kuuntelet radion tai netin välityksellä noita suviseuroja, joissa et itse ilmeisesti halua olla paikan päällä. Ja totuus on se, että meitä on uskomassa olevia monia, jotka emme jaksa jostain syystä matkata sinne mutta on aivan käsittämättömän ihanaa, että nykyään saamme kaikki ne päivät vastaanottimiemme kautta olla ikäänkuin mukana. Mutta sitten on omassa siionissamme ja lähipaikkakuntiemme siioneissa monia kesäseuroja, jotka ovat yhtä tärkeitä kuin suviseurat. Käykäämme me niissä, jos suviseuroihin lähtö tuntuu ylivoimaiselta.
hyshys
toivottavasti edes
5169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
millaisen kuvan suviseurat antavat kun istut radion ääressä aidosti kuuntelemassa. Sen sijaan että olisit tuolla kentällä jossa oikeastaan valtaosa seurapuheista hukuu kaiken muun alle. Taustamuskiikiski jota oikeastaan ei kuunnella lainkaan.
Omalla kohdallani ei olen niinkään kyse jaksamisesta vaan enemmänkin haluamisesta. Minä en halua vaellella suviseurakentällä monestakaan syystä. Joista varmaan yksi tärkemistä on se että suviseurapuheet ovat täysin toisarvoinen asia tuolla kentällä.
Eivät ne ole se syy miksi tuonne mennään vaan sinne menemisen syytä ovat ihan toiset. Miksi?
Onko suviseurojen tarkoitus todella kirkastaa Kristusta. Ja miten seurapuheitten välityksellä vl välityy. Jos väitetään että suvikset ovat myös lähteytstyötä niin kovin ohutta se on. Millainen on se kuva jonka suvikset välittävät radion välityksellä.
Suviksilla näytää olevan joku teema. Sitten sielä on tietyt puheet joka vuosi. Tietyt opin korostukset saavat ihan eritysien asiman. Ja siten on niitä puheita joiden sanoma on toistella vain tuttuja fraaseja ilman sisältöä. Ehkäs se riitää jos ei kuuntele kovin tarkaan ja syvenny kovin tarkaan siihen mitä sanotaan.
Kun jäin pois ensimmäistä kertaa suviksista niin olin järkyttynyt siitä mikä on suviseurapuheitten sisältö ja anti. Jos ja kun niitä on aikaa kuunnella. Onko niissä sisältöä lainkaan tai mikä niiden sanoma on ylipäätään. Kuinka paljon suvikset keskityy tapakristillisyyteen ja toisaalta rivien suoristemiseen. Kanataako tuollaiset puheet kun juuri kukaan ei niitä kuuntele.
Kuunnellaan myös netin välityksellä...
8. Tuo edes sokia kansa, jolla kuitenkin silmät ovat, ja kuurot, joilla kuitenkin korvat ovat.
Ja puheiden arvostelun saat lukea, -arvaa mistä? ;)
jos ei Jumala avaa, tämä kaikki jää ymmärtämättä.
niin että tuo on vl-uskoa, ei sen kummempaa.
Ja kaikilla on kaikki hyvin, tuo kokee että näin hyvä ja toinen taas näin. Ja vaikkei jonkunmielestä näinkään niin sitten ei hänen mielestään.