en tiä miltä palstalta kysyä tätä mutta mitä musta puuttuu,niinku ravintoaineita.mul on sellanen keltanen rinkula suun ympärillä. mul on aika alhainen hemoglobiini(120) ni johtuuks se just raudan puutteesta?
keltainen rinkula suun ympärillä
piippi
2426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei anemia aiheuta kyseistä oiretta, pikemminkin kalpeutta. Enkä myöskään usko minkään ravintoaineen puutteeseen. Hepatiitti- ja maksasairaudet aiheutavat ihon keltaisuutta, mutta silloin esim. silmävalkuaisetkin kellertävät, joten ei tule sekään kysymykseen.
Itselläni iho on alkanut joskus kellertää kun olen syönyt paljon porkkanoita. Voisiko sellaisesta olla kyse?
Jos olet vielä koulussa, niin käy terveydenhoitajan luona, niin saat parempaa ja asiantuntevampaa apua.
mennä ku se rupee tyrkyttää mul heti rautatabletteja ja valittamaan etten syö kunnolla,vaikka kuinka väitän että hyvin syön.pistää sen piikkiin etten enää asu äitin "hoivissa"..itseasiassa nyt syön paremmin ku aiemmin.