Olen toteuttanut unelmani ja saanut miltei valmiiksi ikkunaruuduista tehdyn ihka ensimmäisen kasvihuoneeni. Mul on kaksi komeata tomatin tainta odottamassa istutusta. Ostin myös yhden kasvihuone kurkun taimen. Muistan kun pikkutyttönä äitini aina kasvatti tomaatit ja kurkut eri kasvihuoneissa. Onko näin, eikö kurkku pidä tomatista vai voinko istuttaa samaan ansariin? Lisäksi huoneeseen laitan kolmeen kukkalaatikkoon kylvetyt rapeatsalaatit.
Ikioma kasvihuone
Eka mulla
5473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä kurkut ja tomaatit ovat samassa kasvihuoneessa ja hyvin viihtyy. Eivät toki kosketa toisiaan =) monilla kasveillahan on puolustuskemikaaleja joilla voivat haitata toistensa kasvua... yleensä eri paikkaan laiton syy on erilaiset vaatimukset lämpötilassa ja kosteuksissa.
sanotaan, ettei kurkkua ja tomaattia samaan kasvihuoneeseen. Omakohtaistakin kokemusta on, ei onnistunut. Tietysti voi olla merkitystä minkä kokoinen kasvihuone on. Kaverikaan ei saanut menestymään, erillisissä kylläkin.
Meillä on kasvanut varmaankin 10 vuotta samassa kasvihuoneessa vierekkäin ja hyvin menestyvät. Ei ole mitään syytä miksei menestyisi. Ei ne mitään taistelukaasuja eritä. Vanha uskomus tuo! Molemmissa on tälläkin hetkellä isoja raakileita tulossa.
Netissäkin luki näin ammattilaisen vastaus:
"Rakennamme viiden neliön kasvihuoneen. Olen lukenut, että kurkkua ja tomaattia ei saa kasvattaa samassa huoneessa. Pitääkö paikkansa?
Kurkkua ja tomaattia voi viljellä samassa kasvihuoneessa. Koska niiden kasvuvaatimukset ovat hieman erilaiset, se tulee ottaa huomioon viljelyssä. Kurkkukasvit kasvavat ja kehittyvät nopeasti ja ne kylvetään hieman myöhemmin kuin tomaatit. Taimet viihtyvät hieman korkeammassa lämpötilassa kuin tomaatintaimet, joten ne kannattaa sijoittaa huoneen aurinkoisimpaan ja lämpöisimpään paikkaan. Kurkut kuluttavat runsaasti vettä, tomaatit niukemmin. Erilainen vedentarve on otettava kastelussa huomioon. Tautien ja tuholaisten suhteen kurkun ja tomaatin kasvatuksessa samassa huoneessa ei ole vaaraa. "
Kun vaan kastelee erilailla ja pitää huolen tuuletuksesta ja muista vaatimuksista (sijoittelee toiset enemmän paahteiselle seinustalle) niin varmasti kasvaa samassa. Tule meille katsomaan satoa jos et usko!
on kun kerran niin sanot. Tuossa ei kerrottu onko ne samassa mullassa vai jossain kasvusäkissä. Ehkäpä minäkin sitten ensi kesänä uskallan taas kokeilla.