Rintasyövän etäpesäke keuhkoissa?

Minulta on leikattu rintasyöpä viime syksynä ja olen saanut sytostaattihoidot ja sädehoidot. Nyt viime käynnilläni lääkärissä kysyin, että voinko nyt sanoa, että syöpä on poissa. Lääkäri sanoi, että voit.
Keuhkoissani kuitnkin TT-kuvassa näkyi jotain ja nyt joudun menenmään magneettikuvaan vielä,Voiko sitttenkin olla etäpesäke keuhkoissa vai mikä?
Kerokaa jos on omakohraisia kokemuksia ja kommentoikaa.
Kiitos!
43074
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minulla sama homma. Rintasyöpä leikattiin 2007. Tänä keväänä oikea keuhko täyttyi nesteestä ja koska punkteeraus ei auttanut, neste tuli takaisin joka punkteerauksen jälkeen, keuhko leikattiin kaksi ja puoli viikkoa sitten. Nesteen kertymisen syynä on etäpesäkkeet keuhkossa ja keuhkopussin pinnassa.

Aina on mahdollista että syöpä leviää. Mutta ota askel kerrallaan. Älä hätäile etukäteen, koska hälytys voi olla myös väärä, eli jotain ihan vain harmitonta löytyy. Ehkä vesirakkuloita. Toivotaan, että se mitä löytyy on harmitonta.

Äänestä
  • keuhkoleikkauksesta.
    Mitä nuorempi potilas ...sen kipeämpi on.
    Tsemppiä toipumiseen ja...
    Toivottavasti vain väärä hälytys ap:llä.

    Äänestä

löytyi munuaissyövän yhteydessä molemmista keuhkoista "etäpesäkkeet" ja yli vuoteen ei ole tapahtunut minkäänlaista kasvua niissä.Vuoden päästä vielä TT-kuvaus.

Äänestä

Jos etäpesäkkeet ovat alle 3.5cm ja ne ovat vain keuhkoissa eivätkä ole kasvaneet vuoteen ja niiden pahanlaatuisuudesta ollaan varmoja suosittelen tuhoamaan ne

Äänestä

Kommentoi aloitusta


M9nna kirjoitti:

Minulta on leikattu rintasyöpä viime syksynä ja olen saanut sytostaattihoidot ja sädehoidot. Nyt viime käynnilläni lääkärissä kysyin, että voinko nyt sanoa, että syöpä on poissa. Lääkäri sanoi, että voit.
Keuhkoissani kuitnkin TT-kuvassa näkyi jotain ja nyt joudun menenmään magneettikuvaan vielä,Voiko sitttenkin olla etäpesäke keuhkoissa vai mikä?
Kerokaa jos on omakohraisia kokemuksia ja kommentoikaa.
Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu