Lannoittaako jo nyt?

Jokos saa kukkien lannoittamisen aloittaa? :)Kun päivät pitenee koko ajan ja kukat on taas "heränneet"!
2241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

MOI!

Jos olet vaihtanut mullat tälle keväälle, niin ei ole kiirettä noin kuukauden päästä vasta.

Jos taas et, niin kyllä pikkuhiljaa voi aloittaa lannoittelun, riippuen onko jo selvästi havaittavaa kasvua alkanut.
Kiirettä ei myöskään jos vaihdat pintamullan tai lisäät vaan multaa, sillä kukkamullat on yleensä valmiiksi lannoitettua.

Äänestä
  • En vaihda multia koska nämä ovat "ensimmäistä" vuotta kasvamassa ja kesällä vaihdoin mullat koska pinnat oli homeessa. Olen käyttänyt multana fifty-fifty kompostimultaa ja kaupan multaa, lannoitteena kukkakaupasta ostettua lannoitetta, joka on todella tehokasta!Kukat on alkaneet kasvaa hurjaa vauhtia, mm. kiinanruusussa on monta uutta lehteä ja vartta kasvanut kun latvoin sen viime kuun alussa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kukkanen kirjoitti:

Jokos saa kukkien lannoittamisen aloittaa? :)Kun päivät pitenee koko ajan ja kukat on taas "heränneet"!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu