Jo meni ministerikin lankaan ryhtyessään mediamaksua puolustamaan. Maksu ei ole EU:n jäsenenä Suomelle oikeaoppinen tapa rahoittaa YLE:n toimintaa. Kansalaisten ja alan asiantuntijoiden mielipide ei näyttäisi painavan pätkääkään??
Budjettiperustainen ratkaisu vielä jumii, mutta siihen tultanee päätymään. Tais tehrä ministeri nyt "Vanhaset", kun lähti Lintilän kannalle. Ymmärrettävää kokoomuslaisen ministerin kyseessä ollen, mutta perin lyhytnäköistä politiikan tekoa.
Ministereitäkin vedetään näköjään kuin pässejä narusta.
Budjettiperustainen ratkaisu vielä jumii, mutta siihen tultanee päätymään. Tais tehrä ministeri nyt "Vanhaset", kun lähti Lintilän kannalle. Ymmärrettävää kokoomuslaisen ministerin kyseessä ollen, mutta perin lyhytnäköistä politiikan tekoa.
Ministereitäkin vedetään näköjään kuin pässejä narusta.
Vastaukset 18
Vanhimmat
tämän PakkoMediaMaksun
koska on Missio :
FST on pelastettava
Kerätäänkö nimilista niistä vapaaehtosista, jotka kieltäytyvät jo ennakkoon maksamasta maksua ja katsotaan EU:n tuomioistuimessa kestääkö ministerillä kantti pysyä mielipiteessään?
Yksi jolla ei ole televisio-ohjelman vastaanottamisen mahdollistavaa laitteistoa. Radiokanavien kuuntelu ei takuulla riitä moisen maksun perusteeksi.
Toinen ehdokas on opiskelija omassa asunnossaan. Ei telkkaria, vain tietokone.
Kolmas ehdokkaista katsoo kaupallista sateliittikanavaa, jonka katsomiseen hän on ostanut oikeuden eurooppalaiselta (ei suomalaiselta) medialta.
Mediaoikeudenkäynti Suomessa alkakoon, jos kerran itse ministeri niin haluaa.
Niinistö ja Penttilä tule mukaan etsimään sitä.
kun itselleen ,omaan tarkoitukseen otti valtoin rahoja.että siinä riistäjä yksi kappale.kolf kentälleen.että sillai.saa nyt lähteä uudestaan,pysys pois.
mitä hiton pelleilyä tämä oikein on? Karnevaalikampanjat tais jäädä päälle.
Onko oikeudenmukaista vaatia kuurosokealta mediamaksua?
maksua, joilla ei ole tv:tä eikä radiota, koska eivät kykene niitä dementiansa takia käyttämään. Kotona asuu paljon vanhuksia, jotka ovat täysin ulkopuolisen avun tarpeessa. He ovat mm. vuodepotilaina kotonaan vaipoissa ja odottavat kotisairaanhoidosta jonkun käyvän vaihtamassa vaipat, syöttämässä jne..
Suvi Linden, onko oikein, että tälläiset eläkeläiset joutuvat maksamaan media-maksun pienestä eläkkeestään?
siksi koska joku saattaisi eduskunnassa älytä puuttua RKP:n FST kanavien raskaasti ylimitoitettuun toimintaan (20 % kaikista kuluista!!!)
?????
Viimeistään eduskunnassa mediamaksuehdotus kaatuu, mutta onko porvarihallitus niin tyhmä, että antaa asian edetä eduskuntakäsittelyyn saakka. Pieni mutta pippurinen kansa ottaa mediamaksun periaatekysymyksenä. Enemmistö kansalaisista vastustaa - kuunnellaanko sitä? Suomalainenhan ei maksa tyhjästä, eli ne joilla ei ole töllöä eivät takuulla suostu maksamaan pakkoveroa olemattomasta edusta.
Muistaako joku milloin Kokoomus poisti etuliitteen "kansallinen" puolueen nimestä? Oikein tehty, sillä puolue ei tosiaan ole kansallinen, vaan hyvätuloisten asialla, kuten on aina ollut.
Mediamaksun voi käsittää vain etuoikeutettujen joukon hetkellisenä veron alennuksena. Ei köyhä, jolla ei ole varaa ostaa telkkaria/maksaa televisiolupaa maksa mediamaksuakaan. Siinä sitten perintätoimistojen työmäärä lisääntyisi. Moni ei siksikään suostuisi maksamaan koska maksuperustetta ei ole.
On kummalista ajan ja rahan hukkaa tuo ministerin outo lausahdus.
Liikennemisister on tokkiisa hyvällä asialla. Avitoap hallitusta koatummaan enne aikojaa mediamaksuhöpötyksillään.
ei ota muutkaan.
vai vihreiden?
Poliitikot ovat vähiten luotetuin ammattiryhmä, ja kansalaisten luottamus poliitikkoihin on edelleen heikentynyt kahden viime vuoden aikana, selviää Valittujen Palojen laajasta tutkimuksesta.
Onko ihme jos toimitaan kuten Mediamaksun suunnitteluryhmässä. Vaikka kansan enemmistö selvästi vastustaa, niin typerää pakkoveron suunnittelua jatketaan mielipiteistä piittaamatta.
velkaa otetaan kokomuksen toimesta.
päälle alastomana?
n käy? Meneekö Katajan vaalitukeen miten paljon?