Tuossa lähi kuusessa on harakan-pesä. Harakka on jo jonkun aikaa rampannut hakemassa ruokaa poikasille. Eilen, kun tulin kylältä, niin kissamme oli tappanut aikuisen harakan. Harakka oli aikuinen. Sen jälkeen pesään ei ole mennyt harakkaa enää. No, minä kiipesin puuhun, ja katsoin että 2 höyhetöntä poikasta oli kuollut, ja yksi kiljui ruokaa kaula pystyssä.
Otin poikasen, sillä tiesin että se olisi kuollut pian, jos en olisi ottanut sitä. Mitä minun teidän mielestä pitäs tehä?? Jos minä elätän sitä, mitä ruokaa annan sille, ja miten hoidan sitä??
Otin poikasen, sillä tiesin että se olisi kuollut pian, jos en olisi ottanut sitä. Mitä minun teidän mielestä pitäs tehä?? Jos minä elätän sitä, mitä ruokaa annan sille, ja miten hoidan sitä??
Vastaukset 3
Vanhimmat
No, jos haluat ruokkia sitä, voit yrittää, mutta jos koskettelet sitä, sun kannattaa käyttää hanskoja ja pestä kädet hyvin. Löysin minäkin kerran räksän poikasen maasta, ja yritin ruokkia, mutta ei onnistunut. Sitten otin voikukan maasta, ja heiluttelin sitä räksän silmien edessä. Sitten se alkoi huutamaan. Sitten kun se samalla huusi, tarjosin sille madon, ja se söi sen :D Se varmaan luuli kukkaa emoksi XD No, sitten tein sille pienen suojaisen pesän puun viereen, oksista, sammaleesta yms.Sitten laitoin sen sinne. Sitten se alko pyörimään pihalla aika paljon. Kun oli menny pari viikkoo, se oli hypänny linnunpöntön päälle :D Sitten otin sen käsille ja heitin ilmaan, ja lähti lentoon. Ja kun tuli heinäkuun loppu, Se aika monesti lenteli meidän pihassa.
Siitä on jo 5 vuotta :D Kyllä se vieläkin minun mielestä täällä on, kun paljon laritovereita pyörii meidän pihalla matoja syömässä...
Itselläni oli lapsena harakka, enpä muista kuinka pienestä se kasvatettiin mutta hyvin nopeasti tottui ihmisten seuraan eikä ruokkiminenkaan mikään ongelma ollut. Matoja löytyy jos puutarhakiviä kääntelee, mutta leivänpaloja ynnä muita voi poikaselle syöttää; kostuttaa vaan hieman ensin.
työntää. Jauhelihaa ja kalaa raakana ja kypsennettynä. Kaurapuuroa, keitettyä perunaa, liotettua pulla- ja leipämössöä. Kissan ja koiran ruokaa (kuivamuona liotettuna). Matoja ja hyönteisiä. Ei kovin suolaista safkaa. Tuskinpa siitå tauteja saat tai se sinusta. Harakka ja muut pedot ja raadonsyöjät kun taitavat olla melko keståviä tai jopa immuuneja esim. salmonellalle.