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      73
      1511
    4. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      266
      1420
    5. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      138
      1230
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      13
      990
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      983
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      978
    9. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      65
      965
    10. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      953
    Aihe