...juoruta ala-ikäisen vanhemmille mitä ala-ikäinen tilaa netistä?
Onko Postilla oikeutta....
S.R.
5510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lääkkeesi niin saat helpotusta.
ei suomi ole mikään oikeusvaltio, jossa kaikesta voi valittaa, josta ei ole jotain selvää tekstiä.
tuossa voi olla vaikkapa vastuuntuntoinen posti, joka kertoo ennen vanhemmille, kuin nuori menee elämäsään liikaa harhateille,
tuossa voidaan enemmänkin puhua, aikuisella postilla on velvollisuus kertoa.
(tietysti erehdyksiäkin "postilla" "sivullisilla", tapahtuu muta se ei ole niin paha vaihtoehto kuin nuoren ajautuminen väärille teille)
niin moni nuori on niin ymmärtämätön, eikä useassakaan asiassa ole paluuta eikä peruutusvaihdetta,
oli kyse netin houkuttimista, ylensyömisestä tms.
jokainen lapsi on hyvä syntyessään, mutta maailman houkuttimet, koti ja seura ratkaisee mitä ovat sitten kolmekymisenä.
toistan, useastakaan typeryydestä ei ole mahdollisuutta palata, muuta kuin hyvin harvoilla yksilöillä, ei meillä massoilla, eikä kannat tuuriinsa luotaa.
voitpa joskus 10v kuluttua kiitää postia, kun elämää ymmärrät.
tarkistetaan,alaikäinen ei vastuussa tai ei ainakaan aina maksu kykyinen
Ottakaa vaan muut pillipiiparit ne harhaluuloisuuslääkkeenne mutta kysyjä ei sallaisia tarvitse.
Postitoimilain mukaan:
"Postiyrityksen tai sellaisen yrityksen, joka postiyrityksen kanssa tekemänsä sopimuksen nojalla tarjoaa postiyrityksen palveluja asiakkaille, tulee turvata luottamuksellisen viestin salaisuus."
Postilähetyksillä on siis luottamuksellisuuden suoja eikä postinkantaja saa kenellekään kertoa millaista postia joku saa. Epäilipä lähetyksen sisältävän sitten karhukirjeitä tai seksivälineitä tms.
Jos noin on käynyt niin rikosilmoituksen voi tehdä myös alaikäinen.
Joo, eiköhän se ole niin että me emme saa kertoa kenellekkään mitä kukakin postissa saa. Salassapitovelvollisuus koskee käsittääkseni myös alaikäisiä.
Emmehän edes tiedä asiakkaiden ikiä, jollei nyt sitten ole tuttu tai reitillä jutellu..
Kyllä se on vanhempien velvollisuus hoitaa alaikäisensä.
Jos on epäilyjä rikollisesta toiminnasta sitten ehkä ottaisimme poliisiin yhteyttä, joka hoitaisi asiat eteenpäin.