Joustolaina

Ketään yrittänyt hakea joustolainaa ja tulee erikoinen päätös ruutuun?
itse yritin hakea, tuli hakemuksen laiton jälkeen:
"Hakijan täytyy olla täysi-ikäinen, Tulot x euroa / vuosi ja vakituinen työpaikka"
Olen neljääkymmentä käyvä, tulorajat ylittävä, ja vakituisessa työssä.
Toisella kertaa kone sanoi että tilinumero ei kelpaa.
Outoa.
Laitoin as.palveluun sähköpostia, mutta eivät ole vastanneet mitään.
5488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

että siinä todellakin kysytään VUOSItuloja ja muistini mukaan tilinro piti laittaa ilman sitä väliviivaa. mulle tuli just noi samat virheilm. mutta mulla oikseesti olikin omassa ilm. virheitä.

Äänestä

Minulla on kaikki kunnossa heidän laskelmien mukaan. Tienaan rittävästi, vakituinen 2006-, puhtaat paperit, vakituinen osoite yms. Kuitenkin en ole koskaan saanut hyväksytty hakemus. Että niin..

Äänestä
  • huomasin että vuosituloja kysytään, ja laitoin vuositulot. Vakituinen työpaikka ollut vuodesta 2001, tilinumeroon kyllä laitoin väliviivan. Mutta outoa kuitenkin heidän juttunsa, varsinkin yllä kirjoittajan tilanteessa. Saati sitten tässä että mikään kohta ei muka täytä heidän vaatimuksiaan.

    Äänestä

  • aloittaja tässä kirjoitti:

    huomasin että vuosituloja kysytään, ja laitoin vuositulot. Vakituinen työpaikka ollut vuodesta 2001, tilinumeroon kyllä laitoin väliviivan. Mutta outoa kuitenkin heidän juttunsa, varsinkin yllä kirjoittajan tilanteessa. Saati sitten tässä että mikään kohta ei muka täytä heidän vaatimuksiaan.

    Laitoin sinne sähköpostia ja kysyin miten ne sen laskee että hyväksytty vai ei. Ne vastaisi että on joku pisteiden lasku järjestelmä joka pitä ylittää joku tietty määrä että laina hyväksytään. Risicumilla samanlaista. Ei voinut vastata siihen miksi hakemus hylätään vaikka kaikki kohdat täyttyyvät 100%. En siis jaksaa yrittää koskaan uudestaan.

    Äänestä

ja yllätyin itsekin, sillä olin ihan varma, etten lainaa saa. Olin melkein koko viime vuoden vuorotteluvapaalla, ja vuositulot taisi olla 16 000 e. Virkavapaalla olen ollut nyt maalis-toukokuun ja hain lainaa maaliskuussa. Eikä tietty mitään tuloja noilta kuukausilta. Täysikäinen toki olen, yli 40 ja hyvä työpaikka jo 13 vuoden ajan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelevä nainen kirjoitti:

Ketään yrittänyt hakea joustolainaa ja tulee erikoinen päätös ruutuun?
itse yritin hakea, tuli hakemuksen laiton jälkeen:
"Hakijan täytyy olla täysi-ikäinen, Tulot x euroa / vuosi ja vakituinen työpaikka"
Olen neljääkymmentä käyvä, tulorajat ylittävä, ja vakituisessa työssä.
Toisella kertaa kone sanoi että tilinumero ei kelpaa.
Outoa.
Laitoin as.palveluun sähköpostia, mutta eivät ole vastanneet mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu