"ole sinä raitis kaikessa, kärsi vaivaa ." 2 Tim. 4:5.
Kun Paavali näki ajan lähestyvän, että hän oli eroava täältä ,
laskee hän rakkaan Timoteuksensa sydämelle nämä vakavat
kehoituksen sanat : "Mutta ole sinä raitis kaikessa, Kärsi vaivaa , tee evankelistan työ , toimita virkasi täydellisesti."
Apostoli näki näet hengessä edeltäpäin ne monet esteet , joita evankelliumin oikea saarna vastedes tulisi kohtaamaan maailmassa . Eikä ainoastaan uskottomien ja sanan julkisten vihollisten puolesta , vaan vielä niidenkin . Jotka itse hetken olivat iloitelleet sen valossa , Joh. 5:35.
Kun Paavali näki ajan lähestyvän, että hän oli eroava täältä ,
laskee hän rakkaan Timoteuksensa sydämelle nämä vakavat
kehoituksen sanat : "Mutta ole sinä raitis kaikessa, Kärsi vaivaa , tee evankelistan työ , toimita virkasi täydellisesti."
Apostoli näki näet hengessä edeltäpäin ne monet esteet , joita evankelliumin oikea saarna vastedes tulisi kohtaamaan maailmassa . Eikä ainoastaan uskottomien ja sanan julkisten vihollisten puolesta , vaan vielä niidenkin . Jotka itse hetken olivat iloitelleet sen valossa , Joh. 5:35.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Totuudelle uakollisina vaan olivat kääntäneet mielensä turhaan oppiin , alituisesti etsien jotakin uutta , mikä voisi syyhyttää heidän korviaan ja tyydyttää heidän himojaan. "Sillä on tuleva aika " -- sanoo apostoli nimenomaan , vieläpä monista juuri niiden joukossa , jotka olivat ruvenneet USKOmaan . -- "jolloin eivät kärsi tervettä oppia , vaan omien himojensa mukaan korvasyyhyynsä haalivat itselleen opettajia ja kääntävät korvansa pois totuudesta ja kääntyvät taruihinsa " 2 Tim. 3:4.
se tapahtuikin pian sen jälkeen . Mutta ei siinä kyllin . Näissä Pyhän Hengen sanoissa on varoitus ja ennustus kaikaille ajalle , jolloin evankeliumin saarnaa on tavallisuudesta poikkeavalla kirkkaudella julkisesti julistettu. Sillä epävakainen
ihmis sydän ei tahdo alituisesti pysyä tuossa yhdessä , yhdenlaisessa ja sen
lihallisesta mielestä yksitoikkoisessa totuudessa , nimittäin " Herramme Jeesuksen Kristuksen terveissä sanoissa ja opissa , joka on Jumalisuuden mukainen 1 Tim. 6:3.
jotka uskonpuhdistuksen aikana ja erittäin sen jälkeen luopuivat
sydämillään evankeliumin terveestä totuudesta ja antautuivat kaikenlaisten opintuulten viskeltäviksi ihmisten KOIRUUDEN ja kavaluuden kautta!
Sanalla sanoen: Ihmissydän pysyy kaltaisenaan kaikkina aikoina , "petollinen on sydän ylitse kaiken ja pahanilkinen , Jer. 17:9.
pian alkoivat kyllästyä taivaan mannaan, minkä he kuitenkin ensin olivat
ihmetyksellä ja riemulla ottaneet vastaan , sekä jonkun aikaa sen jälkeen napisivat siitä: " Me olemme kyllästyneet tähän huonoon ruokaan ", 4 Moos.
21:5. -- aivan niin ei tosi taivaan leipäkään , sana armosta ja totuudesta
Kristuksessa , ole kauan miellyttänyt epävakaisia sieluja , vaikka he hetken
ovat riemuinneet siitä . Niin on käynyt , niin on vastakin käyvä, niin kirjoittakaamme niin !
MÄ SANAN KAUTTA KUULLA SAAN,
MI OMPI ISÄN TAAHTO .
EN ÄÄNTÄ MUUTA KUULEKKAAN ,
SE HAIHTUU NIINKUIN VAAHTO.
" Ef. 1:1. "
Apostolien virka on kokonaan toinen kuin Mooseksen ja lainsaarnaajien .
Sillä Mooses lakeineen ei tee muuta kuin vaatii alituisesti tekoja ja lain täyttämistä, uhkaa , peljättää ja julistaa kiroustuomion jokaisesta pienimmästäkin rikoksesta , niinkuin on kirjoitettu; " Kirottu olkoon se , joka ei pidä tämän lain sanoja eikä täytä niitä . Ja kaikki kansa sanokoon :"aamen".
Ja autuuden sanansaattajia jotka julistavat syntien anteeksiantamista ,
armoa ja vapautta lain kirouksesta , kuolemasta ja kadotuksesta ilman
tekoja , niimpä ilman ansiota , yksin uskon kautta Jeesuksen Kristuksen
nimeen, kuten Esaias profetta ennustaa: " Kuinka suloiset , ovat
vuorilla ilosanoman tuojan jalat , hänen, joka julistaa rauhaa , ilmoittaa hyvän sanoman , joka julistaa pelastusta , sanoo Siionille : Sinun Jumalasi on kungas !"
unohdin.
Kirjeessään aina tätä korkeata , autuaallista virkaa , jotta ihmiset sitä paremmin uskoisivat ja pitäisivät suurimmassa arvossa hänen saarnansa ja opetuksensa
heidän omaksi autuudekseen . Niin vakuuttaa hän kaikkialla , ettei hän ole ainoastaan halpa ihminen , ei tavallinen opettaja eikä ensinkään mikään lain saarnaaja tai tai tekopyhyyden tyrkyttäjä , vaan Jeesuksen Kristuksen apostoli ,
-- " Jumalan tahdosta." Minkä täden hän lisää nämä sanat? -- Sen tähden ,
että hän tahtoo niiden kautta antaa tiedoksi , ettei hän itsestään eikä omasta
tahdostaan ollut tunkeutunut tähän korkeaan apostolivirkaan , vaan oli Jumalan tahdosta siihen valittu , kutsuttu ja määrätty.
Tarpeellista tietää , sillä jo siihen aikaan oli valeapostoleita ja petollisia työntekijöitä jotka tekeytyivät Kristuksen apostoleiksi , (2 Kor. 11:13:)
ja vanhan liiton aikuisten valheprofeettojen tavoin "juoksivat , vaikka Herra ei lähettänyt heitä ," Jer. 23:21.
Persäter pyrki saarnaamaan vähemmän laillisesti.
Minusta saarna ei ollut ankkuroitu Jumalan sanaan.
Puheessa oli hämäriä viittauksia, joilla ei ole mitään perustetta Jumalan sanassa. Ne ovat tuttuja ja samalla hämääviä.
Tänään Gunnar saarnasi matkasauvasta. Se on sellaista puolittain hämävää
esikoista puhetta, joka johtaa seurakuntaa irti Kristuksesta ja Jumalan sanasta.
Mitään ei puhuta ensinnäkään siitä, että kristityillä on rauha Jumalan kanssa; että he ovat Jumalan lapsia ja vailla pelkoa; että he ovat vapaat tuomiosta.
Ei Kristuksesta Persäter ei saarnaa. Hän juoksuttaa seurakuntaa "saarnaajien kaulaan" kuulemaan tietty hokema. Kristuksesta on tehty tämän hokeman kokoinen tiskirätti, muuten seurakunta on vanhinten Tauno Immosen opetusten mukaisesti ruumiin pää.
Siitä ei puhuta mitään, että koko evankeliumin saarna on julistusta Jumalan armosta KRISTUKSESSA. No, evankeliumia ei niin paljon ollutkaan. Pelastuksen tarjoaa mahdollisuus "korjaamiseen". Pelastus ei siis ole Kristuksessa vaan
"sýntien korjaamisessa",
Seurakuntaa ajetaan vanhan testamentin uhripalvelukseen: eletään pelossa ja vaatimuksessa, pelästynyt kristitty ohjataan kaulaan menemiseen. Turva on siis tässä eikä siinä, että Jumala on tehnyt jo kasteesa kristityn kansa ikuisen liiton. Siitä liitosta Perästerin pitäisi todistaa, mutta sitä hän ei tee.
Lisää siis orjuuden henkeä!
Toinen asia; Usko ja Ymmärrys.
Hyvin ovellalla tavalla Peräster sekoitti keskenään 2 asiaa:
1) Kristityn henkilökohtainen usko jumalansanaan
2) Kristityn oikeus/velvollisuus KOETELLA opetusta.
Mitään opetusta ei tule koetella,opettaa Persäter.
- pitää uskoa kaikki mitä lapinvanhimmat sanovat, vasta myöhemmin tulee ymmärrys, jos on tullakseen.
Paavali ei kuitenkaan opeta näin, vaan käskee koetella ja tutkia m i t ä
u s k o o.
Henkilökohtaisen uskon kohdalla asia on toinen. S i i n ä k i n pitää vastoin Persäterin opetuksia tietää mihin uskoo. Ei vanhurskaus voi olla mikään hämärä selvittämätön asia yhdellekään joka tahtoo pelastua.
Mutta, Jumala on monia Raamatun asioita ja vertauksia selvittävä aikaanan toisten raamatunpaikkojen avulla ja kokemuksien kautta.
Ihmis oppia joka ei mihinkään kelpaa, hyvä selostus otan sen puintiin
Aamulla , meillä on vieraita. kiitos .
Olemme tietoisia näistä matala vaikutteisista saarnoista , ne eivät
ole ollenkaan parhaasta päästä , ei todellakaan , siksi olemme varoittaneet
lukijoija jo aiemmin , samantapaisita puheistä .
Heidän puhuma , Martkasauva on sitä Jeesuksen Kristuksen kepittämistä
jolla on jo vuosia sivuutettu Jeeseus . Aivan pelottelun jälkeen , ristitty ohjataan
saarnaajan kaulaan , Siinä on heidän turva , eikä siinä että JUMALA on tehnyt jo kateen liitossa ihmisen kanssa IKUISEN liiton . Tästä liitosta GP. ei puhu vaan
lisää orjuuden henkeä .
Tälläisiä sekoittajia he on olleet ns. valtaan pääsyn jälkeen , Ja siinä he ovat
onnistuneet . Siis sekoituksessa USKO ja Ymmärrys . Kaikilla kielloilla , kehoituksillä , yleisemmin kysymys on vain siitä ,että Kristitty ei ajattelisi omilla aivoilla , ei ymmärtäisi millaista soopaa meidän käsketään uskoa , joo ja että ei koeteltaisi heidän puheitansa .
Ei hän Jumalan sana noin opeta , aivanko hullukksi GP. meitä luulee . Emme me
USKO heidän käskyjään sokeasti , eikä ole uskottukaan .
Pääsääntöiseti lapin vanhat on opettaneet , Omavanhurskaus oppia , ja Raamattu sanoo sillä ei taivaaseen pääse . Eipä vaan sano vaarini , vaan
se oppi pitää olla LAHJAVANHURSKAUDASSA , JA SEN KALTAISISSA PYRKIMYKSISSA .
Nyt voisi sanoa kuin meidän vanhat , ei saa USKOa mitä vaan , se tulee tietää
ettei USKOta , halki syntien ja poikki syntien , ja kuitenkin niin tulee tehdä ,
henkilökohtaisen uskon kohdalla asia on toinen , siinäkin pitää tietää vastoin
GP. opetuksia , mihin USKOO vanhurskaus ei voi olla mikään selvittämätön
HÄMÄRÄMÖYKKY. ei kenellekään joka USKOO ja tahtoo pelastua .
Mutta JUMALA antaa LAUPEUTENSA . Jotka Häneen USKOO
Tämä kaikki on kirjoitettu edellisetä viestistä .
joka oman mielensä mukaan tunkeutuivat seurakuntiin , " Ylistää nyt Paavali
oikeata " Jumalan tahdosta " tapahtunutta kutsumustaan . Sillä ne , jotka itsestään , ilman Jumalan tahtoa ja kutsumusta olivat ruvenneet opettajan -
ja apostolinvirkaan , eivät säilyttäneet evankeliumia puhtaana , vaan
turmelivat sen kokonaan kaikenlaisilla LAIN vaatimuksilla ja teko pyhyyden
kiivailemisilla .
Sanalla sanoen: evankeliumin annsaitsemattomasta , vapaasta armosta he
tekivät oman parannuksen , pyhien harjoitusten ja tekojen palkan , niinkuin se olisi niiden , kautta ansaittavissa ja säilytettävissä
"Armo olkoon teille ja rauha Jumalalta , meidän Isältämme , ja Herralta Jeesukselta Kristukselta ".
Apostoli toivottaa Efessolaisille armoa ja rauhaa yksin "Jumalalta ." -- Mutta kun he aina vielä tunsivat syntiä itsessään , niin kuinka voi Jumala enää antaa minulle armoansa , sillä minä olen yhä edelleen syntinen , ja hän on pyhä, joka vihaa syntiä? -- Näihin omantunnon soimauksiin ja eåäuskon vereukkeisiin
nähden ei apostoli sano ainoastaan "Jumalata", vaan liittää siihen heti nuo sanat: "Meidän Isältämme , ja Herralta Jeesukselta Kristukselta"
Omattunnot pelottomiksi ja kehoittaa niitä tarkoin muistamaan ja kaikessa
omantunnon taistelussa uskomaan sekä turvallisesti ja kiinteästi pitäytymään
siihen, että Jumala aina on meidän rakas Isämme , joka siis ei tahdo eikä voi
riistää meiltä armoaan eikä kieltää meiltä rauhaansa , vaikka me vielä olemme heikkoja, eksyviä ja aivan kelvottomia lapsia .
Lastaan sen vuoksi, että se on heikko, usein lankee ja loukkaa itsensä ,
vieläpä monin tavoin rikkookin hänen tahtoansa vastaan, vaan kun se
kuitenkin on hänen oma lapsensa ja turvautuu isäänsä, niin armahtaa Hän sitä taas mielellään, ottaa sen syliinsä ja antaa anteeksi, mitä on rikottu, vaikkakaan ei ilman kuritusta. Samalla tavoin ja vielä paljon ennenmmin armhtaa tämä oikea ISÄ.
SAA NIMENSÄ , heikkoja , kurjia lapsiraukkoja täällä synnin ja kiusausten
maailmassa, jotka turvaavat hänen lujaan sanaansa ja hänen iankaikkiseen
liittoonsa. Sillä hän muistaa kyllä sen armoliiton, minkä hän jo kasteessa
totisesti on tehnyt heidän kanssaan, ja omat kalliit lupauksensa, joihin he nyt uskolla pitäytyvät.
viestistäsi.Se oli ihan mahtava.Näin uskomme!r peppiina
oli kyllä joku toinen , myönnän että se minustakin oli valaisva .
kiitokset vaan peppiinalle , manseen /p-joki
Värisee ja vapisee, ajattelen: minulla ei ole osaa Hänen armoonsa, se
kuuluu vain niille, jotka ovat parempia, pyhempiä ja mahdollisempia !
Katsohan toki, etti apostoli tässä toivotakkaan tätä armoa ja rauhaa sinun oman ansiosi mukaan eikä pyhyytesi tähden, sillä se ei enää olisikaan armoa:
vaan Jumalalta, meidän Isältämme, Hän sitä toivottaa.
lasten tavoin et vielä oikein tunne Isääsi , vaan peläten pakenet Häntä ,
lisääHän nuo sanat: "ja Herralta Jeesukselta Kristukselta " Siten asettaa Hän eteesi oikean Armhtajan. Veriyljän , Välittäjän ja Vapahtajan, jota ei suinkaan ole tarvis pelätä eikä paeta .
Miks siis emme joutuen !
Rientäis luokse Jeesuksen
Hän kun itse on se tie,
Taivaaseen mi meidät vie.
" Eiväthän Häävieraat voi surra, niin kauan kuin ylkä on heidän kanssaan "
Jumalan sanalla on vieläkin näitä kolmenlaisia opetuslapsia, samoin kuin muinoin
oli fariseusten, Johanneksen ja Jeesuksen opetuslapsia. Jotka käsittävät lain
ja pintapuolisella tavalla, ne luulevat siitä löytävänsä iankaikkisen elämän ja toivovat lain tekojen kautta tulevansa vanhurskaaksi Jumalan edessä. Nämä ovat farisesten opetuslasten kaltaisia . Toiset taas, jotka myöskin pitäytyvät lakiin, käsittävät sen kyllä oikein,
"sen kirkkaassa kuvastimessa he näkevät murheella suuren syntikurjuutensa, ovat omissatunnoissaan vaivatuita ja
synnin raskauttamia. Näitä vertaisin Johanneksen opetuslapsiin. Ja vaikka
näiden ja edellisten välillä on suuri ero, sillä edelliset ovat itsetyytyväisiä tekopyhiä, nämä taas ovat todella heränneitä ja synnin vaivaamia sieluja, niin ovat he kuitenkin molemmat lain alla ja puuhailevat lain teoissa."
Vaan Jeesuksen opetuslapsia ovat ne, jotka tosin ennen ovat olleet lain alla,
mutta nyt evankeliumin valossa ovat päässeet Kristuksen uskoon ja tuntemiseen.
Niillä on Herrassa enimmäkseen iloinen ja keveä elämä, niinkuin Jeesus sanoi:
" Minun ikeeni on suloinen, ja kuormani on keveä, Matt. 11:30.
Sillä vaikka heillä on paljon vaivaa ja ahdistusta perkeleeltä, maailmalta ja
syntiseltä lihaltansa, niin tekee kuitenkin Jeesus yljän armo ja läsnäolo kaiken heille keveäksi ja suloiseksi .
Häävieraiden pidä eikä tarvitse surra eikä paastota, niin kauan kuin ylkä on heidän kanssaan ja häät kestävät , niin ei uskovan sielunkaan pidä eikä tgarvitse kaivautua lain alle, ruveta jälleen puuhailemaan sen teoissa ,
Suremaan syntikurjuuttaan , saadessaan par'aikaa nauttia taivaallisen
yljän autuaallista yhteyttä ja uskon kautta tultuaan vanhurskautetuiksi Häneen.
Jotka ovat lain alla , sekä synnintuntoon heränneet sielut että tekopyhät, so. Johanneksen ja fariseusten opetuslapset, ne tuomitsevat ja hylkäävät vieläkin
tämän USKOvien eli Jeesuksen opetuslasten vapauden , ilon ja keveän elämän.
He tahtiosivat mielellään vetää heidät takaisin lain ja ikeen ja synnin raskaan
kuorman alle, niinkuin valeapostolit Galatalaisille ,Gal. 1:6-7. , ja niinkuin
fariseusten ja Johanneksen opetuslapsetkin olisivat kernaasti tahtoneet tehdä
Jeesuksen opetuslapsille.
""Luuk. 17:31. ""
"Katso, Jumalan valtakunta on sisällisesti teissä"
Heti uuden testamentin aamunkoitteessa kaikui ensin Juudean erämaassa
suloinen sanoma Jumalan valtakunnasta. Sitä saarnasi siellä miehistä jaloin.
"Vaimoista syntyneiden joukoista suurin." Johannes Kastaja, joka valmisti
tietä pian tulevalle Herralle.
Hänen saarnansa sisältö oli tämä: "Tehkää parannus , sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle ", Matt. 3:2-3 .
Mutta kun Johannes oli päättänyt elämänsä juoksun , ja kun Herodes oli heittänyt hänet vankeuteen, esiintyi taivasten valtakunnan Herra itse ihmisluonnossa, saarnaten ihmisille: ja saarnansa alku kuuluu melkein samoin kuin Johanneksenkin, Hänkin (Kristus) todistaa Jumalan valtakunnan tulemisesta, mutta vakuuttaa sen nyt tulleen vielä hähemmäksi, niin että se oli ihmisten keskellä. Hän ei käskenyt enää vähääkään odottamaan sitä, vaan sanoi, että sen aika jo oli aivan täytetty.
Johanneksen tavoin kehoitti Herrakin kaikkia ihmisiä parannukseen, jotta he siten todella voisivat päästä jo tulleen Jumalan valtakunnan jäseniksi. kuitenkaan ei hän neuvonut ainoastaan parannukseen eli mielenmuutokseen,
vaan julisti samalla evankeliumin suloista sanomaa sekä houkutteli sieluja uskomaan sitä. Sillä näin kuului sanasta sanaan Hänen voimallinen saarnasa
" Aika on täyttynyt , ja Jumalan valtakunta on tullut lähelle, tehkää parannus ja USKOKAA evankelium",Mark. 1:13.
Tämä oli nyt siis uuden testamentin uutta saarnaa, jonka Johannes ensin alkoi,
ja Kristus sitten uudisti: että Jumalan valtakunta jo oli tullut syntiseen maailmaan.
Niillekin , jotka eivät ensinkään uskoneet sen läsnäoloon, vaan kiusaten kysyivät Kristukselta, MILLOIN JUMALAN VALTAKUNTA OLI TULEVA , Luuk . 17:30 . näille vakuutti hän painokkaasti: " Ei Jumalan valtakunta tule nähtävällä tavalla, eikä
voida sanoa :Katso täällä' se on, tahi ; 'Tuolla ' sillä katso : Jumalan valtakunta on sisäisesti teissä. "
Niin on nyt aika jokaisen unesta nousta, sillä Jumalan valtakunta on totisesti tullut meidänkin tykömme ja on keskellämme. Onneton se, joka ei tunne tätä
merkillistä etsikkoaikaamme! Lue Luuk.19:41-44.
Mutta Herra lisätköön joka päivä seurakuntaamme niillä, jotka autuaaksi tulevat,
ja auttakoon armostaan, että uskovaisten joukossa olisi sydän ja sielu yksi!
Niin on Jumalan valtakunta vasta oikein oleva keskellämme.