Kuinka kauan kestää maksuosoituksen saapuminen pankkiin? Minulle on lähetetty rahat maksuosoituksena tiistaina (cellbes-laina). Ehtiiköhän huomiseksi? Pitäisikö käydä tänään jo kyselemässä pankista?
maksuosoitus
???
3613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pankista kysyminen ei auta yhtään mitään. Sitten saat rahan pankista, kun olet saanut postitse maksuosoituslapun, jolla saat maksuosoituksen pankista noutaa. Ja kertoivatko etukäteen missä pankissa on heidän tilinsä? Mistä tiedät, mistä pankista edes kyselemään lähtisit? Maksuosoitus kun noudetaan sitten siitä pankista, jossa heillä on tili, jolta palautettavat rahat maksetaan.
Juu..sen verran yksinkertainen en sentään ole, että olisin lähdössä kaikkiin pankkeihin kyselemään maksuosoitusta...tiedän kyllä pankin :=)
Mutta ei ne anna ilman sitä lippusta lappusta rahaa ulos vaikka pankin tiedätkin. Lapussa on koodi, jolla pankin täti/setä löytää oikean maksuosoituksen. Monet nääs tulee kysymään sillä lappusellakin omasta pankistaan, että pitäisi olla rahaa tullut ja hermostuuvat kun sanotaan, että pitää mennä toiseen pankkiin raha hakemaan.