Mistä lisää rahaa valtiolle?

Netissä on taas hehkutettu menneellä viikolla Suomen pörssirikkailla ja heidän suurilla omaisuuksillaan. Mitä niillä siellä hehkuttaa laitetaan heille ja muille Suomen rikkaille lisää veroja, jotta valtio saa lisää rahaa ja jotta köyhät, sairaat ja työttömät elävät myös paremmin tässä maassa.
Olisi sitten tavallisenkin ihmisen mukavampi lukea ensi vuonna netistä Suomen pörssiköyhistä.
3298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niitä on liian vähän, vaikka otettaisiin kaikki omaisuus pois niin se ei taitaisi paikata edes yhden vuoden budjettia.

Nyt valtio vie ensin firmoilta 26% ja sitten osingoista 28%, yhteensä noin 40%.

Olisi hauska nähdä kun tuokin tulolähde kuivahtaisi pois.

Äänestä

Kokoomus kyllä yrittää hoitaa asioita koko ajan niin, että raharikkaiden tarvitsisi maksaa veroja ja muita maksuja mahdollisimman vähän. Nyt pitäisi verotusta todella suunnata niin, että se koskisi enemmän niitä, joilla on varaa mistä maksaa.
Suomessa varakkaiden määrä on koko ajan lisääntynyt viimeisen 10 vuoden aikana. Eivät Suomen rikkaat pysty valtion rahaongelmia yksin ratkaisemaan, mutta pienetkin lisätulot auttavat osaltaan valtion ongelmaa. Tämäkin lama saa varmasti aikaan sen, että raha menee yhä enemmän niiden luo, joilla sitä jo ennestään. Sitä pitää ottaa niiltä, joilla sitä on, eikä sieltä, missä sitä ei kunnolla ole, koska silloin ne köyhät menee vain enemmän ja enemmän sinne sossun luukulle ja lopputulos on plus miinus nolla.

Äänestä

sille 3% kansalaisille (rikkaille) lisää veroa niin päästään heistä lopullisesti eroon. Herää tahvo ja mene töihin. Verorahojasi tarvitaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pörssirikkailta tietysti kirjoitti:

Netissä on taas hehkutettu menneellä viikolla Suomen pörssirikkailla ja heidän suurilla omaisuuksillaan. Mitä niillä siellä hehkuttaa laitetaan heille ja muille Suomen rikkaille lisää veroja, jotta valtio saa lisää rahaa ja jotta köyhät, sairaat ja työttömät elävät myös paremmin tässä maassa.
Olisi sitten tavallisenkin ihmisen mukavampi lukea ensi vuonna netistä Suomen pörssiköyhistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu