Suhde oinaan kanssa ohi, onneksi.
Onko muilla samanlaisia kokemuksia, oinas oli tosi usein kauhean pahalla päällä ilman mitään syytä? Seurassa taas kuin itse aurinko.
Myös keskustelu oli vaikeaa, miltei mahdotonta. Oinas ymmärsi tahalleen väärin ja kiihtyi nollasta sataan parissa sekunnissa.
Pahantuulinen oinas
9
1396
Vastaukset
- Oinaan EX
Tismalleen samoja juttuja meillä, aina piti varoa sanojaan ja omia tunteita, ettei vaan suuttuisi oinas, sitä mökötyksen määrää ei selvinpäin meinannut kestää, vaan eipä kyllä mikään auttanut, mökötettiin silti, vaikka kuinka olisin yrittänyt asiat mielikseen järjestellä.Ikinä en ymmärtänyt syitä moiseen kenkkuiluun, kai se vaan oli se kelju ja kypsymätön luonne ja oinaan perustyytymättömyys kaikkeen.Nyt ollaan erossa oltu puoli vuotta ja elämä hymyilee, niin minäkin.Oinas yrittää lämmitellä suhdetta, vaan myöhäistä on, en koskaan enää haksahtaisi ja pilaisi omaa ja "hänenkin elämää"...vaan oli se kokemus sinänsä!!!Vaikea oli ainaskin tämä oinas, eikä kyllä ole halua enää muitakaan kokeilla, mulle sopii tasaisempi mies!
- vaikea luonne
Olen tuntenut kaksi oinas miestä ja kumpikin aivan samanlaisia pettureita ja valehtelijoita. kumpikin myös suurissa raha vaikeuksissa,velkojen takaisin maksulla ei ollut kiirettä. Suuri suisia puheissaan.
- Oinas____
vaikea luonne kirjoitti:
Olen tuntenut kaksi oinas miestä ja kumpikin aivan samanlaisia pettureita ja valehtelijoita. kumpikin myös suurissa raha vaikeuksissa,velkojen takaisin maksulla ei ollut kiirettä. Suuri suisia puheissaan.
Ei kaikki oo samanlaisia...kuten sanoiot että "samanlaisia pettureita ja valehtelijoita"
Ite ainakin oon rehti ja uskollinen...eli ei saa yleistää! Sama pätee tohon rahapuoleen!
Tietty me suututaan joskus aivan pienestä tyhmästäkin asiasta...mut ei meitä aina kannata ottaa tosissaan..ku ei me olla, pitkävihasii yleensä...mut tietty on poikkeustapauksiikin :) no kuitenkin :D Kuka ois sanonnu et me helppoi ees oltais??
Meissä on haastetta...ja vain vahvat ihmiset pystyy oleen meidän kanssa...tarkotan henkisät vahvuutta...kannattaa pitää mieleen tää: Älä yritä alistaa Oinasta...mutta älä anna Oinaan alistaa itseäsi! - tietty poikkeuksiakin on
Oinas____ kirjoitti:
Ei kaikki oo samanlaisia...kuten sanoiot että "samanlaisia pettureita ja valehtelijoita"
Ite ainakin oon rehti ja uskollinen...eli ei saa yleistää! Sama pätee tohon rahapuoleen!
Tietty me suututaan joskus aivan pienestä tyhmästäkin asiasta...mut ei meitä aina kannata ottaa tosissaan..ku ei me olla, pitkävihasii yleensä...mut tietty on poikkeustapauksiikin :) no kuitenkin :D Kuka ois sanonnu et me helppoi ees oltais??
Meissä on haastetta...ja vain vahvat ihmiset pystyy oleen meidän kanssa...tarkotan henkisät vahvuutta...kannattaa pitää mieleen tää: Älä yritä alistaa Oinasta...mutta älä anna Oinaan alistaa itseäsi!Mutta kummasti nuo tähtimerkit jotain osviittaa antaa.Meitä oli kaksi vahvaa,itse olen vesimies. Aurinkoista kesää sulle!
- Dellux
Itse olen syyllistynyt joskus samaan. Myönnän tämän täysin enkä suinkaa siitä ylpeä ole. Kysymys on kaiketi ollut siitä että kun oinaan on vaikea puhua asioista siinä vaiheessa kun/jos suhde yhtään rakoilee, tai on pettynyt toiseen hän paisuttaa siitä lähtien pienimmänkin "ongelman" suuren suureksi jotta sinä ymmärtäisit lopettaa koko jutun. Siinä vaiheessa kun hän itse tajuaa sen että oli totaalisen ilkeä idiootti pelle, saa hän tässä vaiheessa ihanan puolensa taas esiin. Meidän oikkujen olisi syytä tiedostaa ja kertoa kumppanille tämä asia jo ihan alku metreillä ja miettiä että miten siinä kohtaa edetään koska oinas sen kyllä tietää. Minä en tämän takia enää edes uskalla lähteä kokeilemaan mitään vakavempaa koska tiedän ongelmani ja koitan sitä itselleni tolkuttaa että avaa nyt v*ittu se suusi silloin kun oikeasti pitää puhua. Se on yksi niista pahimmista oinaan monista kulmakivistä ja karikoista. Me jotenkin oletamme toisen lukevan ajatuksemme.
- aggressiivisia
25 vuoden kokemuksella allakirjoitan joka sanan ja vielä lisään että vanhemmuutteen vaab pahenee.Tavallisetkin asiat sanotaan vihaisesti, aivan kypsynyt.
- oinastyttö
mie huomaan itessäni ainaki tuota samaa, oinasnainen ku olen. En kyllä silti tiiä miks :D välillä vaan tajuun haastavani tarkotuksella riitaa, vaikka tuntuu etten silti haluu riidellä. Huomionhakua kenties?
- oinas..
Ihan ku mun suusta. Itsekin siis oinastyttö. En kyllä joskus tajua miten poikaystäväni kestää minua =DD
- oinasmurkku
Joo kokemusta löytyy,itsenikanssa.
Oinasnainen ja aina välillä pahalla tuulella ilman että käsitän sitä itsekkään.
lyhyt pinna. Vähänkin ku mulle huomattaa uuseemman kerran jostakin saatan hebata ja tiuskaista jotankin takaisin. Ei mulla niin mee kavereitten tai tuttujen saati sitte tuntemattomienkaa hermot yhtä nopeesti ku kotona tai parisuhteessa. Just niitten Läheistempien ihmistenkaa.....
Varsinki äidinkanssa. En siädä siltä yhtään huomautusta mistään ja haastan riitaa oikeestaa tahalleen.
Isän kanssa taas enemmin ollaa ku enkeli ja loukkaannutaan jos siltä tulee jotaa pahaa sanottavaa
ja vetäydytää kuoren sisää miettimää etteikö se enää rakasta, vai teinkö oikeesti jotaa väärin?
Mun tillanne nyt varmaa johtuu vaikeesta murrosiästä, mutta haluaisin muuttua ...
enkä loukata enää ketää, en varsinkaa mulle tärkeit ihmisiä.
äitiki itkee,ettei oo kasvattanut tällästä ja mitä se on tehny ku kohtelen sitä niin huonosti?
tekee ihan pahaa kattoo sitä ja usein pyyänki anteeks mut aina sama toistuu...
oon koittanu parantaa välini ja olla kiltimpi....
miks se onnistuu kavereittenkaa paremmin ku porukoittenkaa?
Kai tää on vaa sitä murrosikää?
ohimenevää?
Mitä mun pitäis tehdä?
Miten hallita raivoa paremmin?
en todellakaan halua jäädä tälläiseksi
ja oon koittan jo muuttuu, välil mä jo osaan hallita raivoni mutta toisinaan taas en......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1061918- 2421696
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos611086Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311030Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K62980En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k66949Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉63838Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37837The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut6821Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49805