Hei. Meillä on viime kesänä istutetut Pirja- ja Huvitus -lajikkeiset omenapuut pihallamme (asumme Oulunseudulla). Puut elivät hyvin syksyn. Vielä nyt keväälläkin puut näyttivät voivan ihan normaalisti. Silmut turposivat ja lehdet tulivat vihreille aluille (eivät vielä puhjenneet). Nyt kuitenkin on jo 2-3 viikkoa kulunut, ja lehtien aukeaminen ei ole edistynyt. Lisäksi supussa olevien lehtien aiheet ovat mustuneet ja käpristyneet kärjistään molemmissa puissa. Kuolevatko puut, vai mikä ihme niitä vaivaa.
Käpristyneet ja tummuneet omenapuiden lehtien alut
3
3629
Vastaukset
- veikkaan.
Menivätkö ne viime syksynä normaalisti lepotilaan, vai pitivätkö lehtensä vielä kun muut puut olivat jo pudottaneet omansa?
Lannoititko niitä (muulla kuin syyslannoksella) viime kesänä vielä juhannuksen jälkeen? Liian runsas lannoitus enne juhannustakin voi aiheuttaa paleltumisen talvella.
Se, että silmut eivät jaksa avautua, vaikka keväällä näyttävät ihan normaaleilta, on melko selvä paleltumisen merkki.- olisikko
puut paleltuneet talvella. Meillä omenapuiden paleltumisvaurio (esim. oksan kärkien paleltuminen) näkyy selvästi siten, että paleltuneisissa osissa silmut eivät lähde kasvamaan ollenkaa, kun taas paleltumattomat osat kasvavat aivan normaalisti.
Itse lannitin joskus alkuun omenapuitani aivan liikaa ja muutamiin puihin jäi vielä talveksikin vihreitä lehtiä. Olin aivan varma, että puut paleltuvat talvella pakkasilla, mutta keväällä nämä oksat joihin lehdet jäivät ilmeisesti kylmivät, mutta muu puu alkoi kasvaa aivan normaalisti. Tarkoitan tuolla vain sitä, ettei omenapuu välttämättä kuole siihen, jos puu ei ehdi syksyllä siirtyä kunnolla talvilepoon.
Kiinnoistaisi tietää onko kysyjä lannoittanut puita jollain lannoitteella tänä keväänä ja olisikko mahdollista, että lannoite ei olisi ollut sopivaa omenapuille tai sitä on tullut annettua liikaa ?
- omenoistahaaveilen
Mulla paleltui nyt keväällä kahden viimesyksynä istutetun omenapuun vähä avautuneet silmut. Niissä oli jo vihreetä näkyvissä. Puiden okast on terveen näkösiä mutta vieläkin ilman lehteä. kuoleeko puut? Onko omenalla uinuvia silmuja jotka herää myöhemmin? Kuoleeko nuo puut?
Kyse on pirjasta ja moskovan omenapäärynästä. Molempien pitäisi menestyä hyvin vaasan korkeudella missä asumme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup665151Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1293757Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua483194Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652257Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4501964Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.771648- 631365
- 641306
- 2611107
- 471082