kivoja reittejä lapissa?

olen kaverini kanssa lähdössä lappiin vaeltamaan. voitteko ehdottaa jotakin merkittyä reittiä? voi olla pidempikin. olemme aloittelijoita mutta ihan hyväkuntoisia ja nuoria ja ennenkin rinkka selässä liikkuneet. olisi parasta sellaiset reitit, joilla on mahdollista yöpyä autiotuvilla. ja kauniita maisemia tietenkin saisi olla :) itse en ole koskaan käynyt lapissa, joten kaikki neuvot kelpaavat.

kiitos
8938
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

välttämätön ellei maksa varautupapaikkoja. Ja Kevo sekä Sevettijärvi-Pulmanki on merkittyjä reittejä ja tuolla jälemmällä on tupia riittävästi.

Äänestä

ehdottomasti Hetta-Pallasta. Pituus n. 55 km jos tuon pääreitin kulkee. Vaihtoehtoja pitempiinkin reitteihin tai lyhyempiin/ympyräreitteihin on paljon tuolla alueella. Maisemat ovat todella hienot ja autiotupia, kotia ja laavuja yöpymisiin löytyy riittävästi jos ei telttaa halua kantaa. Pääreitti on myös todella selkeästi merkitty.

Yksi hyvä vaihtoehto on myös pidentää pääreittiä Pallas-Jerisjärvi pätkällä jolloin voi sitten mennä vuorobussilla Hettaan hakemaan auton pois (tai päinvastoin aloittaa Jerikseltä ja tulla Hetasta bussilla takaisin). Pallakselle ei mene bussivuoroja. Käytettävissä on myös autonsiirtopalveluja mutta ne maksaa aika kivasti...

Äänestä

Karhunkierroksen ei ole voittanutta, itsekin kävimme sen ensiretkenä ja sinne se vain mieli uudelleen halajaa. Jussin jälkeisenä viikonloppuna rinkka selkään ja menoksi.

Äänestä
  • Karhunkierros on kieltämättä upea!!! Ei se kuitenkaan lapissa ole kun Sallan puolella. Kuusamo on koillismaata ja Rukatunturi oli vain Rukavaara siihen asti kunnes nimi muutettiin turistia varten. Ja Sallakaan ei ole se oikeastaan Salla, vaan se se on taas siirretty nykyiselle paikalle aivan muista - lähinnä maailmanpoliittisista - syistä. Eli Pudasjärvi, Posio, Kuusamo, Taivalkoski ne ei ole eikä varmaan koskaan tule olemaan lappia. Kyllähän se on niin, jotta noista paikoista tuo Kevo on varmasti eksoottisin ja monipuolisin vaeltajan näkökulmasta. Kuitenkin laittaisin Saariselän piirun verran edelle, mutta vain piirun verran.

    Äänestä

  • Wesku4 kirjoitti:

    Karhunkierros on kieltämättä upea!!! Ei se kuitenkaan lapissa ole kun Sallan puolella. Kuusamo on koillismaata ja Rukatunturi oli vain Rukavaara siihen asti kunnes nimi muutettiin turistia varten. Ja Sallakaan ei ole se oikeastaan Salla, vaan se se on taas siirretty nykyiselle paikalle aivan muista - lähinnä maailmanpoliittisista - syistä. Eli Pudasjärvi, Posio, Kuusamo, Taivalkoski ne ei ole eikä varmaan koskaan tule olemaan lappia. Kyllähän se on niin, jotta noista paikoista tuo Kevo on varmasti eksoottisin ja monipuolisin vaeltajan näkökulmasta. Kuitenkin laittaisin Saariselän piirun verran edelle, mutta vain piirun verran.

    Siis sekoilin. Tarkoitus oli sanoa, että Pallas on loistava, mutta Saariselkä piirun verran parempi! Etenkin jos haluaa syödä tammukkaa ja nähdä karhuja tai ainakin niiden jätöksiä!

    Äänestä

Jotkut täällä ehdotteli Kevoa. Kevoa en suosittele ensikertalaiselle. Todella vaativa reitti ja autiotupiakaan ei juuri ole. Käyppää katsoo luontoon.fi. Karhunkierros oulangassa on yksi parhaimmista reiteistä jota suosittelen ensikertalaiselle. Kokonaan merkitty ja paljon liikkeellä ihmisiä.

Äänestä
  • Pari kertaa olen Kevolla käynyt, musta reitti on helppo verrattuna esim. Karhunkierrokseen...no makuasia ilmeisesti.

    Äänestä

  • tein kevolle ensi reissun ja mitään erityisen vaikeaa siellä ei ollut. Pääsi heti tutustumaan kahluuvaijeihin ja portaissa kulkuun ja maisemat mitä parhaimmat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eilis kirjoitti:

olen kaverini kanssa lähdössä lappiin vaeltamaan. voitteko ehdottaa jotakin merkittyä reittiä? voi olla pidempikin. olemme aloittelijoita mutta ihan hyväkuntoisia ja nuoria ja ennenkin rinkka selässä liikkuneet. olisi parasta sellaiset reitit, joilla on mahdollista yöpyä autiotuvilla. ja kauniita maisemia tietenkin saisi olla :) itse en ole koskaan käynyt lapissa, joten kaikki neuvot kelpaavat.

kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu