Tähtäisemmä on yksi kypärä mutta en osaa päättää ottaisinko crossin vai umpinaisen. Crossi näyttäisi paremmalta (tiedän, ei pitäisi ajatella pelkkää ulkonäköä mutta esteetikkona sille ei voi mitään.. ) mutta umpinainen on kätevämpi. Kumpaa suosittelisitte?
Kuvat:
http://www.motokomeetta.fi/tmp/04_shop_pkuva5301EC8A.jpg
http://images.leatherup.com/images/product/large/TS-41-PC-7-Matte-Skull-02.jpg
Kumpi on parempi, crossi- vai umpikypärä?
11
6438
Vastaukset
- ......
Aja tuolla crossikypärällä 500km muutaman asteen lämpötilassa kaatosateessa. Sen jälkeen arvostat käytännöllisyyttä ja omaa terveyttäsi.
- MDG
Tarvitseeko sitä ihan joka säällä ajaa? Ja aion joka tapauksessa hankkia myös toisen kypärän varakypäräksi ja kavereille joka tulee olemaan ehdottomasti umpikypärä, niin että sitä voi sitten käyttää säiden vaatiessa.
Niin ja, poika en ole mutta ihan maantiekäyttöön olen kypärää hankkimassa. - sehän
riippuu ihan siitä missä sä ajat. jos ajat metässä/suolla osta ehdottomasti crossipotta jotta saat happea ja kunnon lasit, mutta jos ajat soratietä, kestöpäällystettä tms niin silloin umpikypärä.
crossilla esim. vesisateessa ei voi ajaa kun 50km/h ja mielellään silloinkin oltava toinen käsi suojaamassa poskia.
kokemusta on molemmista
- Mika....
.... krossikypärästä näkee paremmin ulos ja sen nkökenttä vastaa melkein avokypärää eli sillä tavalla se olisi hyvä ja vallankin jos ottaa visiirillä varustetun mallin niin se suojaa säiltäkin. Umpikypärä antaa kyllä varmaan enemmän suojaa sekä säätä että iskuja vastaan ja ehkä meteliäkin (riippuu varmaan kyprästä ja siitä tekeekö schubert krossikypäriä). Kauneus on makuasia ja krossikypärät lienee enemmän nuorison suosiossa.
- FU
Krossikypärän laseista näkee vitusti paskemmin kun visiirikypärän visiirin läpi. Eli visiiri on näkevyydelle parempi
- Mika....
FU kirjoitti:
Krossikypärän laseista näkee vitusti paskemmin kun visiirikypärän visiirin läpi. Eli visiiri on näkevyydelle parempi
.... mistä puhut? en tarkoittanut crossikypärän laseja, vaan visiirillä varustettua crossikypärää. Se minun viittaus näkyvyyteen tarkoitti sitä, että umpikypärässä on aika pieni se aukko ja kehystää näkökenttää. Avokypärässä on parempi näkyvyys ilman reunuksia. Crossikypärässä on melkeen avokypärän nökenttä, mutta kummiskin suojaa leualle joten josko siitä saisi kunnon viisirillä varustetun mallin niin avot. En vain tiedä minkämoisia nuo visiirillä varustetut crossikypärät on.
- panu
Mika.... kirjoitti:
.... mistä puhut? en tarkoittanut crossikypärän laseja, vaan visiirillä varustettua crossikypärää. Se minun viittaus näkyvyyteen tarkoitti sitä, että umpikypärässä on aika pieni se aukko ja kehystää näkökenttää. Avokypärässä on parempi näkyvyys ilman reunuksia. Crossikypärässä on melkeen avokypärän nökenttä, mutta kummiskin suojaa leualle joten josko siitä saisi kunnon viisirillä varustetun mallin niin avot. En vain tiedä minkämoisia nuo visiirillä varustetut crossikypärät on.
Sain viimekesänä lahjaksi sellaisen visiirillä varustetun Arain. En vaihtaisi enää
mihinkään muuhun. Ei ole aurinkolaseja tarvinnut sen jälkeen käyttää ja
näkökenttä laaja. Kovempi melu siinä on kuin umpikypärässä ja ilmavirta kulkee
ihan erilailla kasvoilla.
- minkälaiseen
käyttöön kypärä tulee? Jos olet mopopoika, voit ostaa Crossikypärän. Tuskin sellaisesta on mp-käyttöön maantiellä ja olen toista mieltä kypärien ulkonäöstäkin. Näyttää niin nulikkamaiselta tuo crossimalli.
- qweqweqw
Jos omaat kyykyn tms, nii umpipotta.
Jos omaat enduron tms, nii crossipotta.
Pyörän mukaan. - jammu 125 yz
jos ajat moottoripyörällä sillo umpi tietenki.
sillä kovassa nopeudessa krossikypärässä voi ottaa se ylälippa ilmaa ja sitten se rupee nousemaan päästä.
ittellä kävi kun ajoin kelkalla krossikypärä pääs 140km/h kypärän lippa otti ilmaa ja nousi melkein päästä ja sitten menettää näkyvyyden vaarallista varsinkin liikenteessä / moottoritiellä - Pottaa
Crossikypärä ehdottomasti! Lasit tietty
Hienompi
Avarampi
Ei mene visiiri huuruun
-Viileä sitkun -30 pakkasta :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2027364Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611922Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611867- 191819
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841807Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 731449