Tämän takia:
Matteuksen evankeliumi:
22:29 Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Te eksytte, koska te ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa.
Markuksen evankeliumi:
12:24 Jeesus sanoi heille: "Ettekö te siitä syystä eksy, kun ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa?
Miksi vl eksyy?
8
181
Vastaukset 8
Ainoastaan elävästä uskosta osallisella on vaara eksyä. Kaikki muut vaeltavat jo sokeudessaan eksyksissä.
Sielunvihollinen väärine henkineen on katkera ja kateellinen elävästä uskosta osallisille, että isoon ääneen kailottaa tälläkin sivustolla: "Katsokaa nyt noita kompuroitsijoiden joukkoa, kuinka sellaiset saattavat Jumalan ja Hänen Poikansa tuntea, kuten he vääristellen väittävät. Vieläkö heistä lisää vikoja kaivelen".- Tämä on syy
koska saatanan talutusnuorassa olevat SRK ja vl-saarnamiehet eksyttävät hänet Raamatun vastaisella opetuksellaan.
Tämä on syy kirjoitti:
koska saatanan talutusnuorassa olevat SRK ja vl-saarnamiehet eksyttävät hänet Raamatun vastaisella opetuksellaan.
Meidän on vaan itseämmekin valvottava joka hetki, ettemme siihen vihtahousun talutusnuoraan joudu..
..tämä halveksiva vl-kommentti.
***Raamatun uusi Kirjoittanut: tuntemus / Tänään / klo 10:08
ei tee ketään vanhurskaaksi, Saulus tarsolainen on siitä hyvä esimerkki. Raamattuun ne kaikki väärät opettajatkin vetoavat ja perustelevat Raamatulla väärät opit ja eriseurat**- paljonkin
Jos on lukutaitoinen eikö jokainen osaa lukea raamattua. Eikö olekkin niinpäin että vl-saarnaajat lukevat raamattua rivinvälistä, asioita joita ei kukaan muu löydä?
Vl-saarnaajathan on tehneet koko vl-liikkeestä eriseuran koko maailmasta, omine oppeineen. paljonkin kirjoitti:
Jos on lukutaitoinen eikö jokainen osaa lukea raamattua. Eikö olekkin niinpäin että vl-saarnaajat lukevat raamattua rivinvälistä, asioita joita ei kukaan muu löydä?
Vl-saarnaajathan on tehneet koko vl-liikkeestä eriseuran koko maailmasta, omine oppeineen.**Jos on lukutaitoinen eikö jokainen osaa lukea raamattua. Eikö olekkin niinpäin että vl-saarnaajat lukevat raamattua rivinvälistä, asioita joita ei kukaan muu löydä?
Vl-saarnaajathan on tehneet koko vl-liikkeestä eriseuran koko maailmasta, omine oppeineen.**
Luther ajoi lukutaidon asiaa juuri siksi, etteivät vl-saarnamieshöynäyttäjien kaltaiset nilkit, pääse eksyttämään ihmisiä omilla Raamatun tulkinnoillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu561244- 16845
- 68742
- 63735
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69698Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131625Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9570Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8520Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45518Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �120494- 4492
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24483Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 36435
- 16431
- 70428
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 34414