empä oisi

uskonut

että osaan ja ikävä kyllä olen näinkin kateellinen naapurilleni.
osti nimittäin ihan uuden farmariauton, voihan vitsit sentään.
haluan päästä eroon tästä kateuden tunteesta, mutta voi voi se on hyvännäkönen, uusi farmariauto,
hajoaispa sillä se toivon todella ja tiedän että se on vaan toiveajattelua. se on rikkaampi entä minä, heh heh , sillä on mies jolla on hyvät tulot. ittellävi ei ole helekatti edes miestä.
vaikeaa sopeutua tähän että muilla asiat ovat paljon paljon paremmin entä itteläni. miksi minun elämä ei voinut sujua vähän loistokkaammin vaikka samat lähtökohdat suunnilleen on.
ketuttaa niin perhanaasti että en viitti julkisesti kertoa kavereilleni tästä, pitää näin purkaa ja päästä eroon tästä vihan tunteesta tuota naapuriani kohtaan.
miksi mulle ei voinu osua tollasta elämää entä naapurin eukolle ?

2

835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • useinkin kateellinen

      Ole vain hyvällä omallatunnolla kateellinen. Kateushan on luonnollinen huonommuudentunne paremmilta tuntuvien ihmisten rinnalla. Se on nujertava tunne, ja sitä yrittää voittaa noiden parempien vähättelyllä ja toivomalla näille huonompaakin onnea.
      Mutta viisas ei päästä kateuttaan kovin näkyville eikä varsinkaan ryhdy aktiivisiin toimiin kateuden kohdetta vastaan. On vain koetettava löytää keinoja, joilla pääsee itsekin paremmaksi.

      • Sokerimunqq1

        On olemassa ihmisiä jotka ovat luopuneet maallisesta vauraudesta ja korkeasta yhteiskunnallisesta asemasta ja alkaneet munkiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2092
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1939
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1049
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe