java sertifikaatit

--------------

Mitäs olette mieltä näistä java-sertifikaateista? Onko näillä mitään tekemistä käytännön kanssa? Mielestäni asiasta kertoo melko hyvin se, että on kirjoitettu kasa kirjoja tyyliin "How to pass the java certificate exam", eli kirjat ovat itseasiassa jippoja siitä, miten koe läpäistään..

Itseni (takana reilu kolme vuotta java-kehitystä) pitäis vissiin hommata ko sertifikaatti. Netissähän on saatavana simulaattoreita ko testiin. Näitten simulaattoreiden pohjalta voikin sitten vetää johtopäätökset, kun kysymykset ovat tasoa:

"Mitä tämä maailman/universumin surkein ja epäselvin java-ohjelma, jota et ikinä tulisi tekemään, printtaa ulos kun se ajetaan (ja joka kaiken lisäksi on kompa tai komman kompa)", tai..

"Mikä on oikea metodin nimi kutsuttavaksi kun käytetään tätä frameworkkia, jonka normaalisti katsoisit APIsta, tai jonka esim Eclipse automaagisesti tarjoaa.."

Paras esimerkki web-component developer simulaattorista oli tyyliin:

mitä seuraava jsp-koodi tekee kun se ajetaan ensimmäisen kerran:




a)tulostuu value of i is 1
b)tulostuu value of i is 0
c)tulostuu value of i is 2
d)compile error

ja oikea vastaushan oli tietenkin tuo d, koska expressionissa oli välilyönti väärässä paikassa..

Itseäni ainakin sylettää suunnattomasti tällaiset kompakysymykset, APIn ulkoaopettelut, koodit-jotka-ovat-niin-huonoja-ettei-niitä-voi-ymmärtää - kysymykset, pilkun*ussinnat

Mitä kokemuksia muilla on näistä sertifikaateista? Oletteko suorittaneet? Mitkä sertifikaatit? Monenellako kerralla? Oletteko käyneet preppauskursseja? Onko niillä mitään tekemistä käytännön osaamisen kanssa?

2

896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwåpeoqwe

      sillä ei ole mitään väliä mitä paskaa kysymykset on tai kuvaako ne pätkääkään osaamisen tai kompalukemisen tasoa, vaan sertit vaan on niin iso pisnes it-firmoille että ne on sen takia olemassa.

      • pointti kieltämättä

        sääli vain että ko sertifikaatti on jonkinmoinen standardi kompetenssin mittaamiseen..

        eli kuten tavallista asioista pihalla olevat pomot pitävät näitä papereita "osaamisen osoituksena". Ko sertifikaatti taitaa kyllä loppupeleissä osoittaa vain sen, että sen hakija
        a) kykenee pilkun*ussintaan
        b) on valmis uhraamaan aikaansa (pelkkää) testiä varten opetteluun
        c) kykenee muistamaan vaikka puhelinluettelon ulkoa jos haluaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      161
      3271
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3032
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      112
      1565
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      155
      1304
    5. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      73
      1139
    6. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1097
    7. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      963
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      24
      938
    Aihe