Eihän hevoselle kesälaidun oo välttämätön? Jos se kuitenki saa olla tarhassa (ei yön yli eikä siellä oo ruohoo eikä mitää "ylimäärästä" mitä se vois syyä) ja sinne viiän aina päiväheinät (aamu ja ilta ruuat/heinät annetaa tallissa) nii onko sillä muute iha tavallinen ruokinta että saman verran kaikkii kivennäisii kauroja yms. mut päiväheinät viiän ulos? Ja tää on tyhmä kysymys mut en tiiä kuitenkaa vastausta, että annetaanko aamulla hevoselle vaan heiniä vai samalla tavalla kaikki kivennäiset ja kaurat yms. ku illalla? Ja jos hevosella on on koko ajan samanlainen liikunnan määrä, että esim. kesällä ratsastetaa iha samalla tavalla ko talvella? Vaikka nyt 5 kertaa viikossa...
P.S. Kysyn nää iha mielenkiinnosta että en oo todellakaa hankkimassa hevosta ko kokemustakaa ei oo ees vuotta, mut ois näin "ajoissa" iha kiva tietää.
Laidunkaudesta?
1
453
Vastaukset 1
- Pienen tallin pitäjä
No ei se välttämätön ole mutta kyllä sen aikaa mitä suomessa on vihreetä jokaisen hevosen omistajan pitäis ajatella hevostaan ja antaa sille mahdollisuus syödä vihreetä.
Vihreestä saa kaikkea mitä tarvitsee (paitsi suolaa)
oot varmaan nähnyt hevosia jotka on upeassa karvassa ja suurin osa paljon paremmassa lihaskunnossa kuin ennen laidunta.
ja tässä puhun tietty kunnon laitumesta enkä mistään missä hevonen vaan oleilee eikä syötävää ole riittävästi!
Eli josllei hevosella ole todettu mitään syytä ettei vihreetä sais syödä niin se on jo melkein julmuutta pitää kuivalal heinällä kesän yli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092300Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???26954- 71902
- 103896
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha568830- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik25624- 64606