Kiina lamassa

Generglen markkinastrategi Albert Edwards: Kiinan talouden nousu sairas vitsi. Kauppalehti fi.
Ennustin tällä palstalla 15.3 että Kiina menee kesäkuussa taantumaan.
Kiina laittoi 400 miljardia elvytykseen, vanhoja säästöjä. Miten kasvu voi olla aitoa.
3249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomalaiset ei ehtiny saada edes entisen laman kaikkia velkoja maksettua, siksi suomi ei laittanu elvytykseen vanhoja säästöjään kun niitä nyt ei vaan ehtiny kertyä latiakaan.

Äänestä

Huomiosi hyvä timppanen, mutta lisäisin vielä hieman epäilyä kiinan talouslukuihin.
Kiina on virallisesti ilmoittanut laittaneensa 400 miljardia elvytykseen, mutta todellisuudessa Kiina on käyttänyt ehkä jopa 20 kertaisesti enenmän. En myöskään usko Kiinan kansantalouden kasvulukuihin, sillä nekin lienevät satuilua.

Äänestä
  • Silminnäkijöiden todistukset kertovat kyllä jostakin muusta kuin Kiinan talousihmeestä. Eiköhän tämäkin kupla vielä puhkea. Historia on osoittanut, että mitä pitempi satuilu niin sen näyttävämpi romahdus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


timppanen kirjoitti:

Generglen markkinastrategi Albert Edwards: Kiinan talouden nousu sairas vitsi. Kauppalehti fi.
Ennustin tällä palstalla 15.3 että Kiina menee kesäkuussa taantumaan.
Kiina laittoi 400 miljardia elvytykseen, vanhoja säästöjä. Miten kasvu voi olla aitoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu