Oripään suviseurojen seurakenttä on savuton. Kentällä ei saa tuprutella tupakkia. Samoin vessoissa tupakointi on ehdottoman kiellettyä. Tupakkeja ja tupakointivälineitä ei myydä edellisten suviseurojen tapaan lainkaan.
Tupakointi on sallittu ainostaan vain "omalla tontilla".
Mielellään ei poltettais edes oman vaunun lähistöllä.
Jos joku halajaa polttaa tupakkia, niin voisi nähdä sen verran vaivaa, että menee siksi aikaa suviseura-alueelta pois.
Tupakointi on sallittu ainostaan vain "omalla tontilla".
Mielellään ei poltettais edes oman vaunun lähistöllä.
Jos joku halajaa polttaa tupakkia, niin voisi nähdä sen verran vaivaa, että menee siksi aikaa suviseura-alueelta pois.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Lakihenkisyys iskenyt taas nuijan pöytään, kah kelmiä kun se liero luikertelee kaikkialle...
Mitä SRKn puhujat siihen sanoo joutuvat juoksemaan kilometri tolkulla että saavat savuuttaaa !!!
Mun mielestä on erityisen hyvä asia, että tupakointi on päätetty kieltää seurakentällä. Siihen on kaksi syytä.
a. tulipalovaara ja tupakantumpeilla roskittaminen
b. myös savuttomat joutuvat kärsii tupakin savusta = terveysvaara
Eihän baareissakaan saa enää polttaa. Ja moni sairaala ja terveyskeskuskin on julistautunut savuttomiksi!
Kaivapa arkistosta aivan ensimmäisä viestejäsi esille ja lue niitä. Sinulla oli silloin vielä anteeksipyytävä viestikin siellä kun olit puhunut väärin.
Nyt olet kaikka muuta ku oikealla asialla.
Näin se huono seura hyvät tavat turmelee
Terv. Pettynyt
Ja savuttomat ? mitä hourit sehän on ulkoilmaa !!!
Milloinka tallattu kenttä palaisi ???
Pitää heittää takaisin vai !!!
se suviseura-alue vain tallattua kenttää? Eikö siellä olekaan mitään semmoista, mikä voisi helposti syttyä palamaan?
on terveysriski. Ei tupakoinnin vastustaminen ole mitään lakihenkisyyttä, vaan terveyden edistämistä. Jos vl-uskova saa turmella terveyttään (ja ruumistaan, mikä apostoli Paavalin opetuksen mukaan on Pyhän Hengen temppeli) vaikkapa tupakalla niin saakoon minun puolesta. Silti terveyden puolesta toimiminen ei ole lakihenkisyyttä. Vai onko tupakointi autuuden ehto?
Sinä ja kiellon päättäneet !!!
Lakihengestä ja tupakoinnista !!!
Yhessä sairaalassa tääläpäin oli tupakointi kielto sisätiloissa, ja tupakoitsijat joutuivat menemään ulos tupakalle !!!
Seillä uljona kärjötti nyt yksi sairaanhoitajatar joka meni niin lki seinää kuin mahdollista...
Mutta seinässä' oli ikkuna ja se oli raollaan ja siellä istui tupakkia vihaava lääkäri...
No nyt kävi niin ilkeästi ettö svua pääsi pikkuisen sisällekkin ja lääkärin herkkä nenä sen saavutti itse teossaan; a viivana pihalle ja tuon sairaanhoitajattaren kurkkuun ja huusi MINULLA OLIS OIKEUS Tappaa sinut kun saastuta toisiakin tupakillasi...
Oikeuteenhan asia meni jota en tarkemmibn tiedä kuis sin kävi...
MUTTA LAKIHENKEÄ on tupakkaakin vastaan ,, juu itse SAATANA on sebkin lain keksinyt...
pienimmät seura vieraat, jotka joutuvat savuttelijoiden uhriksi? Eihän tuo tupakanpoltto muutoinkaan kuulu uskovaiselle ihmiselle, sillä sehän on julkisynti, sanoipa joku tupakki narkomaani mitä lystää.
Tunnetusti lesdatiolaisten seuroissa on PALJON pikkulapsia, jotka ovat ihan aikuisten armoilla. Joten vähintä mitä voi tehdä on jättää tupakit kokonaan kotiin ja täyttyä Jumalan Sanalla ja sen myötä tulla hengellisesti ravituksi, niin ettei enää tee mieli myrkyttää itseään, eikä toisia.
Mutta kuulisipa nuo sanat ne tuhannet tupakoitsijat, jotka seurakentällä ravitsevat sieluaan tupakalla, kun jeesuksen veressä ei ole voimaa päästää heidät tupakan himostaan ja orjuudestaan.
Seuroissa olisi paljon mieluisampaa olla, jos tupakoitsijoita ei siellä näkyisi.
Ainakin minulle tulee paha mieli ja olo heitä katsellessa ja eikä he näytä uskovaisilta ollenkaan, paremminkin kaupungin katujen rähinöitsijöiltä.
Oletko lukenut liikaa lakikirjaa, vai onko tämä hengellistä saastetta !!!
kirjoittaessasi näitä tekstejäsi?
En kyllä yhtään ihmettele, että sinulle avioero tuli, vaikutat todella ilkeältä ihmiseltä!
Ei kukaan nainen noin ilkeää ota!
Jos ottaa, niin sääliksi käy kyllä sitä naista!
Mistä tuo tieto on peräisin. Jos se on totta, pitää alkaa kiireesti pakkaamaan suviseura kapsäkkiä.
Meinaisin ensin, etten lähde sinne kärsimään tupakansavusta.
Ettei vaan olisi uutisankka! Minun uskoni kyllä vahvistuu roimasti tämän uudistuksen johdosta ja alan muutenkin arvostaa suomen rauhanyhdistyksen keskusyhdistystä tämän verrattoman asian korjaamisen johdosta.
Nyt saa vakaskin mennä kauemmas savuttelemaan, saan istua rauhassa ison teltan ulkopenkeillä ilman pelkoa, että viereen tulee se nuorisoporukka räkimään.
Mutta entäspäs jos nämä tupakoitsijat ovatkin niin ilkeätä porukkaa, etteivät noudata tupakointiohjetta, alanko silloin rähisemään ottaen ohjat omiin käsiin.
TUPAKKA VAHVISTAA USKOA !!!
Tunnen sinut tupakan orjaksi vakas riepu, mutta ei se tarkoita, että uskoni tupakasta riippuu, vaan siitä, että Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistys ottaa meidän tupakoimattomien toiveet huomioon seurajärjestelyissään.
Se on suuri ja kallis asia. Tupakointi kun on saatnana palvomista. Maailmallista se ainakin on ja siksi uskovaiselle sopimatonta.
Sinut on helppo tunnistaa suviseurakentältä, kun kuvasi on täällä ja jos vielä imet norttia seurakentän laidassa. Aijotkos sinä muuten noudattaa näitä tupakointirajoituksia.
Vessoissakin nuoriso ennen tuohusti tupakoillaan.
Kerran kimpausin, kun viereisestä wc.n loossista alkoi tupakka kärytä. Kohottauduin katsomaan ja mitä näinkään, nuori jätkä siellä ahmi savuketta samalla kun ähki tulemaan sontaa. Minuun iski poikasmaisuus ja viskasin puolikymmentä wc-paperirullaa jätkän niskaan ja lähdin samalla naurua pidätellen pois.
TaSAVERTAINEN KOHTELU tupakoivillekkin; muuten SRK on didkimineeraaja ja tekee laittomuutta kun erottellee ihmiset tupakoiviin ja tupakoimattomiin....
Erotellaanhan tupakoivia muuallakin, ei vain suviseuroissa. Mutta mistähän mahtoi olla peräisin tämä tieto tupakointirajoituksista, kun niistä ei suviseurasivuilla puhuta mitään
Vain huuliuutinen !!!
ollenkaan, millainen on Suomen tupakkalaki?
Suurinpiirtein tiedän: Tupakkaa ei saa myydä alle 18-vuotiaille. Tupakkaa saa silti polttaa vaikka kymmenvuotias, tupakan hallussapito ei ole rikos.
Tupakkalaki on siis vielä kovin löyhä.
Tupakan välittäminenkään alaikäiselle ei ole kiellettyä, mutta uskovaisina ymmärrämme sen olevan moraalitonta ja siksi tuomittavaa.
Käytännössä uskovaiset eivät välitä moraalittomuussäännöistä höykäisen pöykäystä, siis kun on kysymyksessä tupakan hallussapito ja ostaminen alaikäisille.
Myuös nuuskatuotteet ovat uskovaisten suuressa suosiossa ja se on kyllä kaksinaismoraalitonta, että ruotsista käydään sitä hakemassa iso lasti ja tietysti muillekkin, ei vain itselle.
Että tupakoinnissa on kysymys moraalittomuudesta ja se tulee sitä kautta myös synniksikin, vaikka synniksi sitä ei haluta missään muodossa kutsua.
Mutta uskoisin ettei etes suomessakaan saa kohdella eriarvoisesti ihmisiä !!!
Jos suviseuroissa on rajoitettu tupakanpolttoa joissakin kohteissa, niin se ei ole vielä mitään eriarvoista kohtelua.
Meillä täällä suomessa moni työpaikka, varsinkin keskussairaalat, jopa kunnat ovat julistautuneet savuttomiksi, mutta sehän ei merkitse sitä, ettei tupakoitaisi.
Tupakkalaki tiukentuu koko ajan suomessa ja nyt ajetaan tupakoita pois näkyviltä kaupan kassojen luota. Kannatan lämpimästi tätä uudistusta, mutta tupakoitsijat tietysti vastustaa kaikkea rajoituksia.
Tupakka katokset jokaisen ryn pihalla !!!
Jollei tupakkahuoneita rakenneta !!!
Siihenhän ei lakihenki anna kuitenkaan lupaa !!!
Tupakanhimo on joillakin vl-läisillä niin kova, että se voittaa seuratilaisuudet ja
Jumalan sanan!
Tupakalle pitää päästä vaikka henki menis!
onhan niillä oma paikka tupakoitsijoille ry.llä.. ei siinä mitää katosta pakko ole olla eikä olekkaan,, sairaaloissa se on eri asia,, oyks,ssakin on tupakointi katos,, sairalan pihalla.. ei meillä kotonakaan mitää omaa katosta ole,, noille tupakoiville,, ulkona ne polttaa ,,kesällä. talvella saunassa,,
TUPAKOINTI SUVISEURA-ALUEELLA
Oripään lentokenttää isännöi Turun lentokerho, jonka tavoitteena on omassa toiminnassaan jo turvallisuussyistäkin pitää alue savuttomana. Lentokenttä sijaitsee kuivalla harju- ja metsäalueella.
SUVISEUROISSA TUPAKOINTI ON KIELLETTY
- paloturvallisuussyistä lentokonehallien ja polttoainetankkien läheisyydessä sekä kuivilla syttymisherkillä alueilla, erityisesti kanervikoissa
- seurateltassa ja sen välittömässä läheisyydessä väkijoukoissa
- seurakentällä kuunteluun varatuilla penkkialueilla
- ravintola-alueella, mukaan lukien ruokapöydät ja asiakasjonot
- ravintolan ja vastaavien alueiden omavalvonta-alueilla
- seuramyymälöissä ja kaikissa toimistoissa
SUVISEUROISSA TUPAKOINTIA TULISI VÄLTTÄÄ
- keskuskenttäalueella väkijoukoissa
- paloturvallisuussyistä majoitusalueilla liikuttaessa
Jos tupakoit majoitusalueella, tupakoi vain omalla tontilla ja huolehdi tumpit turvalliseen astiaan. MIssään olosuhteissa tupakantumppeja ei saa heittää maahan, vaan ne on jätettävä asianmukaiseen turvalliseen astiaan. Suviseurojen jälkeen kaikki maahan heitetyt tumpit joudutaan keräämään pois, mikä on erittäin työlästä.
Rajoitukset on tehty turvallisuuden, yhteisen hyvinvoinnin, viihtyvyyden ja terveyden vuoksi sekä haittojen minimoimiseksi.
Sekä tupakoivien että tupakoimattomien on hyvä säilyttää toinen toisensa kunnioittaminen ja keskinäisen rakkauden vaaliminen tupakointia koskevissa asioissa.
Suviseuroissakin halutaan noudattaa tupakkalakia, joka pyrkii vähentämään tupakointia. Lain taustalla ovat tupakan aiheuttamat vakavat terveys- ja muut haitat, joille altistuu myös tupakoimaton henkilö tupakoivien läheisyydessä.
Laissa on omana lukunaan "väestön suojaaminen ympäristön tupakansavun aiheuttamilta terveyshaitoilta". Suviseuroissa ei myydä tupakkaa eikä tupakointituotteita.
Kirjoittajan oma kommentti:
Todella hyvää ja ansiokasta tekstiä, mutta tekstin laatija on visusti hiljaa siitä, mistä nämä teemat ovat lähtöisin.
Minäpä sanon, että ne ovat lähtöisin täältä meidän ikiomalta kesksutelupalstaltamme.
SRK:ssa luetaan tarkkaan tätä palstaa ja meidän vinkeistämme otetaan oppia.
Toinen on tupakkalaki, jonka verukkeella tupakoinnista uskalletaan kirjoittaa näinkin rohkeasti, vaikka tupakointi on lestadiolaisuudessa paremminkin hyve kuin pahe. Vasta pakon edessä lestadiolainen uskovaisjoukko alkaa vaalimaan tupakan vastaista elämäntapaa, kuten maallisen lain.
Taivaallinen laki kun ei heidän mielestään tunne eikä tuomitse tätä kieroutunutta elämäntapaa, vaan sitä on pakko rajoittaa maallisen lain tähden.
Edelleenkään tupakkakirjoituksessa ei neuvota vanhempia ja raskaana olevia äitejä luopumaan tupakoinnista lapsista puhumattakaan.
Olen ihan varma, että tupakoijat siellä kentällä eivät noudata näitä sääntöjä, vaan kapinoivat niitä vastaan uhmamielellä.
Kuvitelkaa, että tupakasta nauttivan täytyisi kävellä keskuskentältä jonnekkin ulommas himojaan tyydyttämään.
Kehoitan teitä kaikkia tupakoimattomia seuravieraita huomauttelemaan niille tupakoiville, jotka röyhkeästi esim. ulkopenkeillä vetävät röökiä.
Jos tupakoiva ei rakkauden neuvoja noudata, ei teidänkään tupakoimattomien tarvitse olla nöyrästi hiljaa ja kärsiä kun vieressänne se nuori lökäpöksynuori vetelee sätkää törstin näköisenä.
Käsite lakihenkisyys, vieläkö se on voimissaan, vieläkö siitä seuroissa muistutetaan? Milloin ollaan lakihenkisyyden synnissä?
Käsittääkseni maallisen lain soveltamista taivallisen lain kanssa ei ole ristiriitaa.
Tupakkalaki on maallinen, taivas ei sitä tunne, mutta voidaanko siltikään sitä ohittaa olan kohautuksella. Uskovaisia koskettaa myös maalliset lait, taivalliset lait eivät vapauta maallisista laeista.
Kun kerran on säädetty tupakkalaki, niin sitä tulee uskovaistenkin noudattaa.
On kieroutunutta uskoa sellainen, jossa joku maallinen laki sivuutetaan uskon varjolla. Uskon lakiin ei ole kirjattu tupakanpolton syntiä, mutta ei varmasti ole väärin, jos se sinne kirjattaisiinkin.
Eihän ole lakihenkisyyttä tai väärin, jos jotkut meistä pitää tupakanpolttoa syntinä.
Sitten poltellaan vaunussa ja teltassa.
PITÄÄÄ SAADA SAVUTELLA KUKA VELI TOMMOSIA SÄÄÄNTÖJÄ KEKSII.
nopeammin päästään jumalan seuraan eikä rasiteta nuorempia
Julkista sanaa asiasta:
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Suomalaiset haluavat kieltää tupakoinnin massatapahtumissa/1135247041835
päivänsankari Johannes Kastaja oli "ehdottoman raittiuden mies", mutta kuinka tupakointikielto ei kuulukaan vl-raittiuteen? Turmiolan Tommi oli aikoinaan raittiusopetuksen esimerkki eikä alkoholi tai tupakka sopinut raittiille. Mutta eipä taida vl:lla olla muuta hupia tai huumetta kuin tupakka uskonhuumeen lisäksi ja ainoa lomaretki tehdään lesta-lesta-suurleirille!
savuutella, yleinen paine on niin paheksuva, että saa savuuttelija yleistä lokaa niskaan.
Parempi tyytyä pureskelemaan nikotiinipurkkaa, menee se muutama päivä niinkin.
saa vain tuprutella, hyvä niin. Muualla tupruttelijat kohtavat yleisen paineen, ja eivät uskalla tupruttelua harrastaa.
Laki kieltää yleisesti tupakoinnin tilaisuuksissa joissa on lapsia.
Varatkaa nikotiinikorvausvalmisteita riittävästi matkaan.
Hyvä päätös!
En kyllä ymmärrä miksi se tupakka on edes sallittu lestoille, jää koukkuun ja on epäterveellistä, myös odottavalle äidille ja perheen lapsille.
puhujia, pappeja, SRK:n johtohahmoja ja varakkaita lessuja.
Ehkäpä savuttomuus koskee ennen kaikkea naisia, varsinkin raskaana olevia naisia, nuoria, lapsia ja köyhiä lessumiehiä. Niinkuin kaikki muutkin lessusäännöt, olipa sitten kyseessä hyvä tai huono sääntö, on säännöissä poikkeamisvara varakkuuden ja sukupuoleen sidottu.