Olin morsiameni kanssa lähdössä maalta kaupunkiin eräänä talvisena päivänä. Sanoin ystävättärelleni että rukoillaan, että matkamme onnistuisi hyvin ja näin teimmekin.
Lähdimme matkaan ja kuinka ollakaan 60km ajon jälkeen teräspalkkilastissa ollut rekka tuli ykköstiellä heittelehtien vastaan ja ajoi päällemme, muttei onnekkaasti vienyt autoamme mukanaan rotkon pohjalle, vaan automme paiskautui tien sivuun, selvisimme kolarista ruhjeilla ja aivotärähdyksellä.
Lasinsirujen vielä helistessä autossa, kerkesin miettimään että nyt elämä päättyy varmuudella. Mutta ihmeeksemme selvisimme lähes vammoitta. Rukouksesta huolimatta henki meinasi lähteä vai sen takia säästyi, tämä on ikuinen kysymys..
Tämä tarina on tosi. v87
Lähdimme matkaan ja kuinka ollakaan 60km ajon jälkeen teräspalkkilastissa ollut rekka tuli ykköstiellä heittelehtien vastaan ja ajoi päällemme, muttei onnekkaasti vienyt autoamme mukanaan rotkon pohjalle, vaan automme paiskautui tien sivuun, selvisimme kolarista ruhjeilla ja aivotärähdyksellä.
Lasinsirujen vielä helistessä autossa, kerkesin miettimään että nyt elämä päättyy varmuudella. Mutta ihmeeksemme selvisimme lähes vammoitta. Rukouksesta huolimatta henki meinasi lähteä vai sen takia säästyi, tämä on ikuinen kysymys..
Tämä tarina on tosi. v87
Vastaukset 11
Vanhimmat
Te olette hengissä, ettehän muuta pyytänytkään . voin ketoa erilaisen tapauksen tiedättehän sen atlatiin päättyneen LENNON , kuolleita 218
kasi ihmistä oli myöhästynyt , tästä koneest , ei aikaakaan kun he joutuivat
kolariin ja kuolivat , mitä nyt sanot , Jumalan aivoituksille me emme
todellakaan voi mitään , se mikä on tapahtuva se myös tapahtuu ,
parasta olisi , ETTÄ MEILLÄ OLISI USKO , JA USKON VOIMAA.
Rukouksen vaikutusta on tutkittu tieteellisestikin mutta sellaistahan ei saa täällä esittää. Mutta tutkimus osoitti että rukouksella ei ole mitään havaittavaa vaikutusta. Mutta sehän on vain uskon asia eikä siihen saa järkeä sekoittaakaan. Tässä kuten kaikessa muussakin uskoon liittyvässä pätee se, että mitä kauemmaksi järki karkotetaan sitä parempi uskovainen on. Faktoista viis, uskoa kehiin, eikö niin?
Sillä tierteellä ei ole samaa vaikutusta , kuin Jumalalla sitähän ei voi tutkia
ellei ole Uskossa JUMALAAN . Siinä käy samoin kuin lääkerohdoissa , esim.
Ruotsissa valtion toimesta oli tutkittu tiettyä lääkesvin rohtoainetta . Ja
sillä tuloksellä että , homeopattisessa lääkkeessä DIGITAAL on 1/1'000'000,osa
eli niin laimea että antoivat ilman lupaa harrastaa lääkekasvi aptekisointia
Totuus oli selvästi toisen lainen tämän vahvuinen Sormustinkukka uute hoitaa
sydän vaivat ja toimii hyvin , älä otakkaan vahvempana sillä se voi olla turmioksi
Mutta puhuimme rukouksesta, Olen lukenut Enkelistä Raffael , TOBIAAN KIRJASTA
Siinä oli sellainen tapaus että Tobias rukoili Jumalaa , ja hänen kaukainen sukulaisensa samoin täsmälleen yht aikaa molemmat rukoukset kuultiin taivaassa ne olivat maljassa kaasuna ja ne vietiin Jumalan eteen , ja koska Jumala halusi molenpia rukoiliota auttaa , kutsui hän Enkeli raffaelin luokseen
ja antoi ohjeet miten menetellä , ja niin sitten tapahtui .
Tobiaalla oli vahva USKO Jumalaan , ja hänen kaikki voipaan voimaansa,
Siihen aikaan oli Raamattu jo osittain kirjoitettu , 1-5 Mooseksen kirjaa
Joosuan kirja , Tuomarien kirjat. Ruutin kirja , 1-2 samuelin kirjat , 1-2 aikakirjat
1-2 kuninkasten kirjat , Mutta yksi Raamattu maksoi maltaita , Ja siksi sitä ei
ollut monellakakaan kodissaan , mutta synägokissa se oli .
Rukouksen henki joka meissä pitisi olla , on sellainen että se ottaa huomiioon
Kaiken, jonka on Jumala luvannut vanhoille patriarkoille ja profeetoille . Sekä
kaikille RUKOUKSEEN ryhtyvälle , me rukoilemme jotain sellaista jota meillä
ei sillä hetkellä ole , jopa USKOA , ja monesti juuri USKOA .Ja kaikkea muuta
jopa maallista , kuten Luther on toistanut JEESUKSEN sanoista.
Mahdottoman mielenkiintoista lukea miten laaja tietomäärä sinulla on. Minä kun luulin että silloin kun Tobiaan on väitetty eläneen ei ollut kuin irrallisia kirjoituksia ja njiiden kopioita, ei siis mitään raamattua samassa mielessä kuin nyt, ei edes nk vanhaa testamenttia. Mutta ehkä tiedät paremmin.
Tuossa tapauksessa noista enkeleistä jne missä on kysymys ihan kiistattomasta ihmeestä on sama ongelma kun nykyäänkin: ihmeet tapahtuvat aina jossain muualla ja ihan toisaalla ja kun niitä lähdetään tutkimaan mitään kiistattomia todistuksia ei KOSKAAN siis EI KOSKAAN löydy. Aina on olemassa joku tapahtumaketju tai muu selitys miten asia on helpostikin pystynyt tapahtumaan ihan luonnollista tietään. Aika usein taitaa normaalilla sattumalla olla sormensa pelissä. Silloin kun uskovaiselle puhutaan Jumalan ihmeestä minkäänlainen lähdekritiikki ei ole sallittu, se on aina jumalanpilkkaa. Mutta kaikkea muuta saa vapaasti kyseenalaistaa. Onko tuo rehellistä?
puhut asiaa, mutta kun tuttiikäisestä on kasvatettu(aivopesty) elävään kristillisyyteen..
, peloteltu mm näin, että yksikin selvittämätön synti vie helvettiin, ikuiseen tuleen. tämä jää alitajuntaan.
Että Syntinen saa kaikkisynnit anteeksi , armosta , siinä ei tärvita mitään
ihmeellisiä LP. vanhinpien apuja . he eivät määrää mitään sellaista
mikä kuuluu Jumalalle tai Kristukselle , tai Pyhälle Hengelle .
Miksi sinua pitäisi kuulla? Ethän sinä usko Jumalaan hyvinä päivinäsikään, kuten kirjoituksesi osoittaa. Miksi Jumalan tulisi muistaa sinua, kun
et edelleenkään halua häntä kunnioittaa?
Mitään se kuviteltu "rekkakolari" ei ole sinua vielä nöyryyttänyt.
Jumalan pilkka sen kun kaikuu.
Hiukan sääliksi käy tilanteesi.
Yleensä kaikki kirkolliset juhlapyhät olet täällä kiekumassa. Sinä tai joku uskonveljesi.
Tästä näkee, mitä elämä on ilman rauhaa Jumalan kanssa. Surkeeeta!!!
Tiedän tapatuman itse parhaiten ja uskonikin. Ehkä joku täällä aikalaisistani yhdistää tapahtumatkin ap,hen.
Tiedän myös kokeneena miltä tuntuu sekunti ennen mahdollista kuolemaa onnettomuudessa. Tulee luopumisen tunne..
Hei "Epäilevä"
Kaikkivaltias Jumala kuulee joka ainoan rukouksemme. Me emme voi Jumalaa käskyttää, voimme ainoastaan sanoa: tapahtukoon Sinun tahtosi!
Jumala vastaa aina, vastaus tulee usein tavalla, johon emme ole varautuneet. Jumala ei ole rukousautomaatti, jolta saamme pyytämiämme asioita, vaan Jumalalta saamme sen, mikä on meille tarpeellista. Herramme Jeesuksen siunausta sinulle ja morsiamellesi!
Jumalan tahtohan on että kaikki ihmiset uskoisivat häneen ja pelastuisivat. Miksiköhän kaikkivaltias Jumala on tarkoituksella tehnyt sen niin vaikeaksi? Miksi hän piilottelee ja johtaa harhaan? Miksi hän ei murskaa perkelettä ja hänen joukkojaan? Minun vanhempani eivät koskaan ole menneet piiloon ja kokeileet uskonko heihin vai en vaan aina kun ovat olleet lähellä ovat tulleet minun luokseni kun olen pyytänyt (kun olin pieni enkä itse päässyt). Ei mitään kokeiluja. Mikä on Jumalan motiivi että hän kokeilee meitä?
Jos rukous ei toteudu, silloin ei ole Jumalan aika , tai se mitä pyydettiin ei ole Jumalan tahdon mukaan, tai ei ole rukoltu totuudessa tai kestävästi. Tai hän katsoo jotain muuta parhaaksi. Jos taas (harvoin) menee niin kuin on rukoiltu silloin se on sattunut vaan osumaan nappiin. Vai eikö se näin mene?
Mutta on sellaisia jotka sanovat sitä sun tätä , ja sitten päälle EI SAA VALITA
LLL: n SAARNOJA ? Ketä nämä on, jotka niin sanovat eihän LLL:s ollut kuin
Ihminen , ei sen kummempi , olipa Rovasti ja siinä se olikin . Turhaan tuovat
tänne omiansa , pitäisivät vain tarinat lapissa .
Me tunnemme Raamattua aika paljon , ei heillä mitään uutta ole en ole
aikonut seurata heidän ihmis käskyjään , vaan kuljen raamatun mukaan ja
noudatan raamatun tahtoa , en Ruotsin lapin miehien kotkotusta .
Paitsi jos ne noudattaa raamattua silloin.