Kun noita warranttien toteutushintoja löytyy osakkeelta x aina 20 eurosta 80 euroon, ja tämän hetkinen hinta on n. 60 e, niin mikä tekee mistäkin toteutushinnasta kannattamattoman? Jos ajatellaan, että warrantin juoksuaika on 1 kk.
Warranttien toteutushinnoista.
4
1950
Vastaukset
- Vakuusvaje
Ostowarrantin arvo menee toteutuspäivänä nollaan, jos osakkeen kurssi putoaa toteutushinnan alle. Myyntiwarrantin arvo menee nollaan, jos osakkeen kurssi nousee toteutushinnan yli.
Jos juoksuaikaa on jäljellä, mukaan tulee lisäksi warrantin aika-arvo. Se heijastaa mahdollisuutta, että warrantin arvo nousee tästä hetkestä toteutuspäivään. Aika-arvo riippuu jäljellä olevasta ajasta ja osakkeen kurssin volatiliteetista. Normaalisti aika-arvo laskee toteutuspäivän lähestyessä ja näin ollen warrantin omistaminen on keskimäärin tappiollista toimintaa.
Turbowarranteissa on sitten omat sääntönsä.- asdsadsadsaddsasda
Eli käsittääkseni turboihin ei vaikuta volatiliteetti? Miten muuten ne eroavat warranteista?
- Vakuusvaje
asdsadsadsaddsasda kirjoitti:
Eli käsittääkseni turboihin ei vaikuta volatiliteetti? Miten muuten ne eroavat warranteista?
Turboihin ei volan pitäisi vaikuttaa, vaikka joskus siltä näyttääkin. Toisena tärkeänä ominaisuutena turboissa on knock-out, joka tapahtuu warrantin ehdoissa määritellyllä kohdeosakkeen kurssitasolla. Jos kurssi menee tälle tasolle, warrantti erääntyy sillä kertaa.
Liikkeellelaskijoiden mielestä tämä on asiakkaalle suojaus äkillistä suurta tappiota vastaan. Monen asiakkaan mielestä kyseessä on pakollinen stop-loss, jossa liikkeellelaskija kerää asiakkaan rahat juuri kun warrantin hinta on painunut halvaksi ja sillä olisi hyvät mahdollisuudet kääntyä tuottamaan kunnolla. Joka tapauksessa näistä ehdoista kannattaa ottaa selvää hyvin huolellisesti. - eräs..
Vakuusvaje kirjoitti:
Turboihin ei volan pitäisi vaikuttaa, vaikka joskus siltä näyttääkin. Toisena tärkeänä ominaisuutena turboissa on knock-out, joka tapahtuu warrantin ehdoissa määritellyllä kohdeosakkeen kurssitasolla. Jos kurssi menee tälle tasolle, warrantti erääntyy sillä kertaa.
Liikkeellelaskijoiden mielestä tämä on asiakkaalle suojaus äkillistä suurta tappiota vastaan. Monen asiakkaan mielestä kyseessä on pakollinen stop-loss, jossa liikkeellelaskija kerää asiakkaan rahat juuri kun warrantin hinta on painunut halvaksi ja sillä olisi hyvät mahdollisuudet kääntyä tuottamaan kunnolla. Joka tapauksessa näistä ehdoista kannattaa ottaa selvää hyvin huolellisesti."Monen asiakkaan mielestä kyseessä on pakollinen stop-loss", sitähän se onkin, kyse on bulleroille suunnatusta termiinistä, jolle ei pyydetä lisävakuuksia. Jos knock outia ei olisi tulisi tilanteita, joissa turbowarren arvo muuttuisi negatiiviseksi. Ostajalla siis tulisi velvoitteita turbowarren myyjää kohtaan, ja tästä turbowarren myyjällä olisi luottoriskiä, mistä turbowarren myyjä voi tietää että ostajalla on varaa kuitata tappiot?
Mutta suosittelisin kyllä kaikille warranteilla ja turbowarranteilla pelaajia tutustumaan johdannaisteorioiden perusteisiin, jo ihan riskienhallintamielessä. Warrantti on optio (=oikeus mutta ei velvoite ostaa/myydä tiettyyn hintaan tiettynä ajankohtana) kun taas turbowarrantti on termiini (=velvollisuus ostaa/myydä tiettyyn hintaan tiettynä ajankohtana). Puttonen on tainnut aikoinaan kirjoittaa jonkun suomalaisen teoksen aiheesta, se voisi olla ehkä hyvä alku, jonka jälkeen esim. Espen Haug on kirjoittanut hyvän kirjan englanniksi (option pricing formulas).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812636- 1932172
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1771996Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1241839- 1651796
Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311685Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,721307Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1791295Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1721250Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c801191