Olen käynyt autokouluopetuksessa Haagan Autokoulussa sekä Haagassa että Kampin pisteessä. Haagassa teoriatunnit haisivat lähinnä pierulta, kun pieni tila oli täynnä nuorisoa ja happi loppui jo ensimmäisen viiden minuutin aikana. Kampissa ilmapiiri on leppoisampi, tilavampi, rauhallisempi, raikkaampi... sanotaanko vaikka kypsyneempi, ei kypsähtäneempi vaan kypsyneempi. Haagassa on luultavasti mukavaa, jos on itsekin melkein 18 v. ja kaveritkin ovat siellä, mutta hieman vanhemmalle autokoululaiselle suosittelen Kamppia. Kampista pääsee myös kätevästi ajamaan keskustaan. Oppiipahan sitä vaihteiden ja kytkimen käyttöä. Toisaalta lähiössä on helpompi ajaa.
Hki: Haaga - Kamppi
testannut
4987
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuoksuista PIERU on paras!!!!!!! Varsinkin jos on ahdasta,ummehtunutta ja hämärää. Olen itsekkin käynyt haagan autokoulun (haagassa). Ei mitään valittamista teoriatunneista ja eikä muustakaan. Hauskaa oli!!!!!!!!! ps.kortin sain helmikuussa ja ajanut oon n. 1500km!!!!!
pss.on muuten kiva PIERIÄ ajaessa...?
siis hä?olenks mä jääny jostain paitsi?miksei mun siellä ollessa haissu pieru?taitaa haagan autokoulu haagassa olla nykyään niin suosittu että ilmakin pääsee ummehtumaan...
on tosi mukavia (Olen haagassa). Luennot hauskoja/opettavaisia. Ei siellä mikään "pieru"-haise. Ps.Taitaa testaajalla olla.....!
onhan se lähellä keskustaa sijaitseva autokoulu OK, ja oppii heti ajamaan läpi kaikki "pahimmat" paikat. Mutta mulla kävi tässä niin että opin kyllä ajammaan Hesan keskustassa ja samalla pelkäämään koko touhua niin saakelisti... Muistelen että osan ajotunneista vietin lievässä shokkitilassa. Todisteena siitä oli se että en osannut tunnin lopus koskaan oikeen arvioida kuis tunti meni. Ope teki sen puolestani monesti, ja ei menny kertaakaan metsään sen arviot. Taisi olla erittäin osaava maikka.
Opin kyllä ajamaan ja kortti on, mutta en halua ajella Helsingin kaupungin alueella, mulle tulee siitä niin _ikävät_ fiilikset. Siksi otan yhden lisäopetustunnin autokoulusta, ja käydään läpi ne liikennekohteet jotka on mulle vielä liian "kovia juttuja".
Asiaan vaikuttaa varmaan se että olen muuttanu tänne pohjoisesta, ja alunperinkin oli ennakkoluuloja hesan liikennettä kohtaan. Tosin Oulun seudullakin osa jengiä ajelee ku viimestä päivää...Itse haluan olla järkevä ja turvallinen / muut huomioon ottava kuski. Tarvitsen vain aikaa tähän opetteluun.