Eli alkaa olla kasvihuone täynnä tämänvuotisia perennojen siementaimia. Ovat hyvin pieniä.
Missä vaiheessa niitä kannattaa alkaa totuttaa ulkoilmaan?
Minulla olisi sellainen varjoisa paikka, mutta siinä hieman tuuleksii, onko se sopiva mesta pienille vauvataimille?
Perennan siementaimien
totutus ulos
1
250
Vastaukset
- puutarhaaja
Meillä pikkutaimet siirtyvät ulkotiloihin pari viikkoa koulinnan jälkeen, kun ovat kunnolla juurtuneet omiin purkkeihinsa. Varjon puolen paikka on alkuun hyvä, kovimmilta tuulilta ja sateelta kannattaa suojata, kunnes taimet vahvistuvat kestämään säänvaihteluita. Itse upotan taimipurkit hiekkaiseen maahan, niin eivät kuivu niin äkkiä ja pysyvät paremmin pystyssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1563342Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582667Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492584- 1282448
- 241903
- 241721
- 301636
- 1741590
- 371285