Kuulin tänään....

2 kissan omistaja

Hei kaikki,

Toivon kokemuksia, ajatuskia, neuvoja, vinkkejä....

Mulla on tänä keväänä ollut epämääräisiä allergiaoireita (nuhaa, aivastelua) ja epäilin siitepölyjä, huonepölyä tms. Sain tänään allergiatestien tulokset ja järkytyin: Verikokeesta otettu testi kertoi, että en ole millekään muulle allerginen kuin kissoille. Allergialuokka 5 (asteikko 0-6). Astmaoireita ei ole.

Kotoa löytyy kaksi äärimmäisen rakasta vajaa 5-vuotiasta kissaa. Ovat hellyydenkipeitä ja seurallisia. Toinen kissani ei oikein pidä kenestäkään muusta ihmisestä kuin minusta. Ne nukkuvat sängyssä ym.... En ole huomannut, että allergiaoireeni olisivat kotona pahemmat kuin missään muuallakaan... Mutta tämä johtunee siitä, että kissojen "pölyä"/hilsettä on vaatteissani, hiuksissani ym... ja olo on koko ajan vähän tukkoinen. Antihistamiini auttaa oireisiin hyvin. Lisäksi tänään sain kortisoni-nenäsumutetta. Mitään silmäoireita ei ole.

Kertokaa ihmiset kokemuksistanne; miten olette (tai oletteko) näin pahan allergian puhjettua pystyneet pitämään lemmikkinne? Täytyy sanoa, etten tiedä, miten kestäisin ajatuksen, etä niistä pitäisi luopua!! Olivat lohtuni avioerossa ja sen jälkeisessä masennuksessa ym.... Lääkäri sanoi, että minun pitäisi nyt rauhassa katsoa, tulenko toimeen lääkityksen avulla luopumatta kissoista ym....

Auttavatko ilmanpuhdistimet? Millaista ilmanpuhdistinta suosittelisitte? Entä siedätyshoito? Millaisia kokemuksia kissa-allergian hoidossa?

Nyt ainakin pitää opetella meidn kaikkien uusille tavoille - eli kissoilla ei ole makuuhuoneseen asiaa jne....

Olen ihan maassa. En olisi voinut kuvitellakaan, että voin olla eläimille allerginen. Lapsuudestani asti minulla on ollut lemmikkieläimiä....

Rakkaat ihmiset, kertokaa ajatuksianne ja kokemuksianne... Olen kiitollinen niistä.

2

995

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harmin harmi

      juttu kun on kissa-ihminen ja sitten todetaan allergia. Maailmassa on turhan monta sellaista, jotka ei osaa kasvattaa kissaa oikein, kiduttavat..jne.. ja sitten nuo ihmiset ei oireile. Ei ole oikein ei!!!

      Minulla on kissa-allergia. Todettiin teini-aikoina ja silloin se oli todella paha. Iho oireili, aivastelin jatkuvasti ja todella, todella hankalaa oli olla kissan kanssa. Kissasta emme luopuneet, vaan otimme ajan kuluessa kaksi uutta. Kissat ei olleet huoneessani ja siten pystyin olemaan aika normaalisti ja hankimme ilmanpuhdistimen.
      Yritin aina olla "pois" kissan luota aina kun se oli jossain huoneessa.

      Olen muuttanut pois kotoa jo ajat sitten. Oireet olivat pahat aina kun menin kotona poikkeamaan ja oli aina pakko "siivota" yksi huone minulle, jossa pystyin olemaan oireitta. Uusiakin kissoja lapsuuden kotiin on aina otettu kun perheeni itse ollaan todella kissarakasta porukkaa. Se on niin rankkaa kun se allergia todetaan! Ja surullista ennenkaikkea!

      En muista kuinka pahasti (asteikoissa) olin allerginen ja olen ollut kissojen kanssa siltikin, vaikka allergia ja joistain kissoista oireeni ovat TODELLA pahat ja joistain kissoista en oireile juuri ollenkaan. Outo juttu.
      Haaveilen ja tulen aina haaveilemaan kissoista.

      En usko allergiani paranevan koskaan. Olen kuullut, et allergiasta voi "parantua" ajan kanssa???? aika mielenkiintoista, et jotkut ottavat riskin ja otetaan kissanpentu ja sitten hehkutetaan, et allergia katosi.. siis ihan noin vaan? Vai onko se vain niin, etta siihen allergiaan tottuu? Niin ovat outoja juttuja nuo allergiat.

      Pahoillani olen allergiastasi, on se niin harmi juttu!!

    • jamminen

      Minulla on lähes täysin samanlainen tilanne kuin sinulla! Allergia-arvoni verikokeessa oli 4.1 ja minulla myös kaksi kissaa, joista toisesta olen varma, ettei sopeutuisi muualle kuin minulle.

      Sain myös lääkkeeksi antihistamiinia (Xycal) ja kortisoninenäsumutetta (Avamys), joista on ollut hurjasti apua. Olen molempia käyttänyt allergian alusta asti eli noin puoli vuotta. Makuuhuoneeseen ei meilläkään kissat enää pääse ja aika hyvin on pärjätty näillä toimenpiteillä. Siivotaan kerran viikossa ja useamminkin yleensä imuroidaan suuremmat kissankarvakasat pois. Kannattaa tehdä ensin suursiivous, pestä verhot, ostaa esimerkiksi karvalankamattojen tilalle ei niin pölyä keräävät ym. Siitä on sitten helppo jatkaa säännöllistä siivousta. Jos siltä tuntuu, matot kannattaa poistaa kokonaan, koska ne kuitenkin kovasti keräävät kissan hilsettä.

      Ainakin toistaiseksi olemme pystyneet kissat pitämään, enkä tosiaan osaa edes kuvitella, että joutuisin rakkaista lapsistani luopumaan. Se olisi ihan hirveä paikka. Tuskin heistä luopuisikaan, vaikka mikä tulisi, ellen saisi kissojani kenellekään tutulleni, johon luotan 100 prosenttisesti. Nyt olen alkanut epäillä itselläni astmaa. Tosin astmaa on tutkittu lapsesta asti minulta säännöllisesti, koska isälläni on paha astma ja oireita on ollut minullakin aina, joten sikäli en täysin kissojen piikkiin sitä laittaisi. Enkä kyllä astmankaan takia kissoja pois antaisi, onhan siihenkin lääkkeet.

      Olen kuullut, että usein ihmiset siedättyvät omille kissoilleen ja toivon sitä kovasti myös itseni ja sinun kohdalle. Ilmoittele miten sujuu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe