ADHD

Adhd:ta esiintyy yllättävän monilla ihmisillä.
Itse kärsin kyseisestä vaivasta 29 vuotta.
Haluan sanoa kaikille vanhemmille että kyseessä on vakava
häiriö johon kannattaa puuttua ajoissa.
Omana kouluaikana tosta ei tiedetty edes mitään eikä kukaan mulle apua osannut tarjota. Yläasteelle siirrettyessä kävin läpi psykiatriseen sairaalan jossa ylilääkäri sanoi että en pystyisi koskaan käymään koulua loppuun. Halusin mennä tarkkailuluokalle johon sitten pääsinkin. Pienryhmässä opiskelu sujui paljon paremmin ja hyvän opettajan ansiosta sain suoritettua peruskoulun hyvin arvosanoin. Mutta kahdeksannella luokalla mulle tuli päihteet kuvioihin mm. Alkoholi ja Canncabis myöhemmin alkoi Amfetamiinin käyttö ja lopputulos olikin täysnarkkari. Ehkä aluks halusin vain jotain rauhotusta olooni josta lähti hirveä oravanpyörä. Tällähetkellä olen korvaushoidossa ja joudun käyttämään Suboxonea päivittäin katkaistakseni päihderiippuvuuden. Tänään mulle vasta määrättiin concertaa ja tarkoitus olisi syksyllä aloittaa koulu. En tiedä miten nämä vaikuttaa mutta odotukset on korkealla. Jospa pystyisin vihdoinkin aloittamaan ns. normaali elämän. Tässä on nyt yksi ääritapaus mitä voi seurata ADHD:sta. En toki voi kaikkea laittaa sen piikkiin mutta varmasti asiat olisi sujunut helpommin jos olisin pystynyt keskittymään paremmin. En ole Esim. voinut mennä sukulaisille moneen vuoteen koska en voi istua siellä paikallani, toivottavasti sekin asia korjaantuu.

1

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikallaan

      Voin lohduttaa sinua ADHD-pojan äitinä, että lääkitys rauhoittaa sinun impulssihäiriöitäsi ja pystyt keskittymään asioihin huomattavasti paremmin aikaisempaan verrattuna. Ikävää, että olet joutunut kärsimään näinkin kauan ADHD:sta elämässäsi. Olet sen ajan nuori, jolloin ei vielä tunnistettu hyvin tätäkään oireyhtymää. 90-luvulla on alettu tutkimaan enemmänkin neurologisia oireyhtymiä ja onneksi Suomessakin saa ylivilkkauteen lääkitysavun.
      Concertalla on haittavaikutuksena ruokahalun katoaminen, joten olen siihen tarjonnut Sana-Sol -vitamiinivalmistetta ohjeen mukaan (lisää ruokahalua!), tätä saat apteekeista. En tiedä ruokavaliotasi kuinka usein viikottain syöt kalaa, mutta suosittelen lisäksi kalaöljyvalmistetta (omega-3). Nämä sisältävät aivojen toiminnan kannalta tärkeitä rasvahappoja ja kehittävät keskittymiskyvyn ylläpitämistä.
      Muista, että Concertan säännöllisen käytön lisäksi juuri tuo ravintoarvoiltaan terveellinen ruokavalio on sinun kohdallasi ehdottoman tärkeää. Lisäksi suosittelen liikuntaa (lenkkeily, kuntosali yms) ja riittävän pitkiä yöunia, näin jaksat pysyä tavallisessa arki elämässä mukana.
      Onnea matkaan, kyllä sinä onnistut!
      Ps. Jätä kaikki huumaavat aineet pois lopullisesti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7716
    2. 108
      5901
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5157
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4526
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3210
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2957
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2908
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2434
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2036
    Aihe